Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu umowa. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące umowa.
Czy warto negocjować wysokość prowizji przy zakupie mieszkania?
Aktualizacja: 10.10.2011
Wszelkie negocjacje w zakresie ustalenia wysokości oraz terminu przekazania prowizji muszą zostać przeprowadzone przed podpisaniem ostatecznej umowy z agencją. »
Zakup mieszkania od agencji nieruchomości – na co należy zwrócić uwagę?
Aktualizacja: 10.10.2011
Przy zawieraniu umów z agencjami nieruchomości należy szczegółowo zapoznać się z treścią tej umowy, gdyż przeważnie zawarte są w niej postanowienia dotyczące terminu oraz kwoty uciszenia prowizji pobieranej od wysokości sprzedanego mieszkania na rzecz agencji. »
Przedwstępna umowa zbycia nieruchomości
Aktualizacja: 10.10.2011
Strony zawierające przedwstępna umowę zbycia nieruchomości (przedwstępna umowa sprzedaż, darowizny) nie zobowiązują się do przyszłego przeniesienia własności nieruchomości, a jedynie do zawarcia w przyszłości umowy – w której strony zobowiążą się do przeniesienie własności nieruchomości. »
Transakcje związane ze sprzedażą mieszkania u notariusza
Aktualizacja: 20.12.2012
Aby sprzedaży mieszkania była ważna zarówno zbywca, jak i nabywca powinni zawrzeć transakcję u notariusza. Do transakcji notariusz potrzebuje niezbędne dane oraz dokumenty, które należy dostarczyć. »
Czy przed kupnem nieruchomości warto sprawdzić księgę wieczystą?
Aktualizacja: 10.10.2011
Księgi wieczyste prowadzi się przede wszystkim w celu ustalenia stanu prawnego nieruchomości. Może zdarzyć się, że mieszkanie, które kupujesz nie jest wpisane do księgi wieczystej, Dlatego należy upewnić się czy mieszkanie jest wpisane do księgi wieczystej, a następnie warto sprawdzić, jakie informacje są zawarte w księdze. »
Negocjacje cenowe związane z zakupem nieruchomości
Aktualizacja: 10.10.2011
Cała procedura związana z zakupem mieszkania jest dość skomplikowana i czasochłonna. Aby podjąć ostateczną decyzję o zakupie mieszkania należy obejrzeć i porównać kilka najbardziej interesujących ofert. Warto podejmować także negocjacje cenowe w celu uzyskana ostatecznie atrakcyjnej ceny nieruchomości. »
Warunki nabycia nieruchomości przez cudzoziemca w Grecji
Aktualizacja: 10.10.2011
Obrót nieruchomościami w Grecji nie jest ograniczony skomplikowanymi procedurami prawnymi, z wyjątkiem ich społeczno-gospodarczego przeznaczenia. Oznacza to, że cudzoziemcowi w Grecji przysługują takie same uprawnienia na nabywanie nieruchomości, ja obywatelowi Grecji. »
Nieliczne ograniczenia w zakresie nabywania nieruchomości we Francji
Aktualizacja: 10.10.2011
We Francji wobec cudzoziemca stosowane są nieliczne ograniczenia w zakresie nabywania nieruchomości. Wszelkie procedury w zakresie obrotu nieruchomościami związane są z szeroko pojętymi mechanizmami finansowymi. »
Ograniczenia związane z nabywaniem nieruchomości w Danii i w Finlandii
Aktualizacja: 10.10.2011
Zarówno Dania, jak Finlandia wprowadzają liczne ograniczenia dla cudzoziemców przy nabyciu nieruchomości. Pomimo, że w Danii przepisy prawne odnoszące się do nabycia nieruchomości rolnych – obowiązują w takim samym stopniu Duńczyków, jak i obywateli państw członkowskich w Unii Europejskiej – to cudzoziemiec napotyka na ograniczenia w nabyciu nieruchomości na cele mieszkaniowe. Natomiast w Finlandii są wprowadzone ograniczenia dla cudzoziemców w postaci uzyskania zezwolenia odnośnie do nieruchomości rekreacyjnych, nadgranicznych i chronionych wówczas, gdy kupowane są one przez osoby fizyczne, prawne oraz instytucje zagraniczne. »
Nabywanie nieruchomości przez cudzoziemca w Belgii
Aktualizacja: 10.10.2011
W Belgii nie ma większych ograniczeń zarówno administracyjnych, jak i finansowych w zakresie nabywania nieruchomości przez cudzoziemców. Cudzoziemiec zamierzający kupić nieruchomość w Belgii posiada takie same uprawnienia w tym zakresie, jak rodowity mieszkaniec Belgii. »
Cudzoziemiec nabywający nieruchomość w Turcji
Aktualizacja: 10.10.2011
W zasadzie nabywanie nieruchomości przez cudzoziemców jest dozwolone na całym terenie Turcji. Istotnymi ograniczeniami do nabycia nieruchomości są działania cudzoziemców sprzeczne z interesem publicznym oraz ograniczenia wynikające zarówno z planów zagospodarowania przestrzennego, jak i norm szczególnych w zakresie nabycia nieruchomości. »
Restrykcyjna kontrola w zakresie nabywania nieruchomości w Szwecji
Aktualizacja: 10.10.2011
Nabywanie nieruchomości rolnych zarówno przez osoby niezamieszkałe na terenie Szwecji, jak i zagraniczne osoby prawne – wiąże się z ograniczeniami w postaci uzyskania zgody urzędu reprezentującego władzę państwową w regionie, w którym znajduje się kupowana nieruchomość. Wniosek o uzyskanie zezwolenia przez cudzoziemca musi być złożony w terminie 3 miesięcy od daty dokonania zakupu nieruchomości pod rygorem nieważności transakcji z mocy prawa. »
Zasada wzajemności w nabywaniu ziemi w Portugalii
Aktualizacja: 10.10.2011
Cudzoziemcy w Portugalii mogą nabyć nieruchomość na zasadzie wzajemności. Oznacza to, że cudzoziemcy nie mogą być traktowani gorzej aniżeli obywatele Portugalii i mogą oni na takich samych zasadach nabywać nieruchomości. »
Irlandia – żadnych formalnych ograniczeń w nabywaniu nieruchomości
Aktualizacja: 10.10.2011
Irlandia jest krajem, w którym obecnie cudzoziemcy nie podlegają żadnym formalnym ograniczeniom w zakresie nabywania nieruchomości. Obcokrajowcy zamierzający nabyć na terenie Irlandii nieruchomość – nie są zobowiązani uzyskiwać żadnego zezwolenia od organów administracyjnych. »
Wpływ stosunków małżeńskich cudzoziemca na nabycie nieruchomości
Aktualizacja: 10.10.2011
Jeżeli małżonkiem cudzoziemca jest obywatel polski, a przy tym zamieszkuje on w Rzeczypospolitej Polskiej przez co najmniej 2 lata od udzielenia mu zezwolenia na osiedlenie się lub zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego Wspólnot Europejskich – to może on nabyć nieruchomość – jako wspólność ustawową małżonków – która nie będzie wymagała uzyskania zezwolenia. »