| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Inwestycje > Rynek mieszkaniowy w Europie

Rynek mieszkaniowy w Europie

Dane zebrane przez portal Global Property Guide dotyczące zmian cen nieruchomości w ostatnim kwartale 2014 r. przedstawiają optymistyczny obraz rynku nieruchomości mieszkaniowych w Europie. Na naszym kontynencie wzrost cen zauważalnie przyspieszył, czego nie można powiedzieć o innych regionach.

Autorzy rankingu zwracają uwagę, iż wśród pięciu najsilniejszych rynków mieszkaniowych aż trzy z nich znajdują się w Europie. Globalnym liderem jest Irlandia. W ubiegłym roku ceny mieszkań wzrosły tam aż o 16,6% (po uwzględnieniu inflacji). Rok wcześniej wzrost był słabszy, ale także zauważalny (6,18%). Tak dobra kondycja rynku opiera się na wzroście całej gospodarki. Irlandia była bowiem najszybciej rosnącą gospodarką w całej Unii Europejskiej z wzrostem PKB rzędu 4,8%. Prognozy makroekonomiczne dla tego kraju także są obiecujące – w 2015 r. spodziewany jest wzrost PKB na poziomie 3,5%

Zobacz serwis: Inwestycje

Znaczące wzrosty średnich cen na rynku mieszkaniowym zanotowano w Estonii oraz Szwecji. W pierwszym z wymienionych krajów ceny nieruchomości w Tallinie wzrosły w ciągu 2014 r. o 12,6%. W drugim wzrost cen sięgnął rok do roku 8,78%. Nieco słabszym wynikiem mogły wykazać się Turcja, gdzie nieruchomości mieszkaniowe podrożały o 8,05% oraz Wielka Brytania z wzrostem na poziomie 7,33%.

Wśród krajów, gdzie ceny wzrosły silniej niż w 2013 r. znalazły się Islandia, Holandia, Łotwa, Litwa, Norwegia, Czechy, Bułgaria, Chorwacja i Słowacja.

Zobacz serwis: Budowa i remont

Ale jak zawsze jest też druga strona medalu. Na siedmiu spośród dwudziestu dwóch badanych rynków miały miejsce spadki cen. Wręcz dramatyczny spadek miał miejsce na zmagającej się z obroną swojego terytorium, spadającym kursem wartości hrywny oraz pogłębiająca się recesją Ukrainie. W Kijowie ceny nieruchomości spadły w ciągu roku o niemal 49%. W ubiegłym roku taniały także mieszkania w obłożnej sankcjami Rosji – zmiana wyniosła 6,15%. Niepewne perspektywy rozwoju sytuacji w Grecji także doprowadziły do obniżki cen na rynku mieszkaniowym, chociaż należy zaznaczyć, iż dynamika spadków systematycznie słabnie. W 2014 r. przeciętna nieruchomość potaniała o 4,34%.

Mniejsze spadki cen odnotowały rynki mieszkaniowe w Hiszpanii, Finlandii, Rumunii oraz Portugalii. Jednak tylko w Finlandii spadek ten okazał się większy niż w 2013 r.

reklama

Polecamy artykuły

Data publikacji:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Rynek mieszkaniowy w Europie. /fot. Fotolia
Rynek mieszkaniowy w Europie. /fot. Fotolia

Koszty podatkowe – wyłączenia i ograniczenia (PDF)14.90 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

BGST Radcowie Prawni Borek, Gajda, Tołwiński Spółka partnerska

BGST Radcowie Prawni Borek, Gajda, Tołwiński Spółka partnerska to kancelaria radców prawnych specjalizująca się w obsłudze prawnej spraw z zakresu szeroko pojmowanej własności intelektualnej, w szczególności prawa autorskiego, własności przemysłowej, a także zagadnień dotyczących prowadzenia działalności gospodarczej w Internecie (nowe media).

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK