| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Inwestycje > Kto odpowiada za infrastrukturę wokół inwestycji?

Kto odpowiada za infrastrukturę wokół inwestycji?


Deweloper budując mieszkanie zazwyczaj zajmuje się także kanalizacją, a nawet dostępem do takich ośrodków jak przedszkole. Jednak zgodnie z polskim prawem to gminy są odpowiedzialne za takie inwestycje. W rezultacie nabywcy muszą dopłacać do mieszkań nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Nabywcy mogą szukać swojego przyszłego mieszkania wybierając spośród wielu ofert deweloperów. Mają oni do zaoferowania bardzo dużo mieszkań, stąd też duża konkurencja na rynku i wysokie wymagania wśród nabywców. Klient chce mieć w pobliżu swojego domu nie tylko dostęp do komunikacji miejskiej, do centrum miasta, a także bliskość terenów zielonych, sklepów czy takich ośrodków jak szkoły czy przedszkola.

Dlatego deweloperzy nie dbają tylko o teren własnej działki, ale starają się także uatrakcyjnić otoczenie wokół nieruchomości. Deweloper musi zatroszczyć się o kanalizacje, drogi czy chodniki, mimo że zgodnie z art. 7 ustawy o samorządzie gminnym to właśnie na gminie ciąży obowiązek zaspokajania potrzeb jej mieszkańców. Chodzi tu między innymi o drogi, wodociągi, kanalizację, edukację czy tereny zielone.

Zobacz także: Gdzie na starość – w bloku czy w domu?

Deweloperzy nie chcąc jednak czekać kilka lat na realizację inwestycji przez gminę, opłacają je z własnych pieniędzy. Często też gmina wymaga od dewelopera postawienia drogi prowadzącej do miejsca, w którym ma powstać nieruchomość, inaczej deweloper może nie uzyskać zgody na budowę. Wszystko przez ograniczony budżet posiadany przez gminę.

Jednak, jakby nie patrzeć, wszystko odbije się na kieszeni nabywcy. Jak podaje Home Broker, deweloperzy podkreślają, że największy wpływ na cenę mieszkania mają inwestycje w otoczenie i infrastrukturę w przypadku projektów na obrzeżach miast. W tych rejonach jest ona bowiem najgorzej rozwinięta. Ponadto, w związku z niską ceną gruntów pod zabudowę na obrzeżach miast, dodatkowe nakłady na infrastrukturę publiczną stanowić mogą większy procent ogólnych kosztów budowy. Nie oznacza to jednak, że w centrum deweloperzy nie muszą czynić nakładów na infrastrukturę, zastępując w tym względzie gminy.

Zobacz także: Czym są condohotele i czy warto w nie inwestować?

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Deweloper budując mieszkanie zazwyczaj zajmuje się także kanalizacją, a nawet dostępem do takich ośrodków jak przedszkole.
Deweloper budując mieszkanie zazwyczaj zajmuje się także kanalizacją, a nawet dostępem do takich ośrodków jak przedszkole.

Personel i Zarządzanie – prenumerata390.15 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Małecka

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK