| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Remont > Ściany > Poradnik budowlany: ściany nośne i działowe

Poradnik budowlany: ściany nośne i działowe

Ściany są jednym z nośnych elementów budynku. Podczas gdy ściany konstrukcyjne przenoszą obciążenia budynku, ściany działowe pełnią rolę przegród oddzielających poszczególne pomieszczenia.

Odpowiednie wydzielenie poszczególnych pomieszczeń w domu decyduje o funkcjonalności mieszkania i ma istotny wpływ na komfort domowników. Jednak zapotrzebowanie na ilość liczbę i wielkość pomieszczeń ulega zmianie na przestrzeni czasu, ponieważ w domu pojawiają się np. nowi mieszkańcy. Dlatego też właściwe usytuowanie przegród powinno być podyktowane zarówno uwarunkowaniami konstrukcyjnymi budynku, jak i długotrwałymi planami tych, którzy decydują się wybudować dom.

Ściany nośne i ściany działowe

Wśród ścian wewnętrznych budynku wyróżnia się dwa podstawowe ich rodzaje: ściany nośne i działowe. Zadaniem ścian nośnych wewnętrznych – jak sama ich nazwa wskazuje – jest przenoszenie obciążeń, np. ze stropu na fundamenty. Ściany działowe zazwyczaj są lżejsze i stanowią przegrody pomiędzy pomieszczeniami na powierzchni mieszkania lub wewnątrz kondygnacji budynku.

Zobacz także: Czym można wykończyć ściany wewnętrzne?

Wykonanie ścianki działowej

Wewnętrzne przegrody w budynku mogą być wykonane z bardzo wielu materiałów. Wśród nich wyróżnić można beton komórkowy, silikaty czy pustaki ceramiczne, a w przypadku lekkich ścian działowych można się również zdecydować na płyty gipsowo-kartonowe czy przegrody szklane.

– Aby nadmiernie nie obciążać stropów, ściany wewnętrzne warto wykonywać z lżejszych materiałów, takich jak beton komórkowy. Ze względu na swoją niewielką masę bloczki z betonu komórkowego są chętnie wykorzystywane również podczas prac modernizacyjnych i remontowych w starych budynkach. – wyjaśnia Jarosław Kwaśniak, Product Manager Termalica wyjaśnia.

Polecamy artykuły

Data publikacji:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Wśród ścian wewnętrznych budynku wyróżnia się dwa podstawowe ich rodzaje: ściany nośne i działowe. Bruk-Bet/Ttrmalica
Wśród ścian wewnętrznych budynku wyróżnia się dwa podstawowe ich rodzaje: ściany nośne i działowe. Bruk-Bet/Ttrmalica

Ściany są jednym z nośnych elementów budynku. Bruk-Bet/Ttrmalica
Ściany są jednym z nośnych elementów budynku. Bruk-Bet/Ttrmalica

Kodeks pracy 2018. Praktyczny komentarz z przykładami STANDARD89.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

BGST Radcowie Prawni Borek, Gajda, Tołwiński Spółka partnerska

BGST Radcowie Prawni Borek, Gajda, Tołwiński Spółka partnerska to kancelaria radców prawnych specjalizująca się w obsłudze prawnej spraw z zakresu szeroko pojmowanej własności intelektualnej, w szczególności prawa autorskiego, własności przemysłowej, a także zagadnień dotyczących prowadzenia działalności gospodarczej w Internecie (nowe media).

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK