| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wnętrza > Sypialnia > Projekt sypialni > Sypialnia - co warto wiedzieć?

Sypialnia - co warto wiedzieć?

Jedną z najistotniejszych cech poprawnie i wygodnie zaprojektowanej przestrzeni mieszkalnej jest właściwy podział funkcjonalny i utrzymanie dobrej komunikacji pomiędzy pomieszczeniami, których przeznaczenie wzajemnie się dopełnia - w ten sposób kształtujemy charakter wnętrza sypialni. Niezależnie od charakteru i stylistyki wnętrza, jak również wielkości użytkowanych pomieszczeń, należy dokonać podziału na strefę związaną z aktywnością w ciągu dnia oraz strefę wyciszenia, odpoczynku i snu, co jest szczególnie istotne w aranżacji sypialni.

Istnieje wiele sposobów kształtowania przestrzeni, które mają na celu poprawę funkcjonalności i wygody użytkowania. Zmieniając układ ścian, pozbawionych funkcji nośnych, tworząc przesłony, zamykające miejsca bardziej intymne, wykorzystując nieograniczone możliwości zestawień kolorystycznych oraz efektów świetlnych, można uporać się z każdym, nawet najtrudniejszym problemem uporządkowania przestrzeni. Wyraźne oddzielenie sypialni od salonu, kuchni czy jadalni pozwoli zapewnić każdemu intymność i dobre warunki odpoczynku.

Zobacz także: Jak stworzyć sypialnię dostosowaną do naszych potrzeb?

Sypialnia, jako miejsce wyjątkowe – intymne i jednocześnie będące przedmiotem dumy, stanowi jedną z najbardziej wymagających domowych przestrzeni. Pomieszczenie to powinno mieć niezakłóconą komunikację z garderobą i z łazienką. Bliskie sąsiedztwo tych pomieszczeń pozwala uniknąć krępującego niekiedy przechodzenia przez salon lub przez jadalnię. Godne polecenia i cieszące się coraz większą popularnością są pokoje sypialne połączone z garderobą i dodatkową, osobistą łazienką. To doskonałe rozwiązanie może być zrealizowane jedynie w większych mieszkaniach, gdzie obok łazienki przypisanej do sypialni, znajduje się miejsce na łazienkę i toaletę z wejściem z przedpokoju, dla wszystkich domowników i gości.

Idealna garderoba, zaspokajająca estetyczne i praktyczne wymagania użytkowników, powinna być zaprojektowana jako oddzielne, stosunkowo niewielkie pomieszczenie, pełniące funkcję podręcznej, eleganckiej toaletki czy gotowalni. Wejście do garderoby bezpośrednio z sypialni ułatwia zmianę odzieży i utrzymanie porządku. To praktyczne pomieszczenie może być przechodnie pomiędzy sypialnią i łazienką.

Usytuowanie strefy sypialnej w domu uzależnione jest od indywidualnych upodobań mieszkańców oraz możliwości, jakie stwarza bryła budynku. W domu piętrowym w naturalny sposób wyodrębniają się oddzielne strefy. Taki układ sprzyja planowaniu sypialni na górze, a pomieszczeń dziennych na dole. Jeżeli górny poziom stanowi poddasze, lokalizując sypialnię, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na dobrą izolację termiczną, aby uniknąć zbytniego nagrzewania pomieszczenia latem i chłodu zimą. Mieszkania na jednej kondygnacji lub domy parterowe o zwartej bryle budynku wymagają zamknięcia korytarza w taki sposób, aby dostęp do strefy sypialnej nie znajdował się w pobliżu wejścia, lecz w głębi mieszkania.

Zobacz także: Luksus w sypialni - GALERIA

Domy o rozczłonkowanej bryle, na planie litery L lub U, pozwalają się w łatwy sposób rozplanować. Na pokoje sypialne najlepiej przeznaczyć pomieszczenia od strony ogrodu, z dala od głównego wejścia. Przy adaptacji pomieszczenia na sypialnię warto wykorzystać możliwość powiązania wnętrza z zewnętrznym otoczeniem, planując wyjście z sypialni na taras, balkon lub bezpośrednio do ogrodu. Z pewnością zadowoli to osoby pragnące bliskiego kontaktu z naturą, dla których poranny zastrzyk świeżego powietrza to pozytywna energia na cały dzień. Planując w sypialni dodatkowe drzwi zewnętrzne, należy przewidzieć dodatkowe zabezpieczenia przed włamaniem.

reklama

Data publikacji:

Autor:

arch. wnętrz

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Niezależnie od charakteru i stylistyki wnętrza, jak również wielkości użytkowanych pomieszczeń, należy dokonać podziału na strefę związaną z aktywnością w ciągu dnia oraz strefę wyciszenia, odpoczynku i snu, co jest szczególnie istotne w aranżacji sypialni.
Niezależnie od charakteru i stylistyki wnętrza, jak również wielkości użytkowanych pomieszczeń, należy dokonać podziału na strefę związaną z aktywnością w ciągu dnia oraz strefę wyciszenia, odpoczynku i snu, co jest szczególnie istotne w aranżacji sypialni.

E-urząd Cyfrowe usługi publiczne. Poradnik dla administracji i przedsiębiorców (książka)79.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna "Świeca i Wspólnicy"

Kancelaria Prawna „Świeca i Wspólnicy” Sp. k. jest podmiotem intensywnie rozwijającym się na polskim oraz międzynarodowym rynku usług prawnych. Wyróżnia się przede wszystkim postępowym działaniem, które ma na celu zapewnienie kompleksowego wsparcia prawnego oraz biznesowego zarówno dla przedsiębiorców, jak i klientów indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »