| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Remont > Ściany > Jak wieszać ciężkie przedmioty na ścianie betonowej?

Jak wieszać ciężkie przedmioty na ścianie betonowej?

Ściany betonowe są najczęściej ścianami nośnymi. Charakteryzują się dużą twardością oraz odpornością na zniszczenie. Jeżeli chcesz zamocować jakiś przedmiot na ścianie betonowej zastosuj kołki rozporowe (ewentualnie skrzydełkowe).

Umieszczony (ciasno) w otworze kołek rozporowy w wyniku wkręcania bądź też wbijania w niego śruby lub wkrętu, „pęcznieje” zwiększając swoją średnicę i dokładnie wypełnia otwór. Kołki rozporowe wykonane są najczęściej z plastiku (do mocowania przedmiotów o stosunkowo małej wadze) lub metalu (do przytwierdzania przedmiotów o znacznym ciężarze).

Przed pracą przygotuj sobie potrzebne narzędzia – wiertarkę elektryczną koniecznie z udarem bądź też profesjonalny młot udarowy, przebijak, wiertło widiowe, wkrętak, młotek oraz - nie zapomnij o okularach ochronnych.

Wiercenie w ścianie betonowej to duże wyzwanie dla wiertarki. Pamiętaj, by po kilku minutach wiercenia robić przerwy pozwalające na ostygnięcie zarówno wiertarki jaki i wiertła, gdyż narzędzie może się przegrzać i spalić. Dobrze byś miał zapasowe wiertło na wypadek uszkodzenia pierwszego (co podczas wiercenia w ścianie betonowej jest bardzo prawdopodobne).

Otwór, który wywiercasz w ścianie betonowej powinien być tej samej głębokości co długość kołka. Żeby nie wykonać zbyt głębokiego wwiercenia możesz zaznaczyć sobie za pomocą taśmy długość kołka na wiertle. Zanim przystąpisz do pracy zaznacz sobie miejsce do wiercenia za pomocą przebijaka (dzięki temu, nie będą odpryskiwać małe kawałki betonu).

Pamiętaj, by wiercić powoli i wykonywać przerwy w pracy. Wiercenie otworów w betonie to praca długotrwała i wymagająca cierpliwości.

Gdy osadzisz już kołek rozporowy, za pomocą młotka wbij szpilkę, która rozszerza kołek oraz powoduje jego blokadę w ścianie.

Polecamy:  Jak łatać ściany

Wykonując prace w betonie nie zapominaj o okularach ochronnych oraz masce przeciwpyłowej, które uchronią Cię przed duża ilością pyłu oraz odpryskującymi kawałkami betonu.

Czytaj także: Jak wieszać lekkie obrazy i lustra na ściance kartonowo - gipsowej

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Krasoń, Home Broker

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK