| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Inwestycje > Deweloperzy zapobiegną kryzysowi na rynku nieruchomości?

Deweloperzy zapobiegną kryzysowi na rynku nieruchomości?

Deweloperzy zapobiegną kryzysowi na rynku nieruchomości? Tak, pod warunkiem że będą skłonni do negocjacji. Rynek wtórny jest obecnie w gorszej kondycji, dlatego bardzo ważna jest elastyczność deweloperów.

Co trzeci klient, który za pośrednictwem Home Broker kupił w 2011 roku nieruchomość, wybrał rynek pierwotny. Z badań, które pośrednik przeprowadził wśród nabywców, wynika, że głównym motywem zakupu mieszkania od dewelopera jest chęć wprowadzenia się do nowego lokalu. Na drugim miejscu znalazły się niższe opłaty czynszowe niż w przypadku mieszkań używanych, a na kolejnych: możliwość wykończenia według własnych upodobań, brak prowizji dla pośrednika oraz oczekiwanie szybkiego wzrostu wartości nieruchomości.

Deweloperzy dopasowują ofertę

– W 2012 roku udział rynku pierwotnego w transakcjach na rynku mieszkaniowym będzie większy niż w tym roku. przewiduje Damian Milibrand, prezes Home Brokera.

Wynika to stąd, że rynek deweloperski jest dziś znacznie bardziej dostosowany do oczekiwań kupujących niż rynek wtórny, na którym coraz trudniej o porozumienie między nabywcą a sprzedającym.

– Nasze doświadczenia ze współpracy z deweloperami z ostatnich kilku miesięcy pokazują, że generalnie wykazują oni dużą elastyczność w polityce sprzedaży, choć są od tego wyjątki.  zauważa prezes Home Brokera.

Zobacz także: Czy promocje zwiększają sprzedaż mieszkań?

Daje to obraz rynku dokładnie przeciwny do tego z 2008 roku, gdy deweloperzy zaskoczeni nagłym załamaniem cen, woleli wstrzymać sprzedaż, niż zrezygnować z założonej marży. Dziś gotowi są do negocjacji i udostępniają atrakcyjne programy rabatowe.

Słaby rynek wtórny

Odmienną sytuację mamy na rynku wtórnym, gdzie na skutek spadku cen transakcyjnych (tylko w tym roku o 5% w największych miastach) coraz trudniej o porozumienie między kupującym a sprzedającym.

– Oceniając zachowanie uczestników tego rynku w 2011 roku, można powiedzieć, że wszedł on w fazę wyczekiwania. ocenia Damian Milibrand.

Doradcy Home Broker szacują, że w przyszłym roku liczba transakcji na rynku wtórnym spadnie o kilka procent.

Ogniwem, które odpowiada za spadek transakcji na rynku wtórnego są sprzedający.

– Ponieważ nie akceptują spadku cen, czekają. Często blokują w ten sposób sprzedaż nie tylko swojej, ale też kolejnej nieruchomości, bo w przypadku rynku wtórnego bardzo często mamy do czynienia z transakcjami wiązanymi. wyjaśnia prezes.

W szczególnej sytuacji są osoby, które kupiły mieszkania w ostatnich kilku latach. Sprzedając je dziś, często muszą pogodzić się ze stratą wynikającą ze spadku wartości lokalu lub wzrostu wartości zadłużenia, jeśli finansowali się kredytem w walucie.

Zobacz także: Tańsze mieszkania od deweloperów

reklama

Data publikacji:

Ekspert:

Katarzyna Siwek

Specjalista Home broker

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Deweloperzy zapobiegną kryzysowi na rynku nieruchomości?
Deweloperzy zapobiegną kryzysowi na rynku nieruchomości?

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Anna Leszczyńska

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »