| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Remont > Porady internautów > Czy wiesz co zrobić gdy pęknie termometr z rtęcią?

Czy wiesz co zrobić gdy pęknie termometr z rtęcią?

Rtęć w temperaturze pokojowej jest cieczą, lecz nie zachowuje się jak woda – nie wsiąka, nie można jej zetrzeć, ani pozbierać bez rozdrobnienia na małe kuleczki. W razie rozbicia termometru z rtęcią pozbieranie jej będzie dość trudne. Co zatem zrobić gdy rozleje się rtęć?

Jeżeli rtęć rozleje się na dywanie można ją zmieść, ale zostaną najprawdopodobniej srebrne ślady. UWAGA! W żadnym wypadku nie sprzątaj jej odkurzaczem. Trąc o podłoże wytworzysz temperaturę na powierzchni dywanu, a rtęć pod wpływem ciepła zaczyna wydzielać silnie trujące opary.

Należy posypać ślady sproszkowaną siarką (kupisz w sklepach chemicznych a czasami w aptece), połóż na nią szarą gazetę lub papier i wklep lekko w dywan. Pozostaw substancję na kilka godzin. Siarka zwiąże się z rtęcią i powstanie nierozpuszczalny siarczek rtęci. Teraz możesz odkurzyć to miejsce.

Jeżeli rtęć rozleje się na podłodze spróbuj pozbierać kuleczki w większą kulkę. Rób to w rękawiczkach foliowych. Następnie wsuń pod nią kartkę, podnieś i zawiń. UWAGA! Nie wyrzucaj rtęci, rękawiczek i stłuczonego termometru do kosza na śmieci. Rtęć i resztę odpadków należy umieścić w szczelnym opakowaniu foliowym, które zaklejamy taśmą klejącą. Z tym woreczkiem udajemy się do apteki, które to maja obowiązek przyjmować pęknięte termometry. Jeśli nie mamy apteki w pobliżu, możemy udać się do lokalnego punktu zbierania odpadów, ewentualnie dzwonimy po straż pożarną i prosimy o pomoc. Jeśli rtęci wylało się naprawdę dużo, straż pożarna ma obowiązek to usunąć.

Przeważnie nie dzieje się nic złego jeśli weźmiesz do ręki kuleczki rtęci, ani nawet gdy je połkniesz! Jelita nie są w stanie wchłonąć rtęci. Najbardziej szkodliwa jest w postaci lotnej, a więc nie wolno jej ogrzewać i wydychać oparów, by toksyczne związki dostały się do płuc i krwiobiegu.

Data publikacji:

Źródło:

INFOR
Monitor prawa pracy i ubezpieczeń189.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE ARTYKUŁY

TERMINARZ

STY28
TydzieńPWŚCPSN
12930311234
2567891011
312131415161718
419202122232425
526272829303101

Ostatnio na forum

Eksperci infor.pl

Bartłomiej Samsonowicz

Ekspert serwisu Comperia.pl, specjalizuje się w finansach osobistych i rynku kredytowym.

Zostań ekspertem Infor.pl »