| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Remont > Ściany > Poradnik budowlany: ściany nośne i działowe

Poradnik budowlany: ściany nośne i działowe

Ściany są jednym z nośnych elementów budynku. Podczas gdy ściany konstrukcyjne przenoszą obciążenia budynku, ściany działowe pełnią rolę przegród oddzielających poszczególne pomieszczenia.

Remont ścian wewnętrznych

Jeśli w istniejącym już budynku zechcemy przesunąć, wyburzyć lub postawić nową przegrodę wewnętrzną, powinniśmy pamiętać o niezwykle istotnej kwestii.

– W myśl prawa budowlanego, burzenie lub wzniesienie nowej ściany wewnętrznej w budynku wymaga uzyskania pozwolenia na budowę. Sytuacja ta dotyczy – wbrew powszechnej opinii – nie tylko ścian nośnych wewnętrznych, ale i ścian działowych – wyjaśnia Jarosław Kwaśniak.

Pozwolenia na budowę nie wymagają jedynie remonty, jednak powinniśmy pamiętać o tym, że prawo budowlane za remonty uznaje tylko te prace, które mają na celu odtworzenie stanu pierwotnego budynku. Szczególnie w tym przypadku warto wykonać rekonstrukcję oryginalnych przegród wewnętrznych przy użyciu bloczków z betonu komórkowego. Dzięki nim z łatwością odtworzymy pierwotny kształt dowolnego elementu murowego i jednocześnie nie obciążymy starych stropów.

Bloczki z betonu komórkowego

Decydując się na wybór konkretnej technologii budowlanej, w przypadku ścian wewnętrznych warto zwrócić uwagę na możliwości obróbki danego materiału.

– Osoby, które są zainteresowane stworzeniem w domu finezyjnych kształtów ścian, np. łukowatych czy obfitujących w załamania, powinny wybrać materiał, który łatwo poddaje się obróbce, taki jak beton komórkowy. Z bloczków z betonu komórkowego tworzyć można niemal dowolne kształty i formy. Równie ważną zaletą tego materiału jest łatwość wykonywania w nim otworów czy bruzd. Dzięki temu w ścianie z łatwością wykonamy półki, a także ukryjemy w nich np. przewody elektryczne – mówi Jarosław Kwaśniak.

Ponadto, równa powierzchnia bloczków z betonu komórkowego daje możliwość wykonywania okładzin ściennych z płytek ceramicznych bezpośrednio na ścianie murze, bez konieczności wcześniejszego jego tynkowania i wyrównywania.

Zobacz także: Jaki rodzaj ścian wybrać do budowy domu?

Żródło: Bruk-Bet/Ttrmalica

Polecamy artykuły

Data publikacji:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Wśród ścian wewnętrznych budynku wyróżnia się dwa podstawowe ich rodzaje: ściany nośne i działowe. Bruk-Bet/Ttrmalica
Wśród ścian wewnętrznych budynku wyróżnia się dwa podstawowe ich rodzaje: ściany nośne i działowe. Bruk-Bet/Ttrmalica

Ściany są jednym z nośnych elementów budynku. Bruk-Bet/Ttrmalica
Ściany są jednym z nośnych elementów budynku. Bruk-Bet/Ttrmalica

INFORLEX Kadry Płace i HR211.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Roman Przasnyski

Główny analityk Gold Finance.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK