| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Nieruchomości komercyjne > Inwestycja w nieruchomości komercyjne

Inwestycja w nieruchomości komercyjne

Inwestycja w nieruchomości komercyjne to jeden z pomysłów na ulokowanie kapitału. Zainteresowanie tego typu inwestycjami stale rośnie. Czy lokata kapitału w nieruchomości komercyjne rzeczywiście się opłaca?

Powierzchnie biurowe w Warszawie

Warszawa bezapelacyjnie zdominowała rynek biur w naszym kraju. Zasoby powierzchni biurowej w mieście sięgają 3,5 mln mkw. i są o ok. 80 proc. większe od powierzchni biurowej na wszystkich głównych rynkach regionalnych razem wziętych, obliczają analitycy Cushman & Wakefield. W Krakowie, Wrocławiu, Trójmieście, Katowicach, Poznaniu i Łodzi jest łącznie ponad 1,9 mln mkw. biur. Realizowane jest obecnie kolejne 250 tys. mkw. powierzchni biurowej.

W raporcie tej firmy znajdziemy informacje, że popyt na powierzchnie biurowe wzrósł o 36 proc., biorąc pod uwagę średnią z ostatnich pięciu lat. Dlatego właśnie aktywność deweloperów w tym segmencie rynku komercyjnego nasila się.

Zobacz także: Galeria Łodygowa – nowa inwestycja dewelopera Dolcan

– Na warszawskim rynku wciąż panuje deficyt powierzchni biurowych. Szczególnie takich, których stawki nie są wygórowane tak jak w ścisłym centrum miasta. Dlatego zdecydowaliśmy się na realizację projektu, którego budowa zostanie zakończona w ostatnim kwartale bieżącego roku. Realizacja pierwszego etapu Inwestycji Kijowska kosztowała 42 mln zł.  Niebawem oddana zostanie do użytku powierzchnia biurowa w zrewitalizowanej zabytkowej kamienicy (3 tys. mkw.) przy ul. Kijowskiej 5 i przylegającym do niej nowoczesnym budynku biurowym (5 tys. mkw.) – mówi Andrzej Ołdakowski, prezes PBM Południe Development – W przyszłym roku zamierzamy kontynuować realizację kompleksu, choć bierzemy pod uwagę także sprzedaż nieruchomości – dodaje.     

Inwestycje komercyjne w Europie

Aktywność inwestorów w przypadku inwestycji komercyjnych daje się zauważyć też w naszej części Europy. Na przestrzeni ostatniego roku wartość inwestycji w tym segmencie rynku nieruchomości w Europie Środowo-Wschodniej wzrosła o 4,4 miliarda euro (dane z najnowszego raportu CB Richard Ellis). W pierwszych pięciu miesiącach 2011 roku w porównaniu z tym samym okresem rok wcześniej nastąpił wzrost aż o 180 proc. wartości zainwestowanych pieniędzy w nieruchomości komercyjne w tej części Europy, głównie w Polsce, Czechach i Rosji.

Analitycy Deutsche Bank Research także wskazują na gwałtowny wzrost zainteresowania nieruchomościami komercyjnymi w całej Europie na przestrzeni ostatnich lat. W 2010 roku obroty na tym rynku wzrosły o około 40 proc. To efekt szerszego trendu, jaki można zaobserwować wśród inwestorów, którzy wrócili do inwestycji w obszarze nieruchomości komercyjnych po trudnych latach 2008–2009, gdy wielkość transakcji spadła aż o 75 proc.

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Inwestycja w nieruchomości komercyjne to jeden z pomysłów na ulokowanie kapitału.
Inwestycja w nieruchomości komercyjne to jeden z pomysłów na ulokowanie kapitału.

Personel i Zarządzanie – prenumerata390.15 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Monika Wolska-Bryńska

Radca prawny w Departamencie Kontroli Podatkowych w Kancelarii Prawno-Podatkowej Mariański Group

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK