| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Remont > Porady internautów > Czy wiesz jak wymienić korki?

Czy wiesz jak wymienić korki?

Korek czyli bezpiecznik przepala się gdy w obwodzie elektrycznym dzieje się coś złego, odcinając tym samym dopływ prądu. Oto jak należy wymieniać bezpieczniki i jak nie dopuścić do częstego ich przepalania.

Elementy bezpiecznika z czasem niszczeją, co sprawia, że obwód zostaje przerwany bez powodu. Wymieniaj korki średnio co 1,5 roku.

Nie włączaj do obwodu zbyt wielu odbiorników - może to spowodować nadmierne rozgrzanie się przewodów, a to mogłoby grozić pożarem gdyby nie bezpiecznik.

Zanim wymienisz bezpiecznik albo ponownie włączysz automat, zmniejsz obciążenie obwodu, usuń uszkodzenie, bądź odłącz od sieci zepsuty odbiornik.

W starych instalacjach stosowane są bezpieczniki topikowe umieszczone w specjalnych szafkach. Każdy z nich chroni osobny obwód oświetleniowy lub gwiazdek wtykowych. O ile to możliwe zanim dotkniesz bezpieczników, wyłącz zasilanie całego mieszkania. Przepalony bezpiecznik można poznać o tym, że nie ma oczka sygnałowego (widać to przez szybkę w oprawie bezpiecznika). Jeśli nie jesteś pewien, czy bezpiecznik jest przepalony, możesz go sprawdzić za pomocą próbnika, złożonego z baterii i żaróweczki.

Wymiana bezpiecznika topikowego: wykręć oprawkę z uszkodzonym bezpiecznikiem (uwaga, może być gorąca), włóż do oprawki nowy bezpiecznik dostosowany d takiego samego natężenia prądu i ponownie umieść ją w gnieździe mocno dokręcając.

Naprawianie przepalonego bezpiecznika drutem jest zabronione i stanowi najczęstsza przyczynę pożarów. Natychmiastowe przepalenie się bezpiecznika oznacza, że niewłaściwie usunąłeś usterkę.

Na wszelki wypadek przechowuj w pobliżu skrzynki bezpiecznikowej latarkę, izolowany śrubokręt oraz zestaw bezpieczników.

reklama

Polecamy artykuły

Data publikacji:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Personel i Zarządzanie 4/201730.03 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Redlicki

Aplikant radcowski w OIRP w Łodzi

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »