| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Remont > Ściany > Jak wymienić stłuczoną szybę?

Jak wymienić stłuczoną szybę?

Przy nowych oknach wymiana szyby łączy się z wymiana całego okna i koniecznością naprawienia szkody przez fachowca. W przypadku starych, drewnianych okien pękniętą lub wybitą szybę możesz sam spróbować wymienić.

Zanim zgromadzisz niezbędne narzędzia i kupisz szybę zastosuj doraźne rozwiązanie: zaklej wybitą lub uszkodzoną szybę grubą folią przymocowaną taśmą klejącą.

Jeśli usterka pojawiła się w okresie występowania niskich temperatur zastosuj dodatkową izolację – z kartonu lub tektury wytnij kawałek pasujący do wymiarów otworu okiennego i przyklej go podobnie jak folię. Nawet przy tej czynności korzystaj z rękawic ochronnych, by nie zranić się ostrą krawędzią stłuczonego szkła.

Najpierw za pomocą noża lub szpachelki wyjmij kit trzymający szybę.

Następnie usuń resztki szkła tkwiącego w ramie okna. Szczypcami wyjmij małe trójkąciki – sztyfty szklarskie, które znajdziesz pod warstwą kitu.

Zrób to z użyciem rękawic ochronnych, nie tylko krawędź szkła może Cię zranić, mogą to zrobić również sztyfty szklarskie.

Zmierz teraz otwór okienny.

Wymiary szyby, którą zamówisz – długość i szerokość – powinny być o 3 mm krótsze od tych, jakie zmierzyłeś.

Najpierw wypełnij wrąb okna kitem. Następnie ułóż na nim szybę. Teraz czas na sztyfty – za pomocą szpachelki lub wkrętaka dociśnij je do szyby, by ją unieruchomić w ramie. Teraz weź kawałek kitu – zrób z niego wałeczek i dociśnij go do szyby. Jego powierzchnię wygładź szpachelką.

Polecamy: Jak naprawić uszkodzone krzesło

Jeśli chcesz wymienić szybę w oknie aluminiowym – postępuj podobnie. Pamiętaj jednak o drobnych różnicach. Zamiast kitu będziesz musiał wyjąć, a następnie włożyć uszczelkę. Szyba powinna mieć wymiary o 0,8 mm mniejsze niż wymiary otworu okiennego.

Jeśli będziesz wymieniał szybę w oknie przesuwnym wówczas trzeba będzie je zdemontować i rozkręcić aluminiową ramę. 

Czytaj także: Wymiana drzwi wejściowych

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Castrol

Castrol jest jednym z największych na świecie producentów olejów silnikowych i środków smarnych. Produkty Castrol powstają w oparciu o analizy, zaawansowane technologie i innowacje. Castrol od zawsze kładzie nacisk na opracowywanie środków smarnych najwyższej jakości. W tym celu stworzył zaawansowane centra technologiczne, działające w Wielkiej Brytanii, a także w Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Japonii, Indiach i Chinach. Castrol posiada dostęp do wszystkich typów baz oraz dodatków olejowych, dzięki czemu do każdego z produkowanych przez siebie środków smarnych może dobierać najlepsze bazy i dodatki z całego świata.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »