| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Remont > Porady internautów > Czy wiesz co zrobić gdy wysiądzie zasilanie?

Czy wiesz co zrobić gdy wysiądzie zasilanie?

Zasilanie wysiada na skutek zwarcia, gdy prąd zaczyna płynąć niewłaściwa trasą. Przyczyna może leżeć po stronie któregoś z włączonych urządzeń lub po stronie instalacji elektrycznej pomiędzy skrzynią bezpiecznikową a odbiornikami. Jeśli wysiądzie ci zasilanie w domu, sprawdź następujące rzeczy.

Musisz znaleźć przyczynę zwarcia. Koniecznie wyłącz zasilanie w skrzynce przyłączeniowej. Nigdy nie sprawdzaj urządzeń pod napięciem.

Jeśli masz w domu bezpieczniki starszego typu opatrz na oczka sygnałowe (małe okrągłe blaszki w środku stopki bezpiecznika, widać je przez szkło w oprawce). Jeśli oczka nie ma tzn. że bezpiecznik jest przepalony. Jeśli masz samoczynne wyłączniki instalacyjne sprawdź, który klawisz opadł.

Sprawdź przewody giętkie lamp wiszących. Na skutek niewielkich ruchów przewody czasami wysuwają się z kostek lub z zacisków w oprawie żarówki i spowodować zwarcie. Sprawdź także zaciski przewodów w wyłącznikach.

Jeżeli niedawno robiłeś remont, mógł zostać uszkodzony przewód. Sprawdzisz to za pomocą próbnika. Jeśli faktycznie jest uszkodzony, musisz go wymienić.

Jeśli do któregoś z gniazdek podłączony jest trójnik, sprawdź czy to nie one są przyczyną usterki. Sprawdź próbnikiem, czy któryś kabel nie jest przerwany. Jeśli tak – wymień go.

Wkręć nowy bezpiecznik lub włącz samoczynny wyłącznik i ponownie włącz zasilanie. Jeśli znów dojdzie do zwarcia, wezwij elektryka. Jeżeli nie, przyczyna musi leżeć po stronie któregoś z urządzeń.

Sprawdź kable wszystkich urządzeń. Szukaj uszkodzeń kabla i poluzowanych wtyczek, ale przedtem odłącz urządzenie od prądu. Jeśli nie widzisz żadnych uszkodzeń, podłączaj kolejno urządzenia i uruchamiaj je. Jeśli bezpiecznik przy jakimś urządzeniu się przepali, oznacza to, że jest uszkodzony i to przez niego nastąpiło zwarcie.

Polecamy artykuły

Data publikacji:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

energia, fotolia
energia, fotolia

Personel i Zarządzanie390.15 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

BillBird SA

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK