| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Remont > Ściany > Zabudowa wanny – krok po kroku

Zabudowa wanny – krok po kroku

Zabudowa wanny to wachlarz możliwości. Dzięki zabudowie wanny woda dłużej utrzymuje ciepło i możemy ustawić przybory do kąpieli. Ponadto, obudowa wanny maskuje instalacje. Jak zabrać się za wykonanie zabudowy wanny? Od czego zacząć pracę nad obudową wanny? O czym warto pamiętać przy zabudowie wanny?

Nie ma znaczenia czy wanna jest akrylowa, żeliwna, czy też emaliowana, na każdej z nich możemy wykonać stałą zabudowę.  W przypadku wanien emaliowanych, ma to dodatkową korzyść. Wanny emaliowane krótko utrzymują temperaturę wody napuszczonej do jej wnętrza. Dodatkowa zabudowa sprawia, że woda dłużej jest ciepła. Ponadto, zabudowa stanowi element aranżacyjny, może być miejscem na przybory do kąpieli i łatwiej, dzięki niej, utrzymać czystość w łazience.

O czym warto pamiętać tworząc zabudowę wanny? Przede wszystkim o miejscu umożliwiającym dostęp do syfonu, bez konieczności kucia płytek na wypadek awarii. Pamiętajmy o tym od samego początku, aby później nic Nas nie zaskoczyło.

19,90 złFaktury 2014 - PDF

Zabudowa – krok pierwszy

Na początku należy ustawić wannę w wybranym miejscu, wypoziomować i podłączyć do instalacji wodno-kanalizacyjnej. Ważne jest sprawdzenie szczelności wszystkich połączeń. W tym celu dobrym pomysłem jest podłożenie dużej kartki pod zestaw odpływowo-przelewowy. Wypuszczając wodę z wanny, szybko przekonamy się czy wszystkie uszczelki są szczelne, a połączenia dobrze skręcone.

Zabudowa wanny – metalowy stelaż

Właściwe zamocowanie metalowej konstrukcji musi być wpierw dobrze wymierzone. Za pomocą ołówka rysujemy linie pionu, do którego będzie mocowany stelaż. Profile muszą być przycięte do właściwych rozmiarów i połączone w ramę za pomocą narożników. Do tego typu obudowy będą potrzebne 4 profile (2 o długości krótszego boku wanny, 2 o długości dłuższego boku wanny).

Powstałe ramy mocujemy do ściany za pomocą śrub i kołków. Pamiętajmy, że muszą być one zgodne z rodzajem ściany. Ponadto, ramy muszą zostać połączone śrubami również ze sobą.

Zobacz także: Jak przygotować konstrukcje szkieletową pod zabudowę wanny?

Zabudowa wanny - porady

Zanim zostanie wykonana, nie możemy zapomnieć o zamontowaniu armatury i odpływu wody. Kiedy jest to już gotowe, docinamy wodoodporne płyty kartonowo-gipsowe (zielone) do wymiarów ram i przykręcamy je. Następnie pokrywamy płyty płytkami okładzinowymi.

Wolną przestrzeń między bokami wanny a ścianą zabezpieczamy silikonem akrylowym, fugowym bądź listwami nawannowymi.

 Jeżeli mamy dużą łazienkę i pomysł, aby zabudowana wanna znalazła się na samym jej środku, metalową konstrukcję i płyty gipsowe przygotowujemy na pozostałych krawędziach. Jest to z pewnością bardziej czasochłonne, ale efekt w postaci wodnej wyspy, unikatowy.

Zobacz także: Gdzie można stosować płytę kartonowo-gipsową, a gdzie tynk?

avatar

2014-04-15 17:54 Zgłoś

Też mi się podoba zabudowa wanny w drewnie ale trochę się obawiam takiej całościowej..,widziałam w Sanplaście akrylowe, z drewnianym jedynie obramowaniem, to brzmi bardziej "bezpiecznie" ;) marka znana i lubiana więc tym bardziej zastanawiam się nad zakupem. 

avatar

2012-04-16 00:45 Zgłoś

można jeszcze obudować wannę drewnem np. tak: http://bellezza.pl/obudowy.htm Życzymy miłego dnia

avatar

2012-04-12 07:12 Zgłoś

wstawienie nowej wanny tylko wydaje się takie straszne, naprawdę nie jest tak źle, trudniej jest znaleźć dobrego fachowca.

HITY INFORU

TERMINARZ

LIP23
TydzieńPWŚCPSN
2730123456
2878910111213
2914151617181920
3021222324252627
3128293031010203

Ostatnio na forum

zobacz więcej »

Narzędzia przedsiębiorcy

Eksperci infor.pl

R. Olszewski, J. Tokarski i Wspólnicy

Kancelaria Prawnicza

Zostań ekspertem Infor.pl »