| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Inwestycje > Czy warto poczekać z kupnem mieszkania?

Czy warto poczekać z kupnem mieszkania?

Czy warto poczekać z kupnem mieszkania? Niekorzystne dla kredytobiorców zmiany w liczeniu zdolności kredytowej zachęcają do szybszego zakupu. Z drugiej strony mieszkania mogą jeszcze stanieć.

Z październikowego raportu firmy doradczej Expander płyną niezbyt dobre informacje dla osób zamierzających zaciągnąć kredyt hipoteczny. W przypadku dominujących dziś na rynku kredytów w złotych (78,4 proc. pożyczek zaciągniętych w II kw. br. wg danych AMRON) przeciętna marża ofert promocyjnych, czyli cross-sellingowych, łączących w pakiecie kredyt hipoteczny z innymi produktami banku, wyniosła przeciętnie 1,25 proc. Po systematycznych spadkach w ostatnich kwartałach poziom marż dyktowanych przez banki ustabilizował się. Mimo to kredyty drożeją. Zwiększyło się bowiem ich całkowite oprocentowanie o 0,1 pkt. proc. (z 6,01 proc. do 6,11 proc.) ze względu na kolejny wzrost stawki WIBOR.

Kredyty walutowe

Osoby zainteresowane kredytami walutowymi też nie mogą liczyć na zmiany na lepsze. W przypadku standardowych ofert kredytów denominowanych w euro przeciętna marża wyniosła 3,17 proc. Koniec dobrej passy pożyczek w walucie Eurolandu sygnalizują zmiany marży odsetkowej w przypadku ofert pakietowych. Po wycofaniu się DnB Nord z tych kredytów średni wskaźnik marży wzrósł z 1,99 proc. do 2,06 proc., podaje Comperia.pl. Dobrą wiadomością jest natomiast spadek o 25 pkt. poziomu stóp procentowych w Eurolandzie. Z kolei w ślad za nimi powinna pójść w dół 3-miesięczna stawka wskaźnika Euribor, będąca podstawą do wyznaczania oprocentowania kredytów w euro.

Zobacz także: RED Park – nowa inwestycja mieszkaniowa w Poznaniu

Frank natomiast praktycznie zniknął z rynku od czasu, kiedy całkowicie wycofał się z kredytów w CHF Deutsche Bank. Już wcześniej pożyczki w szwajcarskiej walucie w tym banku były dostępne dla nielicznych. Kredyt we frankach możemy dziś zaciągnąć tylko w dwóch bankach. Żeby go uzyskać, w jednym z nich należy wylegitymować się ponadprzeciętnie wysokimi dochodami, w drugim wysoka marża stanowi barierę dla potencjalnych pożyczkobiorców. 

Mieszkania stanieją?

Być dobrze warto wstrzymać się z zakupem mieszkania, jeżeli nie mamy szans na tańszy kredyt. W ciągu tego roku regularnie spadały ceny zarówno używanych, jak i nowych lokali.

W Warszawie można kupić od dewelopera mieszkanie w średniej cenie 8,5 tys. zł/mkw. (dane Emmerson za III kw. br.). W ofercie rynku pierwotnego znajdziemy najwięcej mieszkań w kwocie od 6 do 9 tys. zł za mkw. W najtańszej Białołęce możemy nawet znaleźć lokale w cenie 5 tys. zł za 1 mkw.

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Niekorzystne dla kredytobiorców zmiany w liczeniu zdolności kredytowej zachęcają do szybszego zakupu.
Niekorzystne dla kredytobiorców zmiany w liczeniu zdolności kredytowej zachęcają do szybszego zakupu.

Personel i Zarządzanie – prenumerata390.15 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Ludwiczak

Radca prawny, specjalizujący się w tematach związanych z obsługą prawną przedsiębiorców, prawem korporacyjnym, zamówieniami in house, publicznym transportem zbiorowym i Compliance.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK