| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Inwestycje > Deweloperzy rozpoczęli w Warszawie mniej inwestycji

Deweloperzy rozpoczęli w Warszawie mniej inwestycji

Deweloperzy rozpoczęli w Warszawie mniej inwestycji. Mimo to w stolicy nie brakuje nowych mieszkań.

W stolicy możemy dziś wybierać mieszkania w 350 inwestycjach. Jak obliczają analitycy Emmerson, w trzecim kwartale bieżącego roku na rynek warszawski wprowadzonych zostało 31 nowych inwestycji, w których deweloperzy oferowali ponad 2,5 tys. mieszkań. Od lipca do września na rynek weszło o 8 projektów mniej niż w I kwartale i o 7 mniej niż w II kw. tego roku.   

Największa liczba nowych inwestycji deweloperskich pojawiła się na Mokotowie, Pradze Południe i w Białołęce. Na prężnie rozwijającym się niegdyś rynku mieszkaniowym w Wilanowie inwestorzy nie rozpoczęli w trzecim kwartale br. żadnego projektu.

Wzrosła liczba nowych mieszkań

W największych miastach jest dziś w sprzedaży więcej nowych mieszkań niż w czasie hossy na rynku na przełomie 2007 i 2008 roku. W ciągu ostatniego roku liczba lokali oferowanych przez deweloperów wzrosła w Warszawie o blisko 40 proc. Na stołecznym rynku dostępna jest teraz rekordowa ilość 19 tys. nowych mieszkań. Według analiz Emmerson, w drugim kwartale było ich 17,9 tys., a w pierwszym – 15,9 tys.  

Zobacz także: Osada Brzeziny: GALERIA

W tej sytuacji można założyć, że część firm deweloperskich może wstrzymać lub przesunąć realizację nowych inwestycji. Taką decyzję podjął na przykład Dom Development, firma deweloperska, która w pierwszym półroczu tego roku wprowadziła na rynek warszawski aż sześć nowych projektów. Teraz stabilizuje swoją ofertę mieszkaniową.

Z drugiej strony, na podpis prezydenta czeka tzw. ustawa deweloperska, nakładająca na deweloperów konieczność zakładania rachunków powierniczych w trakcie prowadzenia projektów, co podniesie koszty inwestycji. Nowe przepisy obejmą te inwestycje, których sprzedaż rozpocznie się po sześciu miesiącach od ogłoszenia ustawy. W związku z tym można się spodziewać, że deweloperzy będą chcieli do tego czasu wprowadzić  na rynek większą liczbę projektów.  

reklama

Polecamy artykuły

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Deweloperzy rozpoczęli w Warszawie mniej inwestycji.
Deweloperzy rozpoczęli w Warszawie mniej inwestycji.

Personel i Zarządzanie 4/201730.03 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Sakowska

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »