| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Inwestycje > Jak sprawdzić dewelopera?

Jak sprawdzić dewelopera?

Decydując się na zakup mieszkania z rynku pierwotnego, należy dokładnie sprawdzić dewelopera. Nierzetelny deweloper może nie wywiązać się z inwestycji. Zanim cokolwiek podpiszesz, przeczytaj wzór umowy, którą przedstawia deweloper.

Krok 5: prawa do nieruchomości

Deweloper musi dysponować prawem do nieruchomości . W zależności od tego, jakie to prawo, mogą pojawić się później problemy lub uciążliwości. W celu sprawdzenia własności udajmy się do sądu wieczysto-księgowego.

Tam, uzyskując wgląd w akta, możemy sprawdzić, czy deweloper w ogóle dysponuje prawem do nieruchomości, czy to własnością, czy użytkowaniem wieczystym. Czy posiada cała nieruchomość, czy tylko jej ułamek. Oraz, czy w sytuacji, kiedy nie jest właścicielem ani użytkownikiem, czy w księdze nie ma żadnych zastrzeżeń na jego rzecz. Numer księgi wieczystej nieruchomości powinien przedstawić nam deweloper.

Zobacz także: Jakie informacje z księgi wieczystej znajdziemy w sieci?

Hipoteka

Nieruchomość może być obciążona hipoteką. Kredyt hipoteczny jest bowiem podstawową formą pozyskiwania środków na budowę.

Zwróćmy jednak uwagę na to, czy w umowie developer zobowiąże się do spłacenia hipoteki przed przekazaniem mieszkania oraz czy w ogóle przyzna, że grunt jest obciążony. Pozwoli to zweryfikować rzetelność dewelopera.

Krok 6. Sprawdzamy samowolę

W trakcie rozmów sprawdźmy, czy deweloper posiada pozwolenie na budowę. Jeśli nie, spróbujmy ustalić, czy został złożony wniosek. Jeśli tak, spróbujmy skontaktować się z urzędem gminy, może uzyskamy odpowiedź na jakim etapie jest wniosek (zależy to od dobrej woli urzędnika).

Krok 7: Sprawdzamy plan zagospodarowania

Na wszelki wypadek możemy również sprawdzić w urzędzie gminy plan zagospodarowania terenu (jeśli istnieje). Pozwoli nam to uniknąć kłopotliwego sąsiedztwa (jeżeli jednak wszystko jest zgodnie z planem, blok powinien stanąć w odpowiednim miejscu).

Uwagi:

- dewelopera można sprawdzić za darmo; wnikliwe badanie może jednak zabrać trochę czasu, zwłaszcza jeżeli deweloper zarejestrowany jest w innym mieście.

- nie zawsze wszystko uda nam się znaleźć w publicznych rejestrach

- zwróćmy uwagę na klauzule niedozwolone

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Smaga Jaroszyński Spółka Adwokacka sp. j.

Obsługa prawna przedsiębiorców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »