| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Remont > Porady internautów > Czy wiesz co zrobić gdy wysiądzie prąd?

Czy wiesz co zrobić gdy wysiądzie prąd?

Świeciło, grało i nagle zgasło. Zastanawiasz się zaraz dlaczego nie ma prądu. Zazwyczaj jest to przerwa w dostawie energii zaplanowana przez zakład energetyczny, jednak zawsze trzeba sprawdzić czy przyczyna nie leży u nas w domu. Oto co należy zrobić gdy nagle zabraknie prądu.

Przede wszystkim sprawdź, czy we wszystkich pomieszczeniach w domu nie ma prądu oraz czy prąd jest na klatce schodowej lub u sąsiadów. Jeśli okaże się, że tylko u ciebie w domu nie ma prądu, sprawdź bezpieczniki - prawdopodobnie któryś się przepalił. Jeśli nie potrafisz tego zrobić lub przyczyna leży gdzie indziej, zadzwoń po pogotowie energetyczne. Pod żadnym pozorem nie dobieraj się do zaplombowanych szafek energetycznych należących do zakładu energetycznego.

Jeżeli prądu nie ma cała okolica, odłącz najpierw wszystkie urządzenia elektryczne z wyjątkiem tych, które cały czas muszą pobierać energię, np. lodówka. Powinny pozostać podłączone ponieważ, kiedy prąd zostanie ponownie włączony, gwałtowny wzrost obciążenia związany z włączeniem na raz kilku urządzeń, zwłaszcza energochłonnych, mógłby spowodować przepalenie bezpieczników.

Pozostaw jedną włączona lampkę, aby wiedzieć kiedy włączono już prąd.

Unikaj także otwierania lodówki lub zamrażarki, bo żywność w takiej sytuacji przy szczelnie zamkniętej lodówce wytrzyma co najmniej 12 godzin.

Zawsze warto trzymać gdzieś na widoku latarkę, a w kuchennej szafce zapałki, świeczkę lub lampkę naftową. Powinieneś także mieć w zapasie grzejnik zasilany gazem z butli, jeżeli na co dzień ogrzewasz mieszkanie grzejnikami elektrycznymi.

Jeżeli zakład energetyczny wcześniej poinformował o przerwie w dostawie energii elektrycznej, powinieneś dobę przed wyłączeniem ustawić regulator lodówki i zamrażarki na maksimum. Im wcześniej będzie w nich niższa temperatura, tym dłużej wytrzymają. Po włączeniu prądu sprawdź koniecznie stan żywności. Jeśli się nie rozmroziła, pozostaw zamrażarkę zamkniętą przez 6 godzin aż temperatura wróci do pierwotnego poziomu.

Data publikacji:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

żarówka
żarówka

Personel i Zarządzanie – prenumerata390.15 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Gargas

Księgowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK