| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Mieszkanie dla Młodych > Działalność gospodarcza w mieszkaniu kupionym w programie „Mieszkanie dla Młodych”

Działalność gospodarcza w mieszkaniu kupionym w programie „Mieszkanie dla Młodych”

W mieszkaniu, które kupiliśmy z dofinansowania programu "Mieszkanie dla Młodych" można zarejestrować działalność gospodarczą. W takiej sytuacji, należy jednak brać pod uwagę kilka istotnych kwestii.

Pan Paweł kupił mieszkanie, na które zaciągnął kredyt z dofinansowaniem MdM. Mieszka w nim już rok, a wkrótce planuje założenie własnej działalności gospodarczej. Firmę chciałby zarejestrować właśnie w tym mieszkaniu, ale obawia się, że tym samym będzie musiał zwrócić część udzielonego finansowego wsparcia. W ramach pierwszego tekstu z cyklu „Kredyt MdM w szczegółach”, przygotowanego przez firmę Topnorma, sprawdzamy, czy obawy pana Pawła są słuszne.

Dofinansowanie kredytu MdM jest możliwe przy spełnieniu określonych warunków, które obowiązują nie tylko podczas podpisywania umowy kredytowej, ale także w ciągu 5 lat od zawarcia umowy o ustanowieniu lub przeniesieniu własności mieszkania. Zgodnie z ustawą regulującą zasady dofinansowania MdM, w tym czasie nie może być między innymi zmieniony sposób użytkowania mieszkania objętego finansowym wsparciem.

Zobacz: Założenia programu "Mieszkanie dla młodych

Wsparcie w ramach MdM podlega zwrotowi (w odpowiednio ustalonej części), gdy nabywca mieszkania w ciągu 5 lat od dnia zawarcia umowy od ustanowienia lub przeniesienia własności lokalu:

  1. Dokona zbycia prawa własności lub współwłasności lokalu mieszkalnego;
  2. Wynajmie lub użyczy mieszkanie lub jego część innej osobie;
  3. Dokona zmiany sposobu użytkowania mieszkania lub jego części w sposób uniemożliwiający zaspokajanie własnych potrzeb finansowych;
  4. Uzyska prawo własności lub współwłasności innego mieszkania.

O powyższych przypadkach nabywca lokalu w kredycie z dofinansowaniem MdM ma obowiązek poinformować Bank Gospodarstwa Krajowego w terminie 30 dni od ich zaistnienia, natomiast do zwrotu części udzielonego wsparcia w ciągu 60 dni.

Zobacz: Kiedy trzeba zwrócić dofinansowanie z MdM?

Zakaz zmiany sposobu użytkowania oznacza, że mieszkanie musi spełniać podstawowy cel ustawy o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania, czyli służyć zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych osoby, która otrzymała dofinansowanie MdM. Dlatego też mieszkanie nie może być wykorzystywane w celach inwestycyjnych, tracąc – choćby tylko w części - funkcję mieszkaniową. W efekcie lokalu nabytego z dofinansowaniem MdM nie można wynająć lub przekształcić w lokal usługowy. Ustawa nie wyklucza jednak możliwości zarejestrowania działalności gospodarczej w takim mieszkaniu. Co więcej, jak zapewnia Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju, ustawa „nie wyklucza także możliwości ewentualnego prowadzenia obsługi techniczno-biurowej tej działalności i wykonywania określonych czynności o charakterze biurowym w jednym z pomieszczeń (…) nie jest natomiast możliwe wykonywanie działalności gospodarczej w takim mieszkaniu lub jego części, w wyniku której utraci ono funkcję mieszkaniową”.

Z wyjaśnień resortu infrastruktury można zatem wnioskować, że w mieszkaniu nabytym w kredycie z dofinansowaniem MdM jest możliwa rejestracja działalności gospodarczej, ale tylko z podstawową obsługą biurową dotyczącą zarejestrowanej w nim firmy – nie można na przykład przeznaczyć jednego pokoju wyłącznie na cele związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, przez co straci on swoje funkcje mieszkalne.

 Agata Szymborska-Sutton, Topnorma

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

HADY KANCELARIA PRAWA GOSPODARCZEGO I PRAWA PRACY

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK