| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Inwestycje > Kopalnia „Julia” zamieni się w centrum kultury i rozrywki

Kopalnia „Julia” zamieni się w centrum kultury i rozrywki

Kopalnia „Julia” w Wałbrzychu zamieni się w centrum kultury i rozrywki. Park Wielokulturowy będzie obejmował kluby muzyczne, restauracje, a także siedziby organizacji pozarządowych. Pierwszy etap inwestycji „Stara Kopalnia” zakończy się w 2012 r.

Projekt współfinansuje Unia Europejska,  a wykonawcą prac jest wrocławska firma Integer S.A., która remontuje także wałbrzyski dworzec kolejowy. Aktualnie na terenie kopalni znajduje się Muzeum Przemysłu i Techniki, ale po gruntownej rewitalizacji spodoba się tu także miłośnikom sztuki oraz rzemiosła artystycznego. Cały kompleks zamieni się w Park Wielokulturowy, pomyślany jako centrum sztuki i rozrywki, z punktami widokowymi oraz multimedialnymi wystawami. Organizowane będą koncerty, spektakle i konferencje. Oprócz tego powstanie Europejskie Centrum Ceramiki Unikatowej, kompleks sportowo-rekreacyjny, hala koncertowa, galeria prezentująca sztukę współczesną, przyjazne kawiarenki, a także pensjonat. Na zewnątrz nie zabraknie ławek, klombów z zielenią, a nawet eksponatów muzealnych. W ramach unowocześnienia samego muzeum planuje się udostępnienie zwiedzającym podziemnej trasy turystycznej, którą uatrakcyjnią imponujących rozmiarów urządzenia: pompy, wentylatory i systemy instalacyjne, wykorzystywane kiedyś w kopalni. Projekt rewitalizacji otrzymał dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Jego koszt przekracza 52 mln zł, z czego UE pokryje 35,7 mln zł.

Historia kopalni „Julia”

„Julia” powstała z połączenia kilkunastu małych kopalń, prowadzących eksploatację węgla na obszarze gminy Biały Kamień od XVI wieku. Węgiel używany był jako opał w gospodarstwach domowych, warsztatach rzemieślniczych i kuźniach. Rocznie wydobywano tu od 2400-3600 ton.  Początkowa nazwa kompleksu kopalni: „Consolidirte Fuchs” przetrwała do 1945 roku, kiedy po przejęciu obiektu przez administrację polską zmieniono ją na „Julię”. Burzliwe, pełne gwałtownych zmian czasy przyniosły jeszcze dwie zmiany nazwy. Od 1946 r. do 1949 r. funkcjonowała jako „Biały Kamień”, a w 1950 r. przechrzczono ją na Kopalnię „Thorez”. Dopiero w 1993 powrócono do nazwy Kopalnia Węgla Kamiennego „Julia” i tak jest do dzisiaj. Zmiany w krajowej gospodarce lat 90-tych spowodowały masową likwidację kopalń. Podobny los spotkał „Julię”.  Jednak, ze względu na wysoką rangę zabytkową obiektu, uznano, że warto go chronić, a nawet promować. Ze wszystkich wałbrzyskich kopalń „Julia” jest bowiem najstarszym oraz najlepiej zachowanym kompleksem budynków przemysłowych z przełomu XIX i XX wieku. Na powierzchni 4 hektarów znajduje się szesnaście obiektów. Wszystkie zostały wpisane do rejestru zabytków.

Zobacz także: Park Wielokulturowy "Stara Kopalnia" – GALERIA

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Zierke

Ekspert z zakresu prawa, biznesu i ekonomii

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK