| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Inwestycje > Inwestycja w grunty rolne

Inwestycja w grunty rolne

Inwestycja w grunty rolne to ciekawy sposób na lokatę kapitału. Czy inwestowanie w grunty rolne rzeczywiście się opłaca?

Od początku ubiegłego roku średnia cena gruntów rolnych sprzedawanych przez Agencję Nieruchomości Rolnych wzrosła o blisko jedną piątą. W okresie od lipca do września najtaniej było w województwie lubelskim, gdzie przeciętna stawka wyniosła 11 016 zł/ha. Na drugim biegunie znajdowało się z kolei województwo kujawsko-pomorskie, gdzie na 1 ha gruntu rolnego trzeba było wydać średnio 25 400 zł. Dla porównania warto dodać, że jeszcze w 2004 roku przeciętna stawka za 1 ha dla całej Polski wynosiła zaledwie 4 682 zł. Należy zaznaczyć, że na atrakcyjność takiej lokaty kapitału wpływa fakt, że od 2016 roku również obcokrajowcy będą mogli nabyć grunty rolne w naszym kraju.

Warto jednak zaznaczyć, że na opłacalność takiej inwestycji ma wpływ wiele czynników. Przede wszystkim trzeba podkreślić, że jest to dobry pomysł dla osób cierpliwych. Nie należy się bowiem spodziewać, że wartość posiadanego gruntu znacznie wzrośnie na przestrzeni jednego kwartału. Jednak taka sytuacja oznacza konieczność poniesienia tzw. kosztu utraconych możliwości, ponieważ zamrożony kapitał nie może być wykorzystany w inny sposób. Poza tym trzeba zaznaczyć, że najwyższe ceny osiągają zwykle działki, których powierzchnia nie przekracza 5 ha. Zakup większego areału oznacza znaczne ograniczenie kręgu potencjalnych nabywców, którym będzie można ją w przyszłości odsprzedać. Trzeba również pamiętać o bieżących kosztach związanych z podatkiem rolnym.

Zobacz także: Osiedle Świerkowa Polana II pod Poznaniem

Przed kupnem warto sprawdzić, jaka jest jakość gleby, co wiąże się z ostatecznym wyborem celu takiej lokaty kapitału. Jeżeli inwestor pragnie korzystać z unijnych dopłat bezpośrednich, to w grę wchodzą działki charakteryzujące się wyższymi klasami gleb, które osiągają znacznie wyższe ceny od przeciętnej. Z drugiej strony, jeśli celem inwestycji jest skorzystanie z programu zalesiania, to nie ma takiej potrzeby.

Największe zyski można oczywiście osiągnąć w przypadku przekształcenia działki rolnej na budowlaną. W tym wypadku należy zacząć od sprawdzenia przeznaczenia gruntu w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego lub jeżeli nie jest on opracowany – w Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego. Trzeba jednak liczyć się z tym, że bardzo ciężko będzie uzyskać zgodę na zmianę przeznaczenia gruntów najwyższych klas. Jednak pomimo dużego ryzyka i sporego nakładu czasu udane przekwalifikowanie gruntów może zapewnić bardzo wysoki zwrot z takiej inwestycji.

Zobacz także: Duże zainteresowanie „Rodziną na Swoim”

Polecamy artykuły

Data publikacji:

Ekspert:

Emmerson Nieruchomości

Emmerson Twój Partner w Nieruchomościach.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Inwestycja w grunty rolne to ciekawy sposób na lokatę kapitału.
Inwestycja w grunty rolne to ciekawy sposób na lokatę kapitału.

INFORLEX Kadry Płace i HR211.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Krajowy System Usług

(KSU)

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK