| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Inwestycje > Ceny nowych mieszkań coraz niższe

Ceny nowych mieszkań coraz niższe

Ceny nowych mieszkań są coraz niższe, obserwujemy stałą tendencję spadkową. I kwartał 2012 roku przyniósł kolejne spadki cen mieszkań. Czy już można kupić mieszkanie okazyjnie?

O zmniejszających się cenach mieszkań informują raporty dotyczące rynku pierwotnego opracowane przez Dział Badań i Analiz Emmerson S.A. Warto zauważyć, że spadki cen mieszkań są obserwowane, jednak nie są one ani zbyt duże, ani zbyt szybkie. Największa różnica została zaobserwowana w Warszawie, obecnie za metr kwadratowy mieszkania z rynku pierwotnego zapłacimy ponad 100 zł mniej. W Łodzi jest to zaś kwota mniejsza o niecałe 100 zł. We Wrocławiu, w Gdańsku i w Katowicach ceny mieszkań zmniejszyły się o ok. 70 złotych za metr kwadratowy. Zanotowano także wzrosty, w Poznaniu o 50 zł i w Krakowie – tu jednak było to prawie niezauważalne.

Poniżej przedstawiono kwartalne zestawienie średnich cen mieszkań z rynku pierwotnego od początku 2010 r. W tym okresie nieznaczny wzrost miał miejsce jedynie w Katowicach. Najmniejsza obniżka przeciętnej stawki odnotowana została w Gdańsku, a najwyższe spadki wystąpiły we Wrocławiu i w Krakowie.

Zobacz także: Czy chętnie kupujemy mieszkanie na etapie „dziury w ziemi”?

Od 2008 roku obserwujemy tendencję spadkową cen mieszkań w Polsce, jednak nie są one tak duże, jak w niektórych miastach Europy Zachodniej. Taka tendencja przyczyniła się do sporej redukcji ich poziomów w głównych miastach. W najbliższej przyszłości można oczekiwać kontynuacji tego trendu. Taki rozwój wypadków będzie efektem wchodzenia na rynek kolejnych tanich projektów, oferujących głównie mieszkania z segmentu popularnego, a więc małe dwupokojowe oraz trzypokojowe lokale. Mimo wszystko już teraz można znaleźć mieszkanie, o którym można powiedzieć, że ma okazyjną cenę. W Warszawie i w Krakowie już dzisiaj można znaleźć pojedyncze mieszkania z rynku pierwotnego w cenie ok. 4 tys. zł/mkw., a we Wrocławiu nawet poniżej tej granicy. Warto jednak zaznaczyć, że na oferowanie mieszkań w takich cenach decydują się głównie deweloperzy sprzedający już ostatnie ukończone lokale w swoich inwestycjach.

Zobacz także: Ile miejsc postojowych przypada na mieszkanie?

Data publikacji:

Ekspert:

Emmerson Nieruchomości

Emmerson Twój Partner w Nieruchomościach.

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Mieszkanie. Fot. materiały prasowe
Mieszkanie. Fot. materiały prasowe

Personel i Zarządzanie – prenumerata390.15 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Jerzy Różyk

ekspert ds. oceny ryzyka w transporcie, prawa przewozowego i ubezpieczeń transportowych CDS Kancelaria Brokerska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK