| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Inwestycje > Ceny nowych mieszkań coraz niższe

Ceny nowych mieszkań coraz niższe

Ceny nowych mieszkań są coraz niższe, obserwujemy stałą tendencję spadkową. I kwartał 2012 roku przyniósł kolejne spadki cen mieszkań. Czy już można kupić mieszkanie okazyjnie?

O zmniejszających się cenach mieszkań informują raporty dotyczące rynku pierwotnego opracowane przez Dział Badań i Analiz Emmerson S.A. Warto zauważyć, że spadki cen mieszkań są obserwowane, jednak nie są one ani zbyt duże, ani zbyt szybkie. Największa różnica została zaobserwowana w Warszawie, obecnie za metr kwadratowy mieszkania z rynku pierwotnego zapłacimy ponad 100 zł mniej. W Łodzi jest to zaś kwota mniejsza o niecałe 100 zł. We Wrocławiu, w Gdańsku i w Katowicach ceny mieszkań zmniejszyły się o ok. 70 złotych za metr kwadratowy. Zanotowano także wzrosty, w Poznaniu o 50 zł i w Krakowie – tu jednak było to prawie niezauważalne.

Poniżej przedstawiono kwartalne zestawienie średnich cen mieszkań z rynku pierwotnego od początku 2010 r. W tym okresie nieznaczny wzrost miał miejsce jedynie w Katowicach. Najmniejsza obniżka przeciętnej stawki odnotowana została w Gdańsku, a najwyższe spadki wystąpiły we Wrocławiu i w Krakowie.

Zobacz także: Czy chętnie kupujemy mieszkanie na etapie „dziury w ziemi”?

Od 2008 roku obserwujemy tendencję spadkową cen mieszkań w Polsce, jednak nie są one tak duże, jak w niektórych miastach Europy Zachodniej. Taka tendencja przyczyniła się do sporej redukcji ich poziomów w głównych miastach. W najbliższej przyszłości można oczekiwać kontynuacji tego trendu. Taki rozwój wypadków będzie efektem wchodzenia na rynek kolejnych tanich projektów, oferujących głównie mieszkania z segmentu popularnego, a więc małe dwupokojowe oraz trzypokojowe lokale. Mimo wszystko już teraz można znaleźć mieszkanie, o którym można powiedzieć, że ma okazyjną cenę. W Warszawie i w Krakowie już dzisiaj można znaleźć pojedyncze mieszkania z rynku pierwotnego w cenie ok. 4 tys. zł/mkw., a we Wrocławiu nawet poniżej tej granicy. Warto jednak zaznaczyć, że na oferowanie mieszkań w takich cenach decydują się głównie deweloperzy sprzedający już ostatnie ukończone lokale w swoich inwestycjach.

Zobacz także: Ile miejsc postojowych przypada na mieszkanie?

reklama

Data publikacji:

Ekspert:

Emmerson Nieruchomości

Emmerson Twój Partner w Nieruchomościach.

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Mieszkanie. Fot. materiały prasowe
Mieszkanie. Fot. materiały prasowe

Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych 2017 Komentarz54.90 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

taxonline.pl

Serwis podatkowy PwC

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »