| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Remont > Ściany > Jak zlikwidować skutki zawilgotnienia łazienki – rybiki i grzyb?

Jak zlikwidować skutki zawilgotnienia łazienki – rybiki i grzyb?

Skutkami zawilgotnienia są pojawiające się rybiki oraz grzyb pomiędzy płytkami. Sprawdź, jak możesz zlikwidować skutki zawilgotnienia łazienki.

Najczęściej spotykane skutki zawilgotnienia łazienki to rybiki i grzyby. Rybiki to owady, które pojawiają się w łazience, kiedy jest w niej duża wilgotność.  Rybiki żywią się związkami organicznymi i najlepiej czują się w ciepłych i wilgotnych pomieszczeniach. Niestety, bardzo trudno jest je skutecznie i całkowicie usunąć.

Walka z rybikami

Jednym ze skutków zawilgotnienia łazienki jest pojawienie się rybików. Żywią się one materiałami zawierającymi celulozę, takimi jak tapety czy papier. Najlepszym zabezpieczeniem się przed pojawianiem się rybików jest utrzymanie w mieszkaniu odpowiedniego mikroklimatu. W tym celu należy zadbać o właściwą wentylację pomieszczeń, zapobiec zawilgotnieniu ścian, podłóg oraz pamiętać o częstym i dokładnym sprzątaniu zakamarków w łazience. Do całkowitego pozbycia się rybików trzeba wykorzystać specjalne preparaty owadobójcze. Stosuje się je w miejscach gromadzenia się oraz wędrówek owadów: w zaciemnionych i wilgotnych kątach pomieszczeń, przy listwach podłogowych, kratkach ściekowych i w przestrzeniach pod szafkami.

Zobacz także: Jak pozbyć się czarnego nalotu na fugach w łazience?

Likwidacja grzyba

Kolejnym ze skutków zawilgotnienia łazienki jest pojawienie się grzyba. Jest on bardziej niebezpieczny dla zdrowia człowieka, niż rybiki. Podobnie jak w przypadku rybików, aby zapobiec pojawieniu się grzyba, należy zadbać o odpowiednią wentylację łazienki.

Częstą przyczyną pojawienia się grzyba na fugach jest złe ułożenie płytek albo nieodpowiednie zamocowanie wanny, brodzika itp. W dużym stopniu przyczynia się to do gromadzenia wody w różnych zakamarkach. Grzyb może się także pojawić w sytuacji, gdy wszystko jest poprawnie wykonane a jedynie wentylacja nie funkcjonuje tak, jak należy.

Jeżeli grzyb pojawił się na fugach, należy je usunąć i wymienić na nowe. Takie działanie zapobiegnie jego powrotowi. Następnie oczyszczone spoiny trzeba pokryć preparatem grzybobójczym i uzupełnić nową fugą. W miejscach narażonych na występowanie wilgoci, np. w narożnikach można stosować silikon.

Odpowiednia wentylacja oraz utrzymywanie w łazience małej wilgotności to najprostsza metoda na zapobieganie pojawieniu się rybików i grzyba.

Zobacz także: Wymiana fugi na nową

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Finelog

Finelog sprawia, że logistyka przestaje ograniczać Twój biznes. Tam, gdzie większość ludzi widzi tylko problemy, my widzimy wyzwania i, co jeszcze ważniejsze, rozwiązania.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK