Renowacja fugi
Jeśli zachodzi konieczność wymiany zniszczonej fugi, stare spoiny trzeba dokładnie usunąć. Przydadzą się tu specjalne rylce, dostępne w supermarketach i hurtowniach. Dzięki nim usuwanie spoin jest nieco mniej uciążliwe. Gdy szczeliny są już puste, należy oczyścić je dokładnie z pyłu i resztek starej fugi, najlepiej odkurzaczem.
Przed przystąpieniem do nakładania nowej fugi, szczeliny trzeba zwilżyć wodą. Warto użyć fugi o przedłużonej trwałości koloru, posiadającej również system ochrony antybakteryjnej. Wybraną zaprawę, przygotowaną zgodnie z zaleceniami producenta, wprowadza się w spoiny przy pomocy gumowej pacy. Po wstępnym związaniu fugi (ok. 30 min) całą powierzchnię należy przemyć wilgotną gąbką. Spoiny o intensywnych kolorach dodatkowo zwilża się dużą ilością wody i pozostawia do wyschnięcia. Po upływie około 3 godzin spoinowaną powierzchnię należy ponownie umyć gąbką.
reklama
reklama
Gdy zamiast wymiany spoin wystarczy odświeżenie ich wyglądu, można się ograniczyć do zastosowania renowatora do fug. Producenci oferują gotowe do użycia produkty, które nanosi się pędzelkiem na umyte i odtłuszczone spoiny. Fuga będzie czysta i kolorowa.
Zobacz także: Remont starego mieszkania
Połączenia i krawędzie szczególnie narażone na pękanie – np. między ścianą a wanną – należy wypełnić masami trwale elastycznymi, np. silikonem. Silikon, wyciskany z kartusza, należy z niewielkim nadmiarem wprowadzić w spoinę. Następnie, przy użyciu np. spryskiwacza do kwiatów, zrosić tę masę wodą z dodatkiem mydła lub płynu do mycia naczyń i usunąć nadmiar silikonu odpowiednio ukształtowanym zbierakiem, nadając spoinie właściwy kształt.
Remont podłoże
Podłoże pod wszelkie prace renowacyjne musi być czyste, nośne, stabilne, równe i niechłonne. Przede wszystkim trzeba usunąć wszelkie zanieczyszczenia, zedrzeć łuszczące się farby i stare tapety, zwłaszcza gdy niezbyt dobrze trzymają się podłoża. W miarę potrzeby trzeba też usunąć stare, pylące i odspajające się tynki, zlikwidować wszelkie tłuste plamy, a miejsca po nich zmatowić papierem ściernym dla zagwarantowania przyczepności.
Zobacz także: Remont mieszkania – czas potrzebny na formalności
Na koniec podłoże trzeba dokładnie odkurzyć i zagruntować odpowiednim do właściwości podłoża preparatem. Podczas prac remontowych z użyciem wyrobów gipsowych zalecane jest natomiast użycie gruntów o właściwościach dostosowanych do tego typu zastosowań.