REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Rynek pieniężny

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Negatywne skutki ustawy o frankowiczach

Uchwalona ustawa o restrukturyzacji kredytów narusza konstytucyjne zasady, m. in. zasadę proporcjonalności, demokratycznego państwa prawnego, prawa wolności, prawa działalności gospodarczej - uważa prawnik Remigiusz Stanek. Ponadto według prawnika ustawa o frankowiczach naraża Skarb Państwa na wielomiliardowe roszczenia od zagranicznych banków.

Rynek aplikacji mobilnych zanotował znaczny wzrost

Unijny rynek aplikacji mobilnych pnie się w górę. Z badań wynika, iż dzięki niemu w najbliższych latach może zanotować znaczny wzrost dochodów aż o 63 mld euro. Dodatkowo przybędzie 5 mln nowych miejsc pracy.

Pieniądze na założenie firmy

Założenie własnej działalności gospodarczej wiąże się ze sporymi wydatkami już na starcie. Warto postarać się o dofinansowanie na rozpoczęcie działalności. Gdzie szukać pieniędzy na start firmy?

Ranking lokat terminowych – maj 2013

Lokata na miesiąc, trzy, pół roku czy na rok? Która z nich przyniesie największy zysk? Czy w bankach można znaleźć korzystne oferty? TotalMoney.pl sprawdził w majowym rankingu lokat terminowych.

REKLAMA

Wszystko co powinieneś wiedzieć o lokatach długoterminowych

Lokaty długoterminowe do tej pory przegrywały popularnością z lokatami zakładanymi na krótszy okres ale... Rada Polityki Pieniężnej obniża stopy procentowe i obniżać będzie nadal. Analitycy twierdzą, że po w nowym roku stopy mogą jeszcze spaść wpisując się w światową tendencję kreowania taniego antykryzysowego pieniądza. Być może to ostatni moment na założenie korzystnej lokaty z gwarancją dobrego - stałego - oprocentowania.

Ranking kont oszczędnościowych grudzień 2012

Święta już za pasem, a wiadomo, że świąteczny czas nie sprzyja oszczędzaniu. Pod choinką możemy jednak znaleźć prezenty, a te niekiedy przyjmują formę banknotów, więc może założyć konto oszczędnościowe i trzymać je na nim, czekając na okazję, żeby je wydać? TotalMoney.pl postanowił sprawdzić jakie konto oszczędnościowe przyniesie nam największe korzyści w grudniu.

Trendy w budownictwie krajów Unii Europejskiej

Na rynku nieruchomości w Unii Europejskiej największe zyski czerpane są z wynajmu pomieszczeń, a tylko 10% stanowią zyski ze sprzedaży. Unijny rynek nieruchomości stale się rozwija, a wartość dodana tego rynku (wzrost wartości finansowej) w tym roku to 220 000 mln euro. Nowe inwestycje stanowią obecnie 140 000 mln euro.

Negocjacje przy zakupie mieszkania obniżają cenę o 16 tys. zł

Negocjuj cenę mieszkania, bo w skrajnych przypadkach możesz oszczędzić nawet 50 proc. Kupujący dzięki kontrofertom oszczędzali we wrześniu średnio 16 tys. zł - wynika z danych Home Broker.

REKLAMA

Poradnik inwestora: Ustawa budżetowa

Nawet drobni inwestorzy bez wykształcenia ekonomicznego mogą znaleźć w ustawie budżetowej interesujące dane. Czego inwestor może dowiedzieć się z ustawy budżetowej?

„Rodzina na Swoim” na ostatniej prostej

Rodzina na Swoim, czyli jeden z lepszych rządowych projektów dobiega końca. Rok wcześniej niż pierwotnie zakładano. Mało tego, w sierpniu 2011 roku weszły w życie nowe przepisy, które znacząco ograniczyły możliwości beneficjentów i wywołały śmierć kliniczną popularnej RnS jeszcze przed upływem terminu. Jak pokazują liczby, jest czego żałować.

Wyniki funduszy sektorowych - II kwartał 2012

Pomimo, iż rynek jako całość zamknął drugi kwartał w słabej kondycji, były sektory, które gwarantowały bezpieczeństwo oraz ponad przeciętne zyski. Prezentujemy wyniki funduszy sektorowych na II kwartał 2012 r.

Na giełdzie dużo lepiej niż oczekiwano

Pierwsze sześć miesięcy roku dla większości giełd były zadowalające, wbrew wszelkim obawom i niesprzyjającym zdarzeniom. Parkiety które na to zasłużyły zaliczyły straty. WIG znalazł się w doborowym towarzystwie.

Ranking globalnych funduszy ETF

Prezentujemy ranking funduszy ETF z całego świata „World ETF Matrix”.

Kredyty cross-sell

Kredyty cross-sell. Czy opłaca się korzystać z innych usług banków, aby dostać korzystniejszy kredyt? Dowiedz się na czym polega tajemnica kredytów cross-sell.

Okienka kasowe po 24 kwietnia 2012 r.

Minister Finansów udzielił informacji dla podmiotów prowadzących okienka kasowe lub punkty przyjmowania opłat oraz biura usług płatniczych, w związku z przepisami ustawy z 19 sierpnia 2011 r. o usługach płatniczych.

Uważaj, bo zapłacisz za zamknięcie konta w banku

Banki prześcigają się w ofertach, aby przyciągnąć chętnych do otwarcia rachunku. Konto za darmo może jednak okazać się bardzo kosztowne w momencie jego zamknięcia.

Bankowość mobilna w Polsce

Bankowość mobilna. Bankowość internetowa na komórki i smartfony to kolejny krok rozwoju ofert bankowych. Czy bankowość mobilna jest możliwa w Polsce?

Inflacja spadła

Inflacja wyniosła w marcu 3,9 proc. To o 0,4 pkt proc. mniej niż w lutym - podał GUS. Eksperci mają wątpliwości czy spadek przerodzi się w stały trend.

Co może zaszkodzić kursowi waluty polskiej?

O słabszym kursie waluty rodzimej mogą przesądzić słowa prezesa NBP, który przyznał, że wątpi w trwałe umocnienie złotego. Jednak to postanowienia, związane ze strefą euro, będą miały kluczowe znaczenie dla kursu waluty polskiej.

Rynki finansowe w obliczu przeceny surowców

Od kilku miesięcy na rynkach finansowych można zaobserwować zniżkowanie surowców. Największa przecena na rynku finansowym miała miejsce w przypadku miedzi i zboża. Zboże tanieje w wyniku zwiększonej podaży rynkowej.

Polityka pieniężna Fed, EBC i Ludowego Banku Chin

Od dłuższego czasu można zaobserwować trend w polityce pieniężnej, polegający na dodruku pieniądza. Banki centralne coraz częściej luzują politykę pieniężną w reakcji na kryzys dłużny strefy euro i odczuwalne skutki spowolnienia gospodarczego. Ponadto zmianę w polityce pieniężnej wprowadziły Chiny.

Co wpłynęło na obniżkę rat: spready czy kursy walut?

Położenie osób, zadłużonych we franku, polepszyło się, w porównaniu do sytuacji sprzed roku, mimo że wysokość spreadów zasadniczo nie uległa zmianie. Wynika to stąd, że zamiast zmieniać wartość spreadu, niektóre instytucje obniżyły kursy walut. Raty kredytów mogą wzrosnąć, nawet jeżeli mamy do czynienia z niższymi spreadami, jeżeli banki podniosą kursy sprzedaży.

Spowolnienie gospodarcze a wysokość stóp procentowych

Recesja jest dużym zmartwieniem światowych gospodarek. Tymczasem Rada Polityki Pieniężnej największą wagę przywiązuje do inflacji, a nie hamowania tempa wzrostu gospodarczego. Mamy jeszcze szansę uchronić polską gospodarkę przed recesją.

Czy da się oprzeć kryzysowi, inwestując w obligacje?

W związku z kryzysem dłużnym na rynku obligacji można zaobserwować sprzeczne ze sobą trendy. Nie tylko obligacje krajów z grupy PIIGS tanieją, ale również papiery Austrii, Belgii czy Francji przechodzą kryzys.

Przelewy – poprawność wymagana!

Zagraniczne przelewy, jak się okazuje, mogą przysporzyć sporo kłopotów i strat. Nie tylko ze względu na wybór tzw. opcji kosztowej. Równie ważna jest poprawność wpisanej dyspozycji, gdyż istnieje ryzyko, że za błędy, takie jak nieznajomość standardu IBAN, można słono zapłacić.

Czy NBP ma pod kontrolą kursy walut w Polsce?

Zainteresowanie Ministerstwa Finansów i Narodowego Banku Polskiego kursami walut, a w szczególności PLN, zaowocowało interwencją MF i NBP na rynku walutowym. Działania NBP na złotym i obligacjach mogą odnieść sukces tylko wówczas, gdy kursom walut w Polsce będzie sprzyjać sytuacja globalna.

Jak interpretować sierpniowe wystąpienie szefa Fed?

Ben Bernanke rozbudził nadzieje wśród inwestorów, zaś w kryzysowym momencie rynki przypomną sobie jego słowa. Eksperci zinterpretowali wystąpienie szefa Fed jako zapewnienie, że stymulacja gospodarki nastąpi wówczas, gdy będzie konieczna. Jakie dane makroekonomiczne będą rzutowały na decyzje banku centralnego USA?

Ben Bernanke pozostawił inwestorom nadzieję

Piątkowe wystąpienie szefa Fed nie dało początku stymulacji amerykańskiej gospodarki. Jednocześnie Ben Bernanke dał do zrozumienia, że Rezerwa Federalna może bez zapowiedzi rozpocząć odpowiednie działania na rynku pieniężnym.

Czy inwestorzy mają powody do radości?

Piątkowe oświadczenie szefa FED doczekało się różnych interpretacji. Inwestorzy nie zareagowali nadmiernie emocjonalnie na informację o tym, że kroki, zmierzające do stymulacji gospodarki, nie zostały jeszcze podjęte. Przyjęli oni założenie, że FOMC wprowadzi odpowiednie środki działania w razie konieczności interwencji na rynku.

Nie dojdzie do skupu obligacji

W piątek indeksy giełdowe przejawiały dużą nerwowość, co jest zrozumiałe w kontekście popołudniowego wystąpienia szefa Fed. Wypowiedź Bena Bernanke niestety rozczarowała, a na podjęcie konkretnych decyzji przyjdzie nam czekać do drugiej połowy września.

Ben Bernanke zwleka z podjęciem decyzji

Piątkowe notowania giełdowych indeksów podporządkowane były wystąpieniu Bena Bernanke, które miało miejsce o godz. 16.00. Tego dnia na rynek napłynęły także istotne publikacje makroekonomiczne ze Szwajcarii i Wielkiej Brytanii.

Wystąpienie szefa FED nie musi być najważniejsze

Dzisiaj o godz. 16.00 w Jackson Hole rozpocznie się wyczekiwane od tygodnia wystąpienie Bena Bernanke. Większość inwestorów jest zdania, że szef Fed nie zdecyduje się na kolejną rundę skupu obligacji, tzw. QE3. Może jednak zapowiedzieć wprowadzenie innych, nietypowych działań w przyszłości.

Na którym koncie oszczędnościowym zarobimy najwięcej? – ranking z sierpnia 2011 r.

W sierpniu pojawiło się wiele nowych rachunków oszczędnościowych w promocji. Które banki zmieniły oprocentowanie depozytów na kontach na korzyść klientów? Eksperci przeanalizowali poszczególne oferty.

Jak zrobić konwersję funduszu?

Jak uciec do bezpiecznego funduszu, nie tracąc na tej operacji? Ekspert podpowiada, w jaki sposób wycofać się z agresywnego funduszu akcji tak, żeby nadal mieć możliwość stosowania tej formy inwestycji. Kołem ratunkowym jest konwersja jednostek uczestnictwa.

Czy obserwujemy początek bessy?

Eksperci potrafią wymienić pojawiające się od wielu miesięcy, ostrzegawcze sygnały na światowych parkietach. Mimo licznych, nie sprzyjających hossie wydarzeń, do maja indeksy radziły sobie dobrze. Czy krach na giełdach może być zaskoczeniem?

Jakie mogą być skutki dodatkowego poluzowania polityki pieniężnej USA?

Końcówce miesiąca przyświeca ważne wydarzenie – wystąpienie szefa FED, zaplanowane na 26 sierpnia. Czy zostanie ogłoszony kolejny program skupu aktywów? Eksperci przypominają, że tak zakończyło się wystąpienie prezesa w zeszłym roku.

Które rachunki oszczędnościowe są najbardziej zyskowne?

Coraz więcej można zarobić na koncie oszczędnościowym. Eksperci uczulają jednak na promocje, które często kończą się po kilku miesiącach. Jakie warunki trzeba spełnić, żeby dostać wysokie oprocentowanie w poszczególnych bankach?

Fed wspiera Wall Street

W środę dwaj prezesi Rezerwy Federalnej, zupełnie niezależnie od siebie, doszli do wniosku, że zeszłotygodniowa deklaracja Fed, iż stopy procentowe zostaną utrzymane w pobliżu zera przynajmniej do połowy 2013 r., może sprawiać wrażenie, jakby bankowi centralnemu zależało na wzrostach na Wall Street.

Bank centralny walczy z frankiem

Narodowy Bank Szwajcarii planuje podjęcie środków, zmierzających do osłabienia franka, niemniej nie warto robić sobie zbyt dużych nadziei na skuteczność tych działań. Notowań franka nie poprawi ani interwencja na rynku walutowych, ani zwiększenie depozytów bankowych, jeżeli nastroje rynkowe pogorszą się.

Brak dokapitalizowania dla EFSF

Spotkanie Angeli Merkel i Nicolasa Sarkozy’ego nie przyniosło zadowalających efektów. W niedalekiej przyszłości nie należy liczyć ani na euro obligacje, ani na dalsze dokapitalizowanie EFSF. Inwestorzy zastanawiają się nad tym, kiedy powróci ten temat.

Po serii interwencji na rynkach

Wczoraj na rynku doszło do interwencji państwa i władz monetarnych. Pierwsze działania podjął Thomas Jordan, wiceprezes Narodowego Banku Szwajcarii, który nie wyklucza dodruku franka, a nawet połączenia go na jakiś czas z europejską walutą.

Odreagowanie na rynkach po posiedzeniu Fed

Po wczorajszym posiedzeniu Federalnego Komitetu Otwartego Rynku (FOMC) rynek miał prawo czuć się zawiedziony. Opublikowano komunikat, w którym Fed zgodził się z tym, że zwolniło tempo wzrostu gospodarczego, ale jednocześnie uznał, że inflacja powinna zostać pod kontrolą, a na rynku pracy możemy spodziewać się stopniowej poprawy.

Czy złoto będzie nadal drożeć?

9 sierpnia do ceny 2000 dolarów za uncję złotu brakowało 13 procent. Eksperci podkreślają, że pnącym się w górę notowaniom tego kruszcu sprzyjają: pogłębiający się kryzys dłużny, wzrost awersji do ryzyka na rynkach i bliskość bankructwa wybranych gospodarek. Dlaczego wartość złota rośnie?

Niepokojący stan niemieckiego budownictwa

Okazuje się, że wielu inwestorów słusznie obawiało się obniżki ratingu Stanów Zjednoczonych. Cięcia dokonała agencja S&P. Inwestorzy martwili się, że przez tego typu posunięcie rynek finansowy stanie na głowie.

Politycy stabilizują sytuację na rynkach finansowych

Politycy podjęli wspólne działania, mające na celu ustabilizować sytuację rynkową. W zeszłym tygodniu nastąpiła eskalacja obaw, związanych z kryzysem zadłużenia i gospodarkom po obu stronach Atlantyku grozi gwałtowne spowolnienie koniunktury.

Dolar spada z piedestału

Wiarygodność kredytowa USA od dłuższego czasu budziła wątpliwości inwestorów. Niewątpliwie jednak cięcie ratingu tego kraju ma miejsce w czasie, gdy na rynkach dominują niepewność i strach. Za wzrostem awersji do ryzyka dodatkowo przemawia trudna sytuacja w Europie.

Rynki wpadły w panikę

Osoby, które myślały, że sytuacja na rynkach jest już naprawdę zła, przekonały się, że może być jeszcze gorzej. W czwartek pesymistyczne nastawienie inwestorów nabrało rozmiarów.

Tąpnięcie na warszawskiej giełdzie

W środę rano na GPW nic nie wskazywało na to, że będzie to najgorszy dzień w roku. Mimo że frank pobił nowe rekordy, to zapowiedź interwencji na rynku przez Bank Szwajcarii na chwilę odwróciła uwagę inwestorów. Niemniej nie skończyły się na tym problemy na parkiecie i z każdą następną godziną notowania były coraz gorsze.

SNB potrzebuje pomocy

Dzięki porannej interwencji Narodowego Banku Szwajcarii sytuacja na rynku franka poprawiła się, ale tylko chwilowo. Po południu kurs CHF ponownie zaczął piąć się w górę. Do inwestorów zaczęło docierać, że deklaracje SNB, który zapowiedział obniżkę stóp procentowych i wprowadzenie do obiegu 50 mld franków, mogą nie przynieść zadowalających wyników.

Bank Szwajcarii walczy z aprecjacją franka

Narodowy Bank Szwajcarii potwierdził opinie, zgodnie z którymi frank jest mocno przewartościowany i przyznał, że notowania CHF mogą negatywnie odbić się na gospodarce. SNB zobowiązał się także do przeciwdziałania dalszej aprecjacji franka.

REKLAMA