REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Postępowanie zabezpieczające

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Dochodzenie roszczeń z weksla w postępowaniu sądowym

Weksel stanowi skuteczny sposób zabezpieczania wierzytelności, który pozwala na szybsze dochodzenie roszczeń pieniężnych w postępowaniu sądowym. Okres przedawnienia należności z weksla wynosi trzy lata od dnia wymaganej płatności.

Zabezpieczenie roszczeń w postępowaniu upadłościowym

Postępowanie zabezpieczające funkcjonuje również w ramach spraw związanych z prawem upadłościowym i naprawczym. W tej kwestii jednak w pierwszym rzędzie zastosowanie będą miły przepisy tej ustawy.

Postępowanie zabezpieczające

Postępowanie zabezpieczające ma na celu zabezpieczenie interesów powoda przed prawomocnym załatwieniem jego sprawy. Udzielenia zabezpieczenia można żądać w każdej sprawie cywilnej podlegającej rozpoznaniu przez sąd lub sąd polubowny.

Wniosek o udzielenie zabezpieczenia roszczenia

Udzielenia zabezpieczenia może domagać się każda strona lub uczestnik postępowania. Wniosek zainteresowanej strony musi jednak spełniać określone warunki.

REKLAMA

Przelew wierzytelności na zabezpieczenie a upadłość cedenta

W wyniku nowelizacji ustawy – Prawo upadłościowe i naprawcze z dnia 6 marca 2009 r. uległa zmianie pozycja beneficjenta cesji w razie upadłości dłużnika. Pozostają jednak niejasności co do zakresu stosowania nowych przepisów i ich skutków w praktyce.

Czy płatność kartą zbliżeniową jest bezpieczna?

Tylko nieliczne sklepy umożliwiają płatności przy pomocy kart zbliżeniowych. Karty zbliżeniowe nie wzbudzają jednak zaufania wśród samych klientów. Niektórzy wręcz nie chcą posługiwać się kartami zbliżeniowymi.

Zawieszenie postępowania rejestrowego

Wspólnikom spółki przysługuje roszczenie o stwierdzenie niezgodności z prawem uchwał spółki sprzecznych z literą ustawy. W takiej sytuacji możliwe jest zabezpieczenie powództwa poprzez zawieszenie postępowania rejestrowego.

Poradnik przedsiębiorcy: co warto wiedzieć o sekurytyzacji?

Przedsiębiorca może zawrzeć z funduszem sekurytyzacyjnym umowę przelewu wierzytelności, jednak skuteczne przeniesienie na nabywcę wierzytelności prawa własności rzeczy sprzedanych oznaczonych co do gatunku może wymagać zawiadomienia dłużnika.

REKLAMA

Czy po śmierci małżonka bank odda wspólne pieniądze?

Jeżeli jeden z małżonków umrze, trudno jest odzyskać od banku wszystkie pieniądze, zgromadzone na wspólnym rachunku. Tylko z niektórych banków po śmierci małżonka można wypłacić wszystkie, pozostałe na koncie środki. W innych bankach połowa zebranego na rachunku majątku zostanie zablokowana, aż do rozwiązania konfliktu na drodze sądowej.

Energia elektryczna dziś i w przyszłości

Z trzynastego raportu European Energy Markets Observatory (EEMO) wynika, że zużycie energii w krajach rozwijających zwiększy się, w przeciwieństwie do bezpieczeństwa dostaw. W dłuższej perspektywie czasu prawdopodobne jest, że za energię trzeba będzie płacić więcej, a emisja gazów cieplarnianych w Europie wzrośnie. Mimo awarii w Fukushimie budowa nowych elektrowni jądrowych będzie kontynuowana, a przemysł energetyki jądrowej nie wyhamuje.

Działalność gospodarcza: jak zabezpieczyć wierzytelność?

Działalność gospodarcza wiąże się z określonym ryzykiem. Zanim podejmiemy decyzje gospodarcze powinniśmy wiedzieć na jakie ryzyka jesteśmy wystawieni i w jaki można przed nimi się zabezpieczyć.

Co zrobić, żeby nie stracić polisy na życie?

Nawet najlepiej wypłacalne osoby mogą odczuć skutki kryzysu. Co zrobić, jeżeli nie mamy z czego płacić składek na ubezpieczenie na życie? Ekspert radzi, jak wybrnąć z tarapatów, żeby nie stracić polisy.

Postępowanie zabezpieczające w przypadku dłużnika pozostającego w związku małżeńskim

Prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się z ryzykiem zaistnienia sytuacji, w której przedsiębiorca będzie miał trudności z płynnością finansową, a tym samym z wykonywaniem swoich bieżących zobowiązań wobec kontrahentów. W takiej sytuacji wierzyciel może wystąpić do sądu o udzielenie pomocy w odzyskaniu swojej należności. Oprócz tego może, jeszcze przed zakończeniem postępowania, wnioskować o zabezpieczenie jego roszczenia.

Na czym może polegać zabezpieczenie roszczeń pieniężnych?

Prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się z możliwością zaistnienia sytuacji niewypłacalności kontrahenta i koniecznością wystąpienia o ochronę swoich roszczeń do sądu. Jeżeli dodatkowo istnieje obawa, że zasądzone roszczenie nie będzie mogło mimo wszystko zostać spełnione z powodu zaistnienia określonych okoliczności, przedsiębiorca może wnioskować przed sądem o udzielenie zabezpieczenia.

Zabezpieczenie roszczenia poprzez ustanowienie zarządu przymusowego

Prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się z ryzykiem utraty płynności finansowej i niemożliwością uregulowania swoich wymagalnych zobowiązań. W takiej sytuacji należy liczyć się z tym, że wierzyciel wystąpi do sądu w celu ochrony swojego roszczenia. Oprócz tego może on żądać zabezpieczenia roszczenia.

Jak kształtuje się zabezpieczenie w postaci zajęcia ruchomości, pieniędzy lub innych praw majątkowych?

W ramach dochodzenia sowich roszczeń przed sądem, przedsiębiorca może również wnioskować o ich zabezpieczenie, jeżeli istnieje obawa, że bez tego zabezpieczenia zasądzone roszczenie może zostać niewykonane lub znacznie utrudnione.

Sprawdź jak wygląda zabezpieczenie roszczeń niepieniężnych

Przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą powinien liczyć się nie tylko z możliwością osiągania zysków, ale również z utratą płynności finansowej i niemożliwością regulacji swoich zobowiązań. W takiej sytuacji wierzyciel może wystąpić do sądu o pomoc w odzyskaniu swojej należności. Oprócz tego przepisy przewidują możliwość wnioskowania o zabezpieczenie roszczenia.

Postanowienie w przedmiocie zabezpieczenia – czym jest i co dalej?

Prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się z ryzykiem, że nieuczciwy kontrahent nie wywiąże się ze swojego zobowiązania. Przedsiębiorca ma jednak oparcie w przepisach prawa, które umożliwiają mu wystąpienie do sądu w celu dochodzenia swojej należności. Jeżeli miałaby miejsce sytuacja, w której przedsiębiorca obawia się, że zasądzone świadczenie nie zostanie wykonane z racji np. wyzbywania się majątku przed dłużnika, może on wystąpić z wnioskiem o zabezpieczenie.

Jak powinien wyglądać wniosek o udzielenie zabezpieczenia?

Przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą może spotkać się z sytuacją, w której nieuczciwy kontrahent zawrze z nim umowę, a następnie nie spełni swojego zobowiązania. W takich wypadkach, gdy pomimo wezwań, kontrahent nie wykazuje żadnych chęci roszczenia, przedsiębiorca może wystąpić do sądu. Jeżeli dodatkowo obawia się, że dłużnik wykonuje czynności, które mają na celu ukrycie majątku lub wykazanie, że nie jest w stanie spełnić świadczenia, może domagać się zabezpieczenia roszczenia.

Uchylenie, zmiana a upadek zabezpieczenia

Prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się z ryzykiem zaistnienia sytuacji niemożliwości uregulowania swoich wymagalnych zobowiązań. W takiej sytuacji uprawniony wierzyciel może domagać się realizacji swojego roszczenia przed sądem. Oprócz tego może również domagać się zabezpieczenia swojego roszczenia wnosząc odrębny wniosek.

Jak kształtują się koszty przy postępowaniu zabezpieczającym?

Prowadzenie działalności gospodarczej zawsze wiąże się z ryzykiem zaistnienia problemów z płynnością finansową i niemożnością uregulowania swoich wymagalnych zobowiązań. Przedsiębiorca powinien liczyć się z możliwością wystąpienia kontrahenta do sądu w celu ochrony swoich roszczeń. Kontrahent ma również możliwość wnioskowania o zabezpieczenie swoich roszczeń, jeżeli ma wątpliwości, czy zasądzone roszczenie zostanie wykonane.

Sens i cel prowadzenia postępowania zabezpieczającego

Decyzja w zakresie prowadzenia postępowania zabezpieczającego należy do powoda (uprawnionego). Jednocześnie należy mieć na względzie okoliczność, iż dokonanie przez komornika zabezpieczenia kwoty określonej w tytule zabezpieczenia (np. wyroku sądu gospodarczego w I instancji, nakazie zapłaty w postępowaniu nakazowym) nie oznacza, iż z zabezpieczonej kwoty osoba dokonująca zabezpieczenie otrzyma całą należną kwotę.

W jaki sposób można przeciwdziałać przedawnieniu wierzytelności?

Mam wierzytelność, która lada chwila ulegnie przedawnieniu. Co mam zrobić, żeby nie stracić moich pieniędzy – pyta jeden z użytkowników portalu Wieszjak.pl.

Zażalenie na zabezpieczenie i ustanie zabezpieczenia

Postanowienie sądu, mocą którego udzielono uprawnionemu zabezpieczenia jego roszczeń, podlega zaskarżeniu. Środkiem odwoławczym od wydanego postanowienia jest zażalenie, które wnosi się do sądu II instancji, za pośrednictwem sądu I instancji.

Wniosek o udzielenie zabezpieczenia i właściwość sądu

Wniosek o udzielenie zabezpieczenie musi spełniać wymagania stawiane pismom procesowym i zawierać wskazanie sposobu zabezpieczenia oraz okoliczności uzasadniających wniosek. Wniosek powinien być złożony do Sądu właściwego wg miejsca zamieszkania pozwanego.

Jakie osoby są uprawnione do uzyskanie zabezpieczenia roszczeń?

W każdej sprawie cywilnej, która jest lub będzie rozpoznawana przez sąd lub sąd polubowny, strona może domagać się udzielenie zabezpieczenia roszczeń, których dochodzi przed sądem lub których zamierza dochodzić.

Cel postępowania zabezpieczającego

Celem prowadzenia postępowania zabezpieczającego jest zabezpieczenie interesów strony, która prowadzi lub zamierza prowadzić postępowania sądowe przeciwko określonemu podmiotowi (osobie fizycznej lub prawnej), aby nie okazało się, że mimo uzyskania korzystnego wyroku w sprawie, wykonanie tego wyroku nie będzie możliwe lub będzie znacznie utrudnione.

Zabezpieczenie roszczenia przed wszczęciem postępowania

Sama istota zabezpieczenia roszczenia przed wszczęciem postępowania nie różni się niczym od zabezpieczenia w toku postępowania.

REKLAMA