| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Wnętrza > Salon > Sprzęt RTV i AGD > Kino domowe - dobór i instalacja

Kino domowe - dobór i instalacja

O kinie domowym myślimy często po wykończeniu domu, mieszkania lub po remoncie. Co zrobić by uniknąć modyfikowania świeżo wykończonego pomieszczenia? Jaki zestaw kina domowego wybrać? Jak testować kino domowe?

Dwa wyjścia HDMI z amplitunera – czy są potrzebne?

Wiele modeli amplitunerów wyposażonych jest w dwa wyjścia obrazu. Umożliwi to jednoczesne podłączenie telewizora i projektora. Jeżeli planujemy w naszym zestawie rozwijany ekran to takie rozwiązanie będzie niezbędne, abyśmy mogli oglądać telewizję korzystając z nagłośnienia kina domowego, a następnie obejrzeć film wyświetlany przez projektor bez odłączania przewodów.

Jaki telewizor wybrać?

Kupując telewizor skupiamy się na jego rozdzielczości, opcjach smart i funkcji wyświetlania 3D. Warto również zwrócić uwagę na to, aby zakupione przez nas urządzenia wymieniały między sobą takie informacje jak zmiana głośności, wyciszenie lub załączenie amplitunera z poziomu telewizora. Bardzo ułatwi nam życie, gdy po włączeniu telewizora kino domowe uruchomi się samo, ustawi na odpowiedni kanał, a zmieniając głośność pilotem od telewizora będziemy sterować kino domowe. Chyba nikt nie lubi mieć obok siebie trzech lub więcej pilotów, z których każdym może wykonać tylko jedną operację. Zadbanie o to by urządzenia dobrze komunikowały się między sobą pozwoli nam tego uniknąć.

Zobacz też: Telewizor LCD, plazma czy 3D?

Czy dekoder jest potrzebny?

W świecie telewizji cyfrowej zostaliśmy przyzwyczajeni do wszechobecnych dekoderów telewizyjnych. Jednak można uniknąć ich używania poprzez zastosowanie specjalnej karty dekodującej umieszczanej w telewizorze. O taką kartę należy pytać dostawcę usług telewizyjnych.

Podłączenie kina domowego

Po dokonaniu zakupu i ustawieniu w wybranym miejscu urządzeń musimy je podłączyć. Dzięki przewodom HDMI (High Definition Multimedia Interface) możemy przekazywać nie tylko dźwięk i obraz, ale również sygnał internetowy, polecenia sterowania między urządzeniami lub zwrotny sygnał audio. Warto kupić przewody wysokiej klasy, ponieważ mają one bezpośredni wpływ na jakość dźwięku i obrazu.

Jeżeli tylko mamy możliwość starajmy się zamieniać podłączenia EURO, lub RCA na HDMI. Wpłynie to w bardzo dużym stopniu na jakość obrazu i dźwięku. Najłatwiej zobaczyć różnicę podłączając jedno urządzenie w obydwu konfiguracjach i przełączenie w telewizorze między wejściami. Na pewno zaobserwujemy różnicę w wyświetlanym obrazie.

Wiele amplitunerów, które są pewnego rodzaju sercem zestawu umożliwia automatyczną konfigurację głośników. Tzn. po podłączeniu specjalnego mikrofonu urządzenie generuje w odpowiednich częstotliwościach szumy, a następnie mierzy odległość i poziom głośności w celu wyrównania czasu opóźnienia dźwięku docierającego do nas.

Większość urządzeń oferuje możliwość zmiany korekcji brzmienia (equalizer). Czy to w postaci wielopunktowego korektora graficznego, czy  jako regulację wysokich i niskich tonów. Pamiętajmy, że jeżeli brzmienie zestawu nie do końca nam odpowiada możemy dzięki tym ustawieniom dostosować je do swoich upodobań.

Jak testować kino domowe?

Sprawdzając wybrane urządzenie warto pamiętać, iż telewizory na wystawie są ustawione tak, by pokazać 100% swoich możliwości, jednak podczas dłuższego oglądania może być to męczące dla wzroku. Pamiętajmy aby testując urządzenie sprawdzać je na filmach oraz muzyce jaką znamy. Ma to duże znaczenie, ponieważ to że zestaw świetnie odtwarza muzykę klasyczną, nie znaczy iż będzie zachowywał się równie dobrze przy muzyce rockowej.

Zobacz też: Reklamacja sprzętu – kiedy mamy taką możliwość?

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

dr Michał Wilk

radca prawny, doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK