| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Nieruchomości komercyjne > Warszawa: inwestorzy chętnie budują na rynku komercyjnym

Warszawa: inwestorzy chętnie budują na rynku komercyjnym

Polscy i zagraniczni inwestorzy chętnie budują nowe lokale biurowe na warszawskim rynku komercyjnym. Popyt na powierzchnie biurowe stale rośnie, co zachęca deweloperów do nowych projektów budowlanych.

Wyższy czynsz za wynajem biura

Analiza: Property Times Poland Q2 2011firmy DTZ wskazuje, że w związku z malejącą liczbą pustostanów i wzrastającym popytem stawki czynszu poszły w górę (o 1–2 euro miesięcznie) do poziomu 24–26 euro za mkw. w najlepszych warszawskich lokalizacjach. W budynkach zlokalizowanych poza ścisłym centrum, czyli na Mokotowie i w tzw. strefie południowo-zachodniej, tj. w okolicach Al. Jerozolimskich i Żwirki i Wigury oraz w okolicach Okęcia, gdzie znajdują się największe skupiska biurowców, stawki nie zmieniły się i wynoszą od 14–16 euro za mkw. Analitycy tej firmy przewidują, że na przestrzeni kolejnych 12–18 miesięcy ceny nie ulegną zmianie. Wzrosnąć mogą jedynie stawki za wynajem powierzchni w Centralnym Obszarze Biznesu o ok. 0.5–1 euro.  

Pozytywne nastroje inwestorów

W raporcie firmy LaSalle możemy przeczytać, że w II kw. 2011 nastroje inwestorów były bardzo pozytywne. W I połowie 2011 roku całkowita wartość transakcji zamknęła się sumą 886,6 mln euro. W tym w sektorze biurowym zawarto umowy o wartości 434 mln euro, handlowym 373 mln euro, a magazynowym ok. 79 mln euro. Aktywność inwestorów w sektorze biurowym w II kw. br. dotyczy wielu dużych i średnich transakcji, które są jeszcze częściowo w trakcie negocjacji.

O tym, że polski rynek inwestycji komercyjnych ma się świetnie, świadczą transakcje dokonywane w Warszawie przez inwestorów typu private equity. Teraz już nie tylko duże międzynarodowe instytucje stają właścicielami warszawskich biurowców, ale i polskie grupy kapitałowe, które dysponują odpowiednimi środkami na zakup średnich wielkości budynków biurowych, dzięki akumulacji zysków z kolejnych inwestycji.

– Dotąd inwestowaliśmy w nieruchomości biurowe głównie na rynkach regionalnych, choć kilka lat temu dokonaliśmy też epizodycznie zakupu części kamiennicy w Warszawie przy Alejach Jerozolimskich 27. Stołeczny rynek powierzchni biurowych ma bez wątpienia największe perspektywy rozwoju, dlatego teraz zdecydowaliśmy na inwestowanie wyłącznie w Warszawie. W sierpniu br. kupiliśmy budynek biurowy Alma przy ul. Marynarskiej 13 obok Galerii Mokotów o powierzchni całkowitej 8,2 tys. mkw., który jest w pełni wynajęty od 2002 roku. Długoterminowy plan inwestycyjny, który przyjęliśmy, przewiduje sfinalizowanie zakupu kolejnego biurowca za pół roku – twierdzi prezes spółki Rotaria S.A. Maciej Jaglarz, który jest nowym właścicielem biurowca.  

Zobacz także: W Warszawie brakuje małych i tanich biur

Wzrosła średnia wartość transakcji

Pomimo zawirowań na międzynarodowych rynkach kapitałowych, na warszawskim rynku popyt na nieruchomości komercyjne nie słabnie. Według danych zawartych w raporcie Property Times Poland Q2 2011 firmy DTZ w ciągu pierwszego półrocza tego roku na polskim rynku nieruchomości komercyjnych ulokowano 1,1 miliarda euro, co stanowi blisko 60 proc. wszystkich transakcji zamkniętych w 2010 roku. Przy czym wzrosła średnia wartość transakcji z 40 do 60 milionów euro. Analitycy DTZ przewidują, że wartość transakcji w całym 2011 roku osiągnie poziom 2,5 miliarda euro.

Największym zainteresowaniem inwestorów cieszyły się w tym roku najlepsze nieruchomości z sektora handlowego i biurowego. Do największych transakcji należy sprzedaż centrum handlowego Galeria Mokotów przy wycenie 475 mln euro i centrum handlowego Promenada za kwotę 171 mln euro. Tylko 10 proc. wszystkich transakcji w Warszawie dotyczyło sektora powierzchni magazynowych. Stopy zwrotu na stołecznym rynku powierzchni handlowych i biurowych kształtują się na poziomie pomiędzy 6,25 proc. a 6,50 proc. W przypadku powierzchni magazynowych – 8,50 proc. (DTZ).

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Eugenia Jabłokow

Radca prawny- ekspert w dziedzinie postępowania spadkowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »