REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Kodeks pracy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Urlop wychowawczy – zmiany od października 2013 r.

1 października 2013 r. weszła w życie ustawa z dnia 26 lipca 2013 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy – Dz. U. z 2013 r., poz. 1028., w związku z czym obecne przepisy dotyczące urlopu wychowawczego uległy zmianie i zostały dostosowane do prawa Unii Europejskiej. Co się zmieniło? Rodzice zyskali jeden dodatkowy miesiąc urlopu, który mogą wykorzystać do 5. roku życia dziecka, ponadto nie przedawni się ich urlop wypoczynkowy.

Spory wynikające ze stosunku pracy

Pracownik może dochodzić roszczeń na drodze sądowej wynikających ze stosunku pracy w przypadku, gdy został potraktowany przez pracodawcę w sposób niezgodny z przepisami kodeksu pracy.

Wchodzą w życie przepisy dotyczące ochrony miejsc pracy

21 listopada wchodzi w życie ustawa o szczególnych rozwiązaniach dotyczących ochrony miejsc pracy. Nowe regulacje przewidują znaczne wsparcie dla przedsiębiorców. Kto skorzysta na nowych założeniach?

W jaki sposób zastosować skrócony okres wypowiedzenia?

Pracodawca może skrócić okres wypowiedzenia umowy o pracę jednostronnie bądź na podstawie porozumienia stron. Jednakże skrócenia można dokonać jedynie z przyczyn niedotyczących pracownika i może dotyczyć tylko 3 miesięcznego okresu wypowiedzenia.

REKLAMA

Wysokość odpisu na ZFŚS w 2014 r.

Odpis na ZFŚS nalicza się w stosunku do przeciętnej liczby osób zatrudnionych w danym roku kalendarzowym. Na jednego zatrudnionego wysokość odpisu wynosi 37,5% przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej w roku poprzednim lub w drugim półroczu roku poprzedniego. Jaka będzie jego wysokość w 2014 r.?

Jaką odpowiedzialność ponoszą pracownicy?

Każda osoba podejmująca się zatrudnienia powinna przestrzegać zasad organizacji i porządku pracy w danym zakładzie. W przypadku niedostosowania się do obowiązujących reguł pracodawca może zastosować wobec pracownika kary. Jaką odpowiedzialność ponoszą pracownicy?

Ogólnopolska Konferencja Prawa Pracy „Najnowsze przepisy prawa pracy – konsekwencje dla przedsiębiorcy”

Ogólnopolska Konferencja Prawa Pracy „Najnowsze przepisy prawa pracy – konsekwencje dla przedsiębiorcy” odbędzie się w dniach 2-3 grudnia 2013 r. w hotelu Mercure w Warszawie.

Ogólnopolski Kongres Prawa Pracy

Najnowsze zmiany dotyczące urlopów rodzicielskich oraz czasu pracy – praktyczne aspekty stosowania nowych przepisów.

REKLAMA

Temperatura w miejscu pracy

Pracodawca ma obowiązek zapewnienia odpowiedniej temperatury w miejscu pracy. W pomieszczeniach pracy biurowej temperatura nie może być niższa niż 18°C. Natomiast maksymalna temperatura w biurze nie jest określona wprost w żadnych przepisach. Jaka powinna byc temperatura w miejscu pracy?

Idealna praca - jak odpowiedzieć na to pytanie?

Aby poznać kandydata i zdiagnozować jego motywację oraz potrzeby, rekruterzy zadają szereg rozmaitych pytań. Z poniższego artykułu dowiesz się, jak reagować na pytania dotyczące wymarzonej pracy.

Termin wydania świadectwa pracy

Świadectwo pracy jest wydawane pracownikowi w przypadku rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy. Wydanie świadectwa pracy jest obowiązkiem pracodawcy i nie może być uzależnionym od spełnienia jakichkolwiek dodatkowych warunków przez pracownika. W jakim terminie należy wydać pracownikowi świadectwo pracy?

Łatwiej założyć własną firmę - weszły zmiany w prawie pracy

17 stycznia 2013 roku weszły w życie przepisy ułatwiające zakładanie własnej działalności gospodarczej. Zmiana ta wchodzi wraz z nowelizacją Kodeksu pracy oraz niektórych innych ustaw. Od teraz łatwiej będzie założyć własną firmę.

Pracuj zgodnie z kodeksem pracy

Często dzieje się tak, że pracodawcy, korzystając z nieznajomości przepisów prawa przez pracowników, łamią je i naginają. Aby nie dać się oszukać, powinniśmy znać obowiązki pracodawcy i możliwości, jakie mamy, gdy ten ich nie wykonuje tak, jak należy.

Zmiana kodeksu pracy uprości prowadzenie firmy

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy nowelizującej kodeks pracy. Nowe przepisy ułatwią zakładanie i prowadzenie działalności gospodarczej.

Językowa inwestycja – czyli nie tylko angielski

Dziś w kryzysie, w czasach wysokiego bezrobocia i niepewnej sytuacji na rynku pracy, osoby ze znajomością nietypowego języka obcego nie muszą się martwić o pracę. Znajomość języka angielskiego, niemieckiego czy hiszpańskiego jest już standardem, a pracodawcy coraz częściej poszukują pracowników władających językami skandynawskimi, holenderskim czy węgierskim.

Kodeks pracy

Kodeks pracy- k.p.- jest jednym z 8 polskich kodeksów materialnych. Jest to ustawa z dnia z 26 czerwca 1974 r., która weszła w życie 1 stycznia 1975 r.. Została opublikowana w Dzienniku Ustaw z roku 1974 r. w numerze 21 na pozycji 94 (Dz. U. 74 Nr 21 poz. 94).

Kontrowersje wokół zmian w kodeksie pracy

Kodeksowe przerwy w pracy

Podstawowym obowiązkiem pracownika jest wykonywanie pracy określonego rodzaju na rzecz i pod kierownictwem pracodawcy oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę.

Kodeksowe przerwy w pracy

Podstawowym obowiązkiem pracownika jest wykonywanie pracy określonego rodzaju na rzecz i pod kierownictwem pracodawcy oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę.

REKLAMA