| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Remont > Ściany > Jaki rodzaj ścian jest w Twoim domu: działowe czy nośne?

Jaki rodzaj ścian jest w Twoim domu: działowe czy nośne?


W czasie remontu często zastanawiamy się nad powiększeniem niektórych pomieszczeń. Warto jednak pamiętać, że odbywa się to kosztem ścian, które te pomieszczenia oddzielają. Aby nie dopuścić do późniejszych problemów, powinniśmy najpierw sprawdzić rodzaj ścian znajdujących się w budynku.

Ustalenie typu ściany, której chcemy się pozbyć, na ogół nie jest trudne. Jednak czasem dla pewności należy zwrócić się do specjalistów, którzy dokonają ekspertyzy. Problem ze sprawdzeniem rodzaju ściany pojawia się głównie w starym budownictwie, w którym ściany działowe podpierały strop na wyższych kondygnacjach i pełniły tym samym funkcję ścianek nośnych. Dlatego po usunięciu takiej ściany powinniśmy dodatkowo zabezpieczyć strop.

Zobacz także: Ściany działowe murowane

Ściana działowa ma grubość ok. 10–16 cm. Składają się na nią elementy, z których ściana powstaje (ich grubość wynosi od 6 do 12 cm), i tynk. Najłatwiej zmierzyć grubość ściany w miejscu, gdzie znajdują się drzwi. Jeżeli w ścianie nie ma otworów, wystarczy wwiercić w niej poziomy otwór, a następnie zmierzyć jego głębokość.
Tego typu ściany usuwa się od góry. W trakcie rozbiórki należy obserwować czy strop się nie ugina.

Zobacz także: Jak przygotować ścianę do malowania?

Rozbiórkę ściany działowej najlepiej rozpocząć od środka jej rozpiętości. Pozwoli nam to kontrolować ewentualne ugięcie stropu, które może się pojawić na skutek powiększania otworu.

Grubość ścian nośnych wynosi ponad 20 cm. W przypadku domów budowanych z płyt żelbetowych ściany mogą być cieńsze. Jeżeli nie jesteśmy pewni czy do budowy domu użyto tego typu materiału, powinniśmy wcześniej sprawdzić rodzaj konstrukcji, a następnie taką samą metodą, jak w przypadku ścian działowych – grubość ścian nośnych.

Usuwanie ściany nośnej wiąże się z obowiązkiem stworzenia przez specjalistę odpowiedniej dokumentacji technicznej. Projektant ustali typ i parametry podciągu, który zastąpi wyburzaną ścianę.

Niejednokrotnie, ze względów konstrukcyjnych nie będziemy mogli usunąć całej ściany. Rozwiązaniem jest wyburzenie większej jej części i pozostawienie 2–3 filarów, które będą podpierać strop na wyższej kondygnacji. 

Polecamy artykuły

Data publikacji:

Autor:

www.budujesz-kupujesz.pl

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Aby nie dopuścić do późniejszych problemów, powinniśmy najpierw sprawdzić rodzaj ścian znajdujących się w budynku.
Aby nie dopuścić do późniejszych problemów, powinniśmy najpierw sprawdzić rodzaj ścian znajdujących się w budynku.

Personel i Zarządzanie390.15 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

TaxCorner

TaxCorner - Kancelaria Doradcy Podatkowego Artur Ratajczak jest młodą, prężnie rozwijającą się firmą doradztwa podatkowego. Świadczymy usługi doradcze, wykorzystując swoją wiedzę i doświadczenie oferujemy usługi najwyższej jakości.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK