REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Na rynku nie brakuje nowych mieszkań

PRESTIGE PR
Na rynku nie brakuje nowych mieszkań. Fot. Materiały prasowe
Na rynku nie brakuje nowych mieszkań. Fot. Materiały prasowe
Materiały prasowe
Media

REKLAMA

REKLAMA

Na rynku nie brakuje nowych mieszkań. Deweloperzy budują więcej nieruchomości mieszkalnych, a zainteresowanie kredytami hipotecznymi stale rośnie.

Stabilna sytuacja gospodarcza w Polsce sprzyja produkcji deweloperskiej. Oferta rynku nowych mieszkań zwiększa się z kwartału na kwartał. Na sześciu największych rynkach w kraju zbadanych przez Reas (Warszawa, Kraków, Poznań, Wrocław, Trójmiasto) na kupujących czeka dziś 48 tys. lokali. Większość z nich (70 proc.) jest w budowie.   

REKLAMA

W związku z tym, że podaż się zwiększa, wydłuża się czas potrzebny na znalezienie nabywców na lokale będące w sprzedaży. Jak podają analitycy Reas, w Warszawie na wyprzedaż obecnej oferty potrzeba byłoby ponad półtora roku. Zakładając, że poziom popytu nie zmieni się. W stolicy dostępne jest teraz 19 tys. mieszkań (raport Emmerson).

Zobacz także: Najtańsze mieszkania – gdzie ich szukać?

W Krakowie sytuacja wygląda podobnie. Żeby sprzedały się wszystkie mieszkania potrzebne jest ok. 6,5 kwartału. Jeszcze dłużej deweloperzy musieliby czekać na nabywców na mieszkania będące w ofercie we Wrocławiu, Poznaniu i Łodzi (ponad siedem kwartałów). Najszybciej sprzedałyby się lokale wystawione na sprzedaż w Trójmieście, bo po 5,5 kwartałach.

Więcej ofert – czy wszędzie?

REKLAMA

Wzrost podaży na rynku deweloperskim w różnych miastach nie był taki sam. Z obliczeń firmy Emmerson, która przeanalizowała sytuację na rynku w pięciu głównych miastach, wynika, że od lipca do września br. tylko w trzech zanotowano wzrost oferty nowych mieszkań w III kwartale bieżącego roku. Najbardziej, bo o 6,7 proc., zwiększyła się oferta w Gdańsku. W Warszawie w sprzedaży jest teraz o 6,5 proc. więcej nowych mieszkań niż w połowie roku. We Wrocławiu zaś oferta wzrosła o 6,1 proc. Z kolei w Krakowie nastąpił spadek liczby dostępnych lokali mieszkalnych o prawie 2 proc., a w Poznaniu podaż nie uległa zmianie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Z drugiej strony warto zwrócić uwagę na wysoką liczbę pozwoleń na budowę, jaką uzyskali w ostatnich miesiącach deweloperzy. Łącznie od początku roku do końca września inwestorzy otrzymali już pozwolenia na budowę ponad 60 tys. lokali, a to o 23 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.


Jak zachowują się deweloperzy?

Wobec dużej podaży mieszkań, a zdaniem niektórych – historycznie rekordowej,  można zastanawiać się, czy deweloperzy ograniczą liczbę wprowadzanych na rynek inwestycji. Pokażą to wskaźniki za ostatni kwartał tego roku. Z pewnością jednak w związku z obecną konkurencyjnością na rynku deweloperskim nabywcy mieszkań mogą się spodziewać większej elastyczności sprzedających, jeśli chodzi o ceny mieszkań i warunki płatności za lokale.

Teresa Witkowska, dyrektor sprzedaży w RED Real Estate Development, uważa, że najbardziej atrakcyjną dla kupujących formą płatności za mieszkania jest oferowany przez tę spółkę system zakładający wpłatę większości należności dopiero przed odbiorem kluczy do lokalu.

Zobacz także: Ustawa o ochronie nabywców mieszkań deweloperskich

– System płatności, jaki oferujemy swoim klientom kupującym mieszkania na Osiedlu Alpha w warszawskich Skoroszach (system 10/90) i na osiedlu Red Park w Poznaniu (system 15/85), pozwala zaoszczędzić im na odsetkach bankowych. Nabywcy zobligowani są do wpłaty niewielkiej części należności po podpisaniu umowy, a o kredycie mogą myśleć dopiero przed zakończeniem budowy – tłumaczy.   

Chcemy więcej kredytów

REKLAMA

Nie da się zakwestionować bowiem, że w największym stopniu popyt zależy właśnie  od dostępności kredytów i chęci zaciągania pożyczek przez poszukujących nieruchomości. Co mówią na ten temat raporty? Według analizy Amron, w II kwartale 2011 roku liczba nowo udzielonych kredytów mieszkaniowych i wartość wzrosły w porównaniu z I kwartałem br., odpowiednio o 8,02 proc. i 9,33 proc. W badanym okresie liczba nowo udzielonych kredytów wynosiła 62,19 tys. Przy tym średnia wartość kredytu nie uległa zmianie. Co czwarta pożyczka mieszkaniowa udzielona została w Warszawie.

Chcąc odpowiedzieć na pytanie, czy popyt zrównoważy podaż mieszkań, popatrzmy inaczej. Jeśli mamy dziś na rynku ogólnopolskim 48 tys. nowych mieszkań, a kwartalnie udzielanych jest 62 tys. pożyczek hipotecznych, to przy założeniu, że zaciągający kredyty postawiliby w większym stopniu na rynek deweloperski, wystarczyłoby kilka miesięcy do wyprzedania wszystkich lokali.    

Poza tym nasycenie rynku mieszkaniowego to jeszcze bardzo odległa perspektywa. Trzeba pamiętać o szacowanym przez rząd 1,5 mln niedoborze mieszkań w naszym kraju. Obawy o spadek popytu na mieszkania są tym mniej uzasadnione, że zgodnie z danymi GUS Polacy dysponują coraz większą ilością pieniędzy. We wrześniu br. zatrudnienie wzrosło bowiem o 2,8 proc. a wynagrodzenia o 5,2 proc. 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

REKLAMA

W jaki sposób deweloperzy mieszkaniowi korzystają z sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja jako wsparcie dla deweloperów? Jak najbardziej. W jaki sposób już ją wykorzystują i jak planują wykorzystywać AI w przyszłości? 

W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

REKLAMA

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

REKLAMA