| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Inwestycje > Jak sprawdzić dewelopera?

Jak sprawdzić dewelopera?

Decydując się na zakup mieszkania z rynku pierwotnego, należy dokładnie sprawdzić dewelopera. Nierzetelny deweloper może nie wywiązać się z inwestycji. Zanim cokolwiek podpiszesz, przeczytaj wzór umowy, którą przedstawia deweloper.

Krok 5: prawa do nieruchomości

Deweloper musi dysponować prawem do nieruchomości . W zależności od tego, jakie to prawo, mogą pojawić się później problemy lub uciążliwości. W celu sprawdzenia własności udajmy się do sądu wieczysto-księgowego.

Tam, uzyskując wgląd w akta, możemy sprawdzić, czy deweloper w ogóle dysponuje prawem do nieruchomości, czy to własnością, czy użytkowaniem wieczystym. Czy posiada cała nieruchomość, czy tylko jej ułamek. Oraz, czy w sytuacji, kiedy nie jest właścicielem ani użytkownikiem, czy w księdze nie ma żadnych zastrzeżeń na jego rzecz. Numer księgi wieczystej nieruchomości powinien przedstawić nam deweloper.

Zobacz także: Jakie informacje z księgi wieczystej znajdziemy w sieci?

Hipoteka

Nieruchomość może być obciążona hipoteką. Kredyt hipoteczny jest bowiem podstawową formą pozyskiwania środków na budowę.

Zwróćmy jednak uwagę na to, czy w umowie developer zobowiąże się do spłacenia hipoteki przed przekazaniem mieszkania oraz czy w ogóle przyzna, że grunt jest obciążony. Pozwoli to zweryfikować rzetelność dewelopera.

Krok 6. Sprawdzamy samowolę

W trakcie rozmów sprawdźmy, czy deweloper posiada pozwolenie na budowę. Jeśli nie, spróbujmy ustalić, czy został złożony wniosek. Jeśli tak, spróbujmy skontaktować się z urzędem gminy, może uzyskamy odpowiedź na jakim etapie jest wniosek (zależy to od dobrej woli urzędnika).

Krok 7: Sprawdzamy plan zagospodarowania

Na wszelki wypadek możemy również sprawdzić w urzędzie gminy plan zagospodarowania terenu (jeśli istnieje). Pozwoli nam to uniknąć kłopotliwego sąsiedztwa (jeżeli jednak wszystko jest zgodnie z planem, blok powinien stanąć w odpowiednim miejscu).

Uwagi:

- dewelopera można sprawdzić za darmo; wnikliwe badanie może jednak zabrać trochę czasu, zwłaszcza jeżeli deweloper zarejestrowany jest w innym mieście.

- nie zawsze wszystko uda nam się znaleźć w publicznych rejestrach

- zwróćmy uwagę na klauzule niedozwolone

Polecamy artykuły

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Decydując się na zakup mieszkania z rynku pierwotnego, należy dokładnie sprawdzić dewelopera.
Decydując się na zakup mieszkania z rynku pierwotnego, należy dokładnie sprawdzić dewelopera.

Serwis Inforlex RODO 3 m-ce + książka RODO dla kadrowych i HR198.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Adamczyk

Doświadczony manager i profesjonalistka z dziedziny ekonomii zdrowia, specjalizująca się w analizie biznesowej, w tym w kontroli zarządczej w placówkach medycznych, ze szczególnym uwzględnieniem kontrolingu i analizy finansowej szpitala oraz w analityce rynku farmaceutycznego i analizach refundacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK