| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Mieszkanie dla Młodych > Ustawa „Mieszkanie dla Młodych” – podpisana przez Prezydenta

Ustawa „Mieszkanie dla Młodych” – podpisana przez Prezydenta

31 października Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę „Mieszkanie dla Młodych”, której celem jest pomoc młodym luziom w nabyciu pierwszego mieszkania.

Program MdM jest skierowany do osób, które nie przekroczyły 35 roku życia, a w przypadku małżeństw pod uwagę brany będzie wiek młodszego małżonka. Dotyczy zarówno rodzin, jak i singli. W ramach programu Mieszkanie dla Młodych, osoby kupujące swoje pierwsze mieszkanie lub dom na rynku pierwotnym, będą mogły liczyć na pomoc rządową w formie dofinansowania wkładu własnego potrzebnego przy zaciąganiu kredytu.

Program przewiduje 10 proc. dopłaty dla osób samotnych i małżeństw bezdzietnych, 15 proc. dla rodzin, które posiadają co najmniej jedno dziecko. Dodatkowe 5 proc. dla małżeństw, którym w ciągu 5 lat od daty zakupu mieszkania urodzi się (bądź zostanie przysposobione) trzecie lub kolejne dziecko.

Według przepisów ustawy, kredyty hipoteczne osób starających się o dopuszczenie do programu muszą mieć wartość co najmniej 50 proc. ceny mieszkania. Z kolei raty powinny być rozłożone na minimum 15 lat.

Dopłatą będzie objęte maksymalnie 50 m kw. mieszkania lub domu o powierzchni odpowiednio do: 75 m kw. i 100 m kw. W przypadku rodzin wychowujących minimum 3 dzieci, mieszkanie nie może być większe od 85 m kw, a dom 110 m kw.

Państwo w ramach programu będzie wspierać także osoby (do 36 roku życia) budujące dom systemem gospodarczym. Będą one miały możliwość odzyskania części VAT za materiały budowlane – podaje portal MieszkanieDlaMlodych.pl.

Ustawa wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia, z wyjątkiem art. 27 pkt 1, art. 32, art. 33, art. 38, które wchodzą w życie z dniem 1 stycznia 2014 r. Program będzie obowiązywać   przez 5 lat, od 2014 do 2018 r.

Zobacz także:  Najpopularniejsze mieszkania na rynku – do zamieszkania od zaraz

Zobacz także: "Mieszkanie dla Młodych" – najniższe dopłaty w Krakowie, Warszawie i Wrocławiu

Zobacz także: „Mieszkanie dla młodych” – nabycie pierwszego mieszkania

Źródło: MieszkanieDlaMlodych.pl

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

ratalnie.com

Ratalnie.com to marka należąca do Lloyd Financial. Jest odpowiedzią na zapotrzebowanie rynku na łatwo dostępne pożyczki gotówkowe opierające się na polskim kapitale.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »