| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Remont > Ściany > Zabudowa wanny – krok po kroku

Zabudowa wanny – krok po kroku

Zabudowa wanny to wachlarz możliwości. Dzięki zabudowie wanny woda dłużej utrzymuje ciepło i możemy ustawić przybory do kąpieli. Ponadto, obudowa wanny maskuje instalacje. Jak zabrać się za wykonanie zabudowy wanny? Od czego zacząć pracę nad obudową wanny? O czym warto pamiętać przy zabudowie wanny?

Nie ma znaczenia czy wanna jest akrylowa, żeliwna, czy też emaliowana, na każdej z nich możemy wykonać stałą zabudowę.  W przypadku wanien emaliowanych, ma to dodatkową korzyść. Wanny emaliowane krótko utrzymują temperaturę wody napuszczonej do jej wnętrza. Dodatkowa zabudowa sprawia, że woda dłużej jest ciepła. Ponadto, zabudowa stanowi element aranżacyjny, może być miejscem na przybory do kąpieli i łatwiej, dzięki niej, utrzymać czystość w łazience.

O czym warto pamiętać tworząc zabudowę wanny? Przede wszystkim o miejscu umożliwiającym dostęp do syfonu, bez konieczności kucia płytek na wypadek awarii. Pamiętajmy o tym od samego początku, aby później nic Nas nie zaskoczyło.

29.90 zł100 pytań o obowiązek podatkowy VAT - PDF

Na początku należy ustawić wannę w wybranym miejscu, wypoziomować i podłączyć do instalacji wodno-kanalizacyjnej. Ważne jest sprawdzenie szczelności wszystkich połączeń. W tym celu dobrym pomysłem jest podłożenie dużej kartki pod zestaw odpływowo-przelewowy. Wypuszczając wodę z wanny, szybko przekonamy się czy wszystkie uszczelki są szczelne, a połączenia dobrze skręcone.

Właściwe zamocowanie metalowej konstrukcji musi być wpierw dobrze wymierzone. Za pomocą ołówka rysujemy linie pionu, do którego będzie mocowany stelaż. Profile muszą być przycięte do właściwych rozmiarów i połączone w ramę za pomocą narożników. Do tego typu obudowy będą potrzebne 4 profile (2 o długości krótszego boku wanny, 2 o długości dłuższego boku wanny).

Powstałe ramy mocujemy do ściany za pomocą śrub i kołków. Pamiętajmy, że muszą być one zgodne z rodzajem ściany. Ponadto, ramy muszą zostać połączone śrubami również ze sobą.

Zobacz także: Jak przygotować konstrukcje szkieletową pod zabudowę wanny?

Zanim zostanie wykonana, nie możemy zapomnieć o zamontowaniu armatury i odpływu wody. Kiedy jest to już gotowe, docinamy wodoodporne płyty kartonowo-gipsowe (zielone) do wymiarów ram i przykręcamy je. Następnie pokrywamy płyty płytkami okładzinowymi.

Wolną przestrzeń między bokami wanny a ścianą zabezpieczamy silikonem akrylowym, fugowym bądź listwami nawannowymi.

 Jeżeli mamy dużą łazienkę i pomysł, aby zabudowana wanna znalazła się na samym jej środku, metalową konstrukcję i płyty gipsowe przygotowujemy na pozostałych krawędziach. Jest to z pewnością bardziej czasochłonne, ale efekt w postaci wodnej wyspy, unikatowy.

Zobacz także: Gdzie można stosować płytę kartonowo-gipsową, a gdzie tynk?

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Zabudowa stanowi element aranżacyjny i może być miejscem na przybory do kąpieli
Zabudowa stanowi element aranżacyjny i może być miejscem na przybory do kąpieli

Monitor prawa pracy i ubezpieczeń189.00 zł

POLECANE ARTYKUŁY

TERMINARZ

LIS21
TydzieńPWŚCPSN
44272829303112
453456789
4610111213141516
4717181920212223
4824252627282930

Ostatnio na forum

Narzędzia przedsiębiorcy

Eksperci infor.pl

Kancelaria Prawna ARKANA

Profesjonalna obsługa prawna firm i porady prawne dla biznesu.

Zostań ekspertem Infor.pl »