| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wiadomości > Inwestycje > Na jakie mieszkanie się zdecydować: gotowe czy w trakcie budowy?

Na jakie mieszkanie się zdecydować: gotowe czy w trakcie budowy?


Kupno nowego mieszkania jest łatwiejsze, ogranicza się do wyboru mieszkania i kupienia go. Jednak i w tym przypadku czeka nas trudna decyzja, staniemy przed dylematem, w na jakim etapie realizacji inwestycji je kupić. Czy warto zdecydować się na gotowe mieszkanie? Czy może lepiej wybrać takie w trakcie budowy?

Kupno mieszkania na początku budowy inwestycji daje nam większe możliwości. Mamy większy wybór lokali, pod względem metrażu i położenia w budynku. Wraz z postępowaniem budowy liczba mieszkań do wyboru będzie się zmniejszała.

Warto też wiedzieć, że większość firm do pewnego etapu realizacji inwestycji daje nam możliwość wprowadzania zmian w układzie pomieszczeń i instalacji w mieszkaniu. Zmiany te wykonywane są w ramach budowy lokalu i tak jak na pozostałe elementy, sprzedawca daje na nie gwarancję. Dlatego, jeśli przedstawiony nam projekt nie do końca nam odpowiada, możemy nanieść zmiany w projekcie i np. usunąć ścianę działową, kuchnię przenieść do innego pomieszczenia bądź zmienić miejsce wanny w łazience.

– Klienci chętnie korzystają z konsultacji z projektantem inwestycji, zwłaszcza jeśli planują większe zmiany – mówi Marta Drogosz, Włodarzewska S.A. – Teraz, do końca marca, taką możliwość mają na przykład właściciele mieszkań z osiedla „Przy Wspólnej” w Sulejówku.

Zobacz także: Zakup mieszkania na etapie dziury w ziemi

Kolejnym plusem kupna mieszkania na etapie budowy jest to, że w pierwszej fazie sprzedaży mieszkań firmy częściej proponują rabaty i chętniej negocjują cenę. W miarę realizacji inwestycji i zwiększającego się zainteresowania lokalami, ceny rosną. Jeśli nie zdążyliśmy kupić mieszkania w promocyjnej cenie, nie należy się przejmować, inwestor jeszcze obniży cenę ostatnich lokali w budynku, jednak wybór będzie mniejszy, co nie znaczy, że nic na nie będzie odpowiadało.

Może się zdarzyć, że mieszkanie w nowobudowanej inwestycji będzie droższe od tego w już gotowej. Taka sytuacja jest możliwa ze względu na potencjalnie wyższe koszty materiałów i robocizny.

W sytuacji kiedy będziemy finansować mieszkanie z własnych środków, wtedy możliwość spłaty mieszkania w transzach będzie dla nas korzystna. Sytuacja się odwraca, jeśli korzystamy z kredytu. Wtedy przy wyborze gotowego lokalu unikamy dodatkowych kosztów, takich jak, np. ubezpieczenie pomostowe.

Banki chętniej pożyczają pieniądze na gotowe mieszkanie niż na tzw. dziurę w ziemi.

Kupno gotowego mieszkania wiąże się również ze zwiększonym poczuciem bezpieczeństwa kupującego. Ponad to możemy je wcześniej zobaczyć, porównać z planami, sprawdzić jak jest wykonane i zobaczyć zagospodarowanie osiedla. Oprócz tego, w gotowym mieszkaniu, możemy właściwie od razu rozpocząć jego wykańczanie i tym samy szybciej w nim zamieszkać. Jest to istotny aspekt zwłaszcza dla osób, które do czasu przeprowadzki muszą wynajmować mieszkanie, dzięki temu nasze koszty utrzymania zostaną zmniejszone.

Zobacz także: Odbiór mieszkania – krok po kroku

Zarówno kupno gotowego mieszkania, jak i tego w trakcie budowy, ma swoje plusy i minusy, ale dzięki temu możemy dopasować wybór do swoich możliwości i potrzeb.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Stowarzyszenie na Rzecz Systemów Ociepleń

Stowarzyszenie polskich producentów materiałów do wykonywania systemów ociepleń ścian zewnętrznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK