| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Remont > Ściany > Pęknięcia na ścianach – jak je usunąć?

Pęknięcia na ścianach – jak je usunąć?

Widząc pęknięcie na ścianie zwykle zastanawiamy się nad dwiema rzeczami, po pierwsze – co je spowodowało, a po drugie – jak je skutecznie usunąć. Nie wszystkie pęknięcia świadczą o wadzie budynku, większość z nich możemy bez problemu usunąć samodzielnie. Jak sprawdzić, czy pęknięcie jest niebezpieczne i jak się go pozbyć?

Dla uproszenia, pęknięcia możemy podzielić na dwie grupy (biorąc pod uwagę ich szerokość):

Wąskie (do 3mm) zazwyczaj występują na ścianie w dużej ilości tworząc pajęczynkę. Ten typ rys jest niegroźny – są spowodowane skurczami tynku i można je z łatwością samodzielnie usunąć.

29.90 zł100 pytań o obowiązek podatkowy VAT - PDF

Szersze (powyżej 3 mm) – ten przypadek jest bardziej skomplikowany. Rysy tego typu mogą pojawiać się z dwóch powodów, do których można zaliczyć – naturalne naprężenia materiałów, lub co gorsza, wady konstrukcyjne. Jak rozpoznać, z którą sytuacją mamy do czynienia? Jeżeli pęknięcia występują w narożnikach drzwi lub okien i skierowane są ukośnie do góry lub do dołu, ewentualnie pojawiają się na styku różnych materiałów (np.: tynku i glazury) oznacza to, że najprawdopodobniej są spowodowane naturalnymi naprężeniami materiałów budowlanych. Jednakże nie możemy mieć pewności bazując jedynie na oględzinach. By przekonać się, czy nie jest to jednak wada konstrukcyjna lub wynik podmywania budynku, należy zaszpachlować część pęknięcia i obserwować efekt. Jeśli pęknięcie się odnowi oznacza to, że sprawa jest poważniejsza i trzeba poprosić o pomoc inżyniera – konstruktora, który stwierdzi w czym leży przyczyna problemu. Brak nowych rys na zaprawie oznacza, że były one wynikiem naturalnych procesów i można przystąpić do naprawy.

Zobacz także: Gruntowanie ścian – jak przygotować podłoże pod malowanie?

W tym przypadku naprawa nie będzie zbyt skomplikowana. Wystarczy użyć masy szpachlowej, która odpowiada tynkowi, w którym powstała rysa (np. cementowo-wapienny lub gipsowy). Masę należy nakładać na spękania dosyć oszczędnie (ok. 1–2 mm). Po wyschnięciu wystarczy zeszlifować nadmiar masy drobnym papierem ściernym i pomalować.

Usunięcie szerszego pęknięcia będzie wymagało odrobinę więcej wysiłku. Przede wszystkim rysę należy przygotować – w tym celu należy poszerzyć ją za pomocą szpachelki. Drucianą szczotką, a następnie papierem ściernym usuwamy luźny tynk i pozostałości farby. Za pomocą odkurzacza lub pędzla pozbywamy się pyłu i przechodzimy do zagruntowania podłoża, żeby poprawić jego przyczepność. Aby wzmocnić brzegi na rysę naklejamy taśmę reperacyjną z włókna szklanego lub z włókniny. Jeżeli korzystamy z tej pierwszej należy ją najpierw nakleić, a następnie nałożyć zaprawę szpachlową. Przy taśmie z włókniny polipropylenowej należy zacząć od wypełnienia pęknięcia, a dopiero potem nakleić taśmę, na koniec całość zaszpachlować. Jeżeli zastosujemy szpachlówkę zbrojoną (wzmocnioną włóknem) zastąpi ona zaprawę i taśmę. Gdy miejsce naprawy wyschnie trzeba całość zeszlifować papierem ściernym i pomalować.

Zobacz także: Ubytki w ścianach – jak je wypełnić?

POLECANE ARTYKUŁY

TERMINARZ

LIS23
TydzieńPWŚCPSN
44272829303112
453456789
4610111213141516
4717181920212223
4824252627282930

Ostatnio na forum

Narzędzia przedsiębiorcy

Eksperci infor.pl

Łukasz Ciołko

Ekspert Prawny Salomon Finance

Zostań ekspertem Infor.pl »