| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Inwestycje > Czy warto poczekać z kupnem mieszkania?

Czy warto poczekać z kupnem mieszkania?

Czy warto poczekać z kupnem mieszkania? Niekorzystne dla kredytobiorców zmiany w liczeniu zdolności kredytowej zachęcają do szybszego zakupu. Z drugiej strony mieszkania mogą jeszcze stanieć.

Z październikowego raportu firmy doradczej Expander płyną niezbyt dobre informacje dla osób zamierzających zaciągnąć kredyt hipoteczny. W przypadku dominujących dziś na rynku kredytów w złotych (78,4 proc. pożyczek zaciągniętych w II kw. br. wg danych AMRON) przeciętna marża ofert promocyjnych, czyli cross-sellingowych, łączących w pakiecie kredyt hipoteczny z innymi produktami banku, wyniosła przeciętnie 1,25 proc. Po systematycznych spadkach w ostatnich kwartałach poziom marż dyktowanych przez banki ustabilizował się. Mimo to kredyty drożeją. Zwiększyło się bowiem ich całkowite oprocentowanie o 0,1 pkt. proc. (z 6,01 proc. do 6,11 proc.) ze względu na kolejny wzrost stawki WIBOR.

Kredyty walutowe

Osoby zainteresowane kredytami walutowymi też nie mogą liczyć na zmiany na lepsze. W przypadku standardowych ofert kredytów denominowanych w euro przeciętna marża wyniosła 3,17 proc. Koniec dobrej passy pożyczek w walucie Eurolandu sygnalizują zmiany marży odsetkowej w przypadku ofert pakietowych. Po wycofaniu się DnB Nord z tych kredytów średni wskaźnik marży wzrósł z 1,99 proc. do 2,06 proc., podaje Comperia.pl. Dobrą wiadomością jest natomiast spadek o 25 pkt. poziomu stóp procentowych w Eurolandzie. Z kolei w ślad za nimi powinna pójść w dół 3-miesięczna stawka wskaźnika Euribor, będąca podstawą do wyznaczania oprocentowania kredytów w euro.

Zobacz także: RED Park – nowa inwestycja mieszkaniowa w Poznaniu

Frank natomiast praktycznie zniknął z rynku od czasu, kiedy całkowicie wycofał się z kredytów w CHF Deutsche Bank. Już wcześniej pożyczki w szwajcarskiej walucie w tym banku były dostępne dla nielicznych. Kredyt we frankach możemy dziś zaciągnąć tylko w dwóch bankach. Żeby go uzyskać, w jednym z nich należy wylegitymować się ponadprzeciętnie wysokimi dochodami, w drugim wysoka marża stanowi barierę dla potencjalnych pożyczkobiorców. 

Mieszkania stanieją?

Być dobrze warto wstrzymać się z zakupem mieszkania, jeżeli nie mamy szans na tańszy kredyt. W ciągu tego roku regularnie spadały ceny zarówno używanych, jak i nowych lokali.

W Warszawie można kupić od dewelopera mieszkanie w średniej cenie 8,5 tys. zł/mkw. (dane Emmerson za III kw. br.). W ofercie rynku pierwotnego znajdziemy najwięcej mieszkań w kwocie od 6 do 9 tys. zł za mkw. W najtańszej Białołęce możemy nawet znaleźć lokale w cenie 5 tys. zł za 1 mkw.

reklama

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Niekorzystne dla kredytobiorców zmiany w liczeniu zdolności kredytowej zachęcają do szybszego zakupu.
Niekorzystne dla kredytobiorców zmiany w liczeniu zdolności kredytowej zachęcają do szybszego zakupu.

Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych 2017 Komentarz54.90 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Słomka

Doradca podatkowy nr wpisu 09900, prawnik, zatrudniona w Instytucie Studiów Podatkowych na stanowisku konsultanta podatkowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »