| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Remont > Porady internautów > Czy wiesz jak przechowywać warzywa w piwnicy?

Czy wiesz jak przechowywać warzywa w piwnicy?

Piwnica powinna być przewiewna o temperaturze zimą ponad 0˚C, latem poniżej 10°C. Ciepłe i suche piwnice w wielkich blokach mieszkalnych, zwłaszcza jeśli biegną przez nie przewody centralnego ogrzewania, mogą służyć tylko jako podręczny magazyn opakowań, butelek, słojów itp.

Ziemniaki – przechowuj zdrowe, dojrzałe, nie pokaleczone, czyste, suche, zbliżonej wielkości. Nie nadają się wczesne - ich trwałość nie przekracza 8 tygodni. Najlepsza temperatura przechowywania przy umiarkowanej wilgotności 1-8˚C. Przeglądaj je co pewien czas i nadgniłe usuwaj. Kiełków ziemniaczanych wyrastających w okresie wiosny nie obrywaj - przyspieszysz wyrastanie nowych i obniżysz jakość ziemniaków. Ziemniaki złożone na podłodze łatwo się psują - dla zwiększenia trwałości stosuj podkład z piasku tub desek. Ziemniaki mogą być składowane w piwnicy przez 6-7 miesięcy.

Buraki ćwikłowe - po usunięciu naci przechowuj podobnie jak ziemniaki.

Marchew i pietruszkę - po usunięciu naci przechowuj się w kopczykach, które ułóż z poziomych warstw korzeni. Każdą warstwę przesyp czystym, niezbyt suchym piaskiem - zbyt suchy powoduje więdnięcie marchwi, a zbyt wilgotny - przyspiesza jej gnicie. Do przysypania 100 kg marchwi potrzeba około 0,1m3 piasku. W tych warunkach marchew możesz przechowywać przez około 6 miesięcy.

Kapusta głowiasta przechowuje się trudno, najlepiej nadają się odmiany późnej, białej kapusty o twardych głowach. Przed przechowywaniem obierz zewnętrzne liście z wyjątkiem 2-3 ostatnich zielonych liści otaczających głowę. W czasie przechowywania często przeglądaj - łatwo się zagrzewa i gnije. Nadgniłą głowę lub liście usuń. Układaj w stożkach wysokość do 1 m na podkładzie drewnianym lub macie z suchej słomy grubości 5-10 cm. Możesz też przechowywać w przewiewnych skrzyniach z cienkich listewek o wymiarach 60×40×35 cm i pojemności ok. 40 kg. Kapustę można przechowywać około 5 miesięcy.

Cebulę przechowuje się w suchych, chłodnych, zaciemnionych miejscach, luzem w warstwie do 50 cm. Jeżeli przechowujesz cebulę na podłodze – ułóż ją na grubym podkładzie z suchej słomy w warstwie nie przekraczającej 25 cm. Najlepiej przechowuje się cebulę i czosnek wplecione w warkocze i ze słomy, zawieszone wolno na powietrzu. Cebula łatwo się zagrzewa i gnije. Gdy cebula zacznie kiełkować, kiełki obetnij. Najlepiej kiełkującą cebulę pokrój i wysusz.

Kapusta kwaszona przechowuj w beczkach, przykryj denkiem i obciąż kamieniem, tak aby sok go przykrywał. Niedostateczna ilość soku zmniejsza trwałość kapusty - uzupełniaj go dolewając ostudzonego 3% roztworu soli (300 g soli na 10 I wrzącej wody). Denko, ściany beczki i kamień pokrywają się w czasie magazynowania śluzowatym nalotem – zmywaj go czystą gorącą wodą. W wypadku psucia się kapusty, możesz ją odratować - zbierz górną warstwę i zalej świeżą solanką. Kapustę wybieraj z beczki drewnianym czerpakiem wymytym przed użyciem wrzącą wodą. Można ją przechowywać około 7 miesięcy.

Ogórki kwaszone przechowuj podobnie jak kwaszoną kapustę. Brak solanki uzupełniaj 2,5% roztworem soli kuchennej (250 g soli na 10 1 wrzącej wody). Są bardzo wrażliwe na przemarzanie, tracą konsystencję i szybko się psują. Można je przechowywać do 7 miesięcy.

Owoce przechowuj po sortowaniu. Nie wykształcone, poplamione, uszkodzone przy zrywaniu lub chore nie nadają się do przechowywania. Piwnica do przechowywania owoców powinna mieć dobrą wentylację; stale musi być w niej utrzymywana temperatura 2-6˚C. Ułóż je na półkach wykonanych z listew, co zapewnia przewiewność. Odstępy między półkami powinny wynosić 30-40 cm. Owoce na półkach możesz układać najwyżej w dwóch warstwach. Średnio co 2 tygodnie należy owoce przebieraj usuwając te, które zaczynają się psuć.

Data publikacji:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Marek Nienałtowski

Ekspert Domu Kredytowego Notus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK