| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Mieszkanie dla Młodych > Program „MdM”– Mieszkanie dla Młodych – do poprawy?

Program „MdM”– Mieszkanie dla Młodych – do poprawy?

Od początku roku, Polacy mogą ubiega się o dofinansowania do zakupu nieruchomości. Wg danych BGK, dopłaty uzyskało już prawie 2700 wnioskawodawców. Niestety start programu MdM utrudniły przepisy, wiele osób, które chciały uzyskać dopłaty, napotkały na pewne przeszkody.

Kredyt dla dewelopera to kolejne źródło problemów

Spore trudności z uzyskaniem rządowej pomocy mogą mieć również osoby, które zdecydowały się na zakup gotowego lokalu od dewelopera. Ustawa o „MdM” przewiduje szczególne zasady dotowania takich mieszkań. Ich nabywcy otrzymają dopłatę do wkładu własnego dopiero po zawarciu umowy ustanawiającej lub przenoszącej własność lokalu. Opisywane rozwiązanie stwarza wiele problemów, jeżeli budowa sprzedawanego mieszkania była finansowana kredytem inwestycyjnym. Banki współpracujące z deweloperami zabezpieczają swoje roszczenia poprzez ustanowienie hipoteki na zabudowywanym gruncie. Instytucja udzielająca kredytu w ramach programu „MdM” chce zastosować takie samo rozwiązanie w odniesieniu do lokalu. Umowy, które deweloperzy zawarli ze swoimi kredytodawcami zwykle wskazują, że tzw. bezciężarowe wydzielenie lokalu jest możliwe po zapłacie całości ustalonej ceny. W związku z tym wszystkie strony znajdują się w bardzo problematycznej sytuacji. Dopłata, która pozwoliłaby na wydzielenie mieszkania i jego sprzedaż jest trwale zablokowana, bo wymagana transakcja pomiędzy klientem i deweloperem jeszcze nie doszła do skutku – podkreśla Andrzej Prajsnar z portalu RynekPierwotny.com

Można mieć nadzieję, że Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju w trakcie prac nad nowelizacją ustawy o „MdM” weźmie pod uwagę opisywane problemy. W przeciwnym razie podaż mieszkań kwalifikujących się do nowego programu zostanie trwale zmniejszona. Taki scenariusz byłby szczególnie niekorzystny dla kilku dużych rynków mieszkaniowych (m.in. warszawskiego, krakowskiego i  wrocławskiego). 

Zobacz także: Beneficjenci w programie „Mieszkanie dla Młodych”

Zobacz także: Mieszkania dwupoziomowe (z antresolą) – dlaczego warto je kupić?

 Andrzej Prajsnar – RynekPierwotny.com

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Grant Thornton

Grant Thornton to jedna z wiodących organizacji audytorsko-doradczych na świecie.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK