| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Remont > Ściany > Wymiana fugi na nową

Wymiana fugi na nową

Wymiana fugi na nową jest niezbędna w przypadku, kiedy stara fuga nie daje się już doczyścić, bądź się wykrusza. Podpowiadamy jak krok po kroku wymienić fugę na nową.

Kiedy czyszczenie fug nie przynosi efektów, nie pozostaje nam nic innego jak wymiana fugi na nową. Wymiana fugi nie tylko pozwoli nam nieco odświeżyć daną powierzchnię, lecz także pozwoli ją także nieco odmienić, dzięki zupełnie innemu kolorowi zaprawy.

Usuwamy starą fugę

Usunięcie starej fugi jest chyba najtrudniejszym etapem pracy. Zajmuje bowiem sporo czasu i wymaga dużej dokładności. Starą fugę należy wyskrobać. Można to zrobić praktycznie za pomocą każdego, dowolnego narzędzia. Najłatwiej będzie posłużyć się wiertarką ze specjalnymi końcówkami do szlifowania fug. Zdecydowanie ułatwi nam to pracę. Jeśli nie posiadamy takich końcówek, możemy użyć innego narzędzia, na przykład śrubokrętu z płaską końcówką.

Starą fugę należy usuwać ostrożnie. Nie należy się spieszyć, aby nie uszkodzić płytek.

Pamiętajmy, że starą fugę należy usunąć dokładnie. Nigdzie nie mogą zostać resztki. Rozkruszone kawałki możemy sprzątnąć odkurzaczem.

Zobacz także: Jak pozbyć się czarnego nalotu na fugach?

Przygotowujemy nową fugę

Nową fugę należy przygotowywać w oparciu o wskazówki producenta znajdujące się na opakowaniu. Jeśli przygotujemy fugę zgodnie z instrukcją, będziemy mieli pewność, że będzie trwała.

Nakładanie nowej fugi

Przygotowaną fugę należy nakładać gumową packą lub szpachelką, rozprowadzając pod kątem po powierzchni płytek. Raz po raz należy zgarniać nadmiar do szczeliny. Pamiętajmy, by nie używać żadnych ostrych narzędzi, ponieważ mogą one porysować lub zniszczyć płytki.

Fuga powinna być taka sama na całej swojej szerokości. Jeśli gdzieś zostanie jej nadmiar, należy zebrać go packą.

Fugę wygładzamy po 10 minutach od jej nałożenia, jednak zanim zaczniemy to robić, upewnijmy się, co radzi producent. Informację taką znajdziemy na opakowaniu. Do wygładzenia fugi najlepiej użyć wilgotnej gąbki.

Nowa fugę, zawsze należy wygładzać nową gąbką. Stara i zniszczona gąbka może się kruszyć i porysować fugę. Gąbki nie są drogie, a będziemy mieli pewność, że nie zniszczymy fugi.

Na koniec trzeba jeszcze wyczyścić płytki. Płytki czyścimy za pomocą wody i gąbki. Trzeba to zrobić zanim fuga stwardnieje. Jeśli nie zdążymy wyczyścić kafelków na czas, trzeba będzie użyć do tego celu specjalnego preparatu do czyszczenia płytek.

Nową fugę warto zaimpregnować. Dzięki temu będzie trwalsza i bardziej odporna na zabrudzenia.

Zobacz także: Jak dobrać kolor fugi?

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

SmartMedia

SmartMedia to firma technologiczna i lider rynku producentów oprogramowania do zarządzania majątkiem i inwentaryzacji. Oprogramowanie tworzone w ścisłej współpracy z ekonomistami, prawnikami, księgowymi i najlepszymi programistami firmy. To dzięki temu rozwiązania SmartMedia są zgodne z obecnymi wymogami prawa oraz światowymi standardami informatycznymi.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK