| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Inwestycje > Autostrady na EURO: Chińczycy nie dokończą A2

Autostrady na EURO: Chińczycy nie dokończą A2

To już pewne. 13 czerwca 2011 Generalna Dyrekcja Dróg i Autostrad oficjalnie odstąpiła od umowy z chińskim konsorcjum. Propozycje złożone przez firmę COVEC i jej partnerów - zwiększenie wartości kontraktu uzasadniane zmianą zakresu rzeczowego - GDDKiA uznała za bezzasadne. Kto teraz dokończy budowę autostrady A2?

Konsorcjum firm - China Overseas Engineering Group Co. Ltd. (lider), Shanghai Construction (Group) General Co., China Railway Tunnel Group Co. Ltd., DECOMA Sp. z o.o.  - budowało odcinki A i C autostrady A2 z Łodzi do podwarszawskiej Konotopy. Konsorcjum wygrało przetarg ofertą o połowę tańszą niż przewidywał kosztorys GDDKiA - blisko 50 km za 1,3 mld zł. Dla porównania: za 17 km odcinka B Mostostal Warszawa weźmie 843 mln zł.

Zobacz także: Inwestycje na EURO 2012 - raport NIK

Opóźnienia w realizacji inwestycji odsłoniły problemy finansowe chińskiego wykonawcy autostrady A2 - dług konsorcjum u polskich podwykonawców sięgnął już kilkudziesięciu milionów. Prace wstrzymano, a GDDKiA zażądała wyjaśnień od COVEC. Po kilkudniowych rozmowach - czwartkowe roszczenia Chińczyków o zwiększenie wartości kontraktu uzasadniane zmianą zakresu rzeczowego - zdecydowały o zerwaniu przez GDDKiA kontraktu z winy wykonawcy. Co to oznacza? Chińczycy mają opuścić plac budowy, przekazać kompletną dokumentację budowy GDDKiA, zapłacić karę umowną w wysokości 10% kwoty kontraktowej brutto.

Obecnie GDDKiA rozważa przetarg albo procedurę negocjacyjną - aby jeszcze w lipcu prace zostały wznowione. Ostateczna decyzja zostanie podjęta po uprawomocnieniu się odstąpienia strony polskiej od umów z konsorcjum COVEC, zgodnie z warunkami kontraktu nastąpi topo 14 dniach, czyli 27 czerwca. Do tego  czasu COVEC i jego partnerzy mogą jeszcze zweryfikować swoje stanowisko przedłożone 9 czerwca (odstąpienie od budowy) i przystąpić do dalszej realizacji autostrady na zasadach i warunkach opisanych w dotychczasowych umowach. 

Zobacz także: Lotniska na EURO 2012 - zdążymy?

GDDKiA już spotkała się z kilkunastoma firmami wykonawczymi, które zostały poproszone o ocenę swoich możliwości dokończenia budowy A2, określenie terminu zakończenia budowy oraz dokonanie wstępnych szacunków cenowych. Wszystko by zdążyć na EURO 2012.

Źródło: GDDKiA

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Anna Wieczorek

Adwokat, autorka bloga DEWELOPERSKI.com

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK