| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Inwestycje > Dom pasywny: ile kosztuje? ile trwa jego budowa?

Dom pasywny: ile kosztuje? ile trwa jego budowa?

Dom pasywny (często mylony z budynkiem energooszczędnym) musi być tak zaprojektowany, aby jego zapotrzebowanie na energię było mniejsze niż 15 kWh/m2 na rok i ma zużywać tylko 1,5 litra oleju opałowego na rok, na 1 m2 powierzchni. W okolicach Złotowa (woj. wielkopolskie) na powierzchni 288 m2 młodzi architekci Emilia Durka-Zielińska i Walenty Durka wybudowali dla siebie dom pasywny, którego zapotrzebowanie na energię grzewczą jest niższe o 90% od wymagań tradycyjnego domu.

Ile kosztuje dom pasywny? Ile trwa jego realizacja?

Realizacja trwała 3 lata. Koszt budowy okazał się porównywalny z realizacją w tradycyjnej technologii. Dom pasywny w Złotowej zbudowano w konstrukcji drewnianej złożonej z 21 ram, tworzących jednocześnie konstrukcję podłogi, ścian jak i dachu. Przegrody zewnętrzne zaprojektowano z materiałów drewnopochodnych jako otwarte na dyfuzję pary wodnej. Ocieplenie stanowi 40 cm warstwa celulozy wtłaczanej pod ciśnieniem oraz dodatkowo termoizolacyjna płyta drewnopochodna grubości 6 cm. Przegrody wewnętrzne wypełnia wełna drzewna, która sprawdza się jako dobra izolacja akustyczna. Dom pasywny jest ogrzewany prądem, przy zastosowaniu małych grzejników o łącznej mocy wynoszącej zaledwie 3,6 kW.

Zobacz także: Różnice i podobieństwa – dom energooszczędny a pasywny

29.90 złPodróże służbowe - Raporty INFOR - PDF

Jak dom pasywny to naturalne materiały

Ściany i sufit pokryto płytami OSB, impregnowanymi naturalnym preparatem Aidol Hartwachs-Öl na bazie wosków pszczelich i oleju lnianego - produkt spełnia normę EN DIN 71-3 (bezpieczeństwo dla zabawek). Powłoka zakonserwowana olejowoskiem nie traci zdolności „oddychania” czyli przepuszcza parę wodną, ale jednocześnie jest odporna na przenikanie wody.

Do zabezpieczenia elewacji na zewnątrz zastosowano środek ochrony drewna pełniący równocześnie funkcję dekoracyjną - lazurę Aidol HK-Lasur. Lazura ta przez wiele lat  chroni drewno przed sinizną , zgnilizną, owadami, pleśniami i algami, promieniowaniem UV i wilgocią. Wyraźny efekt „perlenia” wody to naoczny dowód na trwałą ochronę przed wpływem warunków atmosferycznych: cienka błona otula drewno, nie pęka i nie łuszczy się. Projektanci domu pasywnego postawili na naturalne materiały i maksymalne ograniczenie chemii budowlanej. Priorytetem stało się zapewnienie zdrowego środowiska życia i korzystnego mikroklimatu.

Zobacz także: Czym wyróżniają się okna budynków pasywnych?

- Obiekt realizowaliśmy z materiałów pochodzenia organicznego, a więc odnawialnych i najłatwiejszych do recyklingu. Zaprojektowaliśmy innowacyjną konstrukcję drewnianą w formie powtarzalnych ram z belki dwuteowej, dającą nieograniczoną przestrzeń zbędnymi elementami. Unikalne są także przegrody zewnętrzne, przewyższające swoją termoizolacyjnością wymagania stawiane budynkom pasywnym - mówi Emilia Durka-Zielińska.

Zastosowanie zasad budownictwa pasywnego umożliwiło autorom projektu domu w Złotowej ograniczenie podstawowego zapotrzebowania na energię grzewczą o 90%!

Źródło: Remmers

Aktualizacja: 24.01.2013

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Dom pasywny w Złotowej (woj. wielkopolske) / Fot. Remmers
Dom pasywny w Złotowej (woj. wielkopolske) / Fot. Remmers

Dom pasywny w Złotowej (woj. wielkopolske) / Fot. Remmers
Dom pasywny w Złotowej (woj. wielkopolske) / Fot. Remmers

Dom pasywny w Złotowej (woj. wielkopolske) / Fot. Remmers
Dom pasywny w Złotowej (woj. wielkopolske) / Fot. Remmers

Controlling i Rachunkowość Zarządcza189.00 zł

POLECANE ARTYKUŁY

TERMINARZ

PAŹ23
TydzieńPWŚCPSN
40293012345
416789101112
4213141516171819
4320212223242526
4427282930310102

Ostatnio na forum

Narzędzia przedsiębiorcy

Eksperci infor.pl

Iuridico

Doradztwo Prawne & Tłumaczenia

Zostań ekspertem Infor.pl »