| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Remont > Ściany > Jak pomalować sufit na warstwie starej farby?

Jak pomalować sufit na warstwie starej farby?

Aby pomalować sufit na warstwie starej farby, należy go wcześniej odpowiednio przygotować. By uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek, które zepsują efekt końcowy, warto zapoznać się z kilkoma wskazówkami.

Sufit nie powinien pylić się, rozwarstwiać ani kruszyć. Dobrze jest usunąć starą farbę, tynk lub tapetę, by mieć pewność, że sufit ma odpowiednio nośne podłoże. Wszelkie tłuste plamy, z wosku, smaru lub żywicy należy usunąć. Nawet bardzo stare plamy potrafią osłabić przyczepność farby, dlatego zaleca się odłuszczenie malowanej powierzchni sufitu oraz przetarcie tych miejsc papierem ściernym, tak by były matowe.

Powierzchnię sufitu, malowaną wcześniej farbą klejową, na początku należy zwilżyć wodą. Do tego celu potrzebny jest pędzel. Taka farba powinna napęcznieć. Potem usuwa się farbę szpachelką o zaokrąglonych krawędziach. Farby emulsyjne wystarczy dokładnie zmyć ciepłą wodą z dodatkiem detergentu. Powierzchnię sufitu z warstwą starej farby, który ma być pomalowany, trzeba dokładnie oczyścić z brudu, kurzu i tłuszczu. Jeśli jednak stara farba nie jest brudna i nie odpada, nową warstwę farby można pomalować bezpośrednio na starej. Jeśli stara farba jest jedynie zszarzała, należy umyć ją mydłem malarskim lub specjalnym preparatem do mycia ścian i sufitów.

Zobacz także:  Odśwież swoje ściany na święta

Często producenci farb posiadają w ofercie podkłady swojej produkcji. Takie podkłady likwidują chłonność powierzchni, w związku z tym przy ich stosowaniu nie ma konieczności stosowania emulsji gruntującej.

Zobacz także: Jaki rodzaj ścian jest w Twoim domu: działowe czy nośne?

Gdy sufit z warstwą starej farby jest już czysty, trzeba go dokładnie obejrzeć i sprawdzić, czy nie ma żadnych szczelin, ubytków lub pęknięć. Drobne ubytki albo szczeliny można wypełnić na przykład białą gładzią szpachlową lub gipsem szpachlowym. Jeśli ubytki/szczeliny są większe, na przykład przy złączeniach płyt karton – gipsowych, należy je dodatkowo wypełnić taśmą zbrojoną włóknem szklanym, a później zaszpachlować. Wszelkie naprawy wykonuje się po wcześniejszym zagruntowaniu podłoża sufitu. Po wyschnięciu sufitu należy go wygładzić, na przykład papierem ściernym, i ponownie zagruntować, po to aby chłonność podłoża była wszędzie jednakowa. Taki sufit będzie też miał zwiększoną przyczepność. Plamy lub zacieki trzeba usunąć farbą izolującą do plam lub pomalować roztworem specjalnej soli izolującej, aby nie pojawiły się ponownie.

Do malowania sufitu potrzebne będą: drabina malarska, kombinezon ochronny, taśma papierowa maskująca, folia ochronna na podłogę i meble.

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Sufit nie powinien pylić się, rozwarstwiać ani kruszyć. Dobrze jest usunąć starą farbę, tynk lub tapetę, by mieć pewność, że sufit ma odpowiednio nośne podłoże.
Sufit nie powinien pylić się, rozwarstwiać ani kruszyć. Dobrze jest usunąć starą farbę, tynk lub tapetę, by mieć pewność, że sufit ma odpowiednio nośne podłoże.

Personel i Zarządzanie – prenumerata390.15 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Konstancja Gierba

Departament Prawa Pracy - kancelaria RK LEGAL

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK