| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Inwestycje > Odbiór mieszkania – krok po kroku

Odbiór mieszkania – krok po kroku

Odbiór mieszkania to ostateczne przekazanie lokalu kupującemu przez dewelopera lub spółdzielnie. Co warto wiedzieć przed odbiorem mieszkania?

Nigdy nie należy podpisywać protokołu odbioru, jeśli znajdziemy znaczące usterki. Powinniśmy sporządzić aneks, w którym deweloper zobowiązuje się terminowo je usunąć. Do czasu podpisania protokołu władza jest po stronie klienta, później nasze uprawnienia maleją. Nasz podpis oznacza zadowolenie i akceptację standardu wykończenia. Oczywiście mamy jeszcze prawo do walki rękojmią i gwarancją, ale jest to bardziej skomplikowane i czasochłonne niż rzetelny odbiór.

Zobacz także: Rośnie zainteresowanie inwestycjami w kamienice

Gdzie szukać pomocy?

Jeśli przerażają nas wypowiedzi na forach internetowych, pełne opowieści o możliwych niedoróbkach, oszustwach i niedopatrzeniach i nie czujemy się na siłach, by stanąć twarzą w twarz z deweloperem, poprośmy o pomoc budowlańca z rodziny lub znajomych. Może tez wynająć jednorazowo inspektora nadzoru budowlanego, który dokona za nas lub w naszej obecności fachowego odbioru. Nie tylko będzie wiedział, na co zwrócić uwagę i jak rozmawiać z deweloperem, ale także będzie posiadł wiele profesjonalnych narzędzi. Koszt to ok. 200– 00zł, co nie jest dużym wydatkiem w porównaniu z tym, co wydaliśmy na nowe lokum.

Skutki pochopnego odbioru

Pamiętajmy, że jeśli zaniedbamy czegoś, odbierzemy lokal niedbale i w pospiechu możemy dużo więcej stracić. Naprawa usterek będzie w naszej kwestii, a to nie tylko następny spory wydatek (czasami sięgający kilkunastu tysięcy złotych), ale także kolejny stres i problem.

Nie dajmy się popędzać, odbiór powinien trwać tak długo, aż wszystko starannie i dokładnie sprawdzimy. Minęły czasy, gdy klient brał praktycznie wszystko, lokal z krzywymi ścianami czy odpadającym tynkiem, bo na jego mieszkanie czekało kilka następnych osób. Teraz wolnych mieszkań i atrakcyjnych ofert jest dużo, a dewizą stały się słowa klienta: „ Ja place – ja wymagam”. Postawa roszczeniowa podczas odbioru jest jak najbardziej dozwolona i prawidłowa.

Zobacz także: Zakup mieszkania krok po kroku

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Odbiór mieszkania to ostateczne przekazanie lokalu kupującemu przez dewelopera lub spółdzielnie.
Odbiór mieszkania to ostateczne przekazanie lokalu kupującemu przez dewelopera lub spółdzielnie.

Personel i Zarządzanie390.15 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

EY

Firma EY jest światowym liderem rynku usług profesjonalnych obejmujących usługi audytorskie, doradztwo podatkowe, doradztwo biznesowe i doradztwo transakcyjne.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK