| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Remont > Poddasze > Jaki dach nad poddaszem użytkowym?

Jaki dach nad poddaszem użytkowym?


W nowych projektach domów, poddasze coraz częściej, jest aranżowane jako przestrzeń użytkowa. Takie rozwiązanie podyktowane jest współczesną modą. Jednak jeśli zdecydujemy się zaadaptować poddasze musimy pamiętać o tym, że pokrycie dachowe musi wtedy spełniać dodatkowe funkcje, tak by pomieszczenie było ciche i ciepłe. Co musimy uwzględnić?

Termoizolacja dachu głównie zależy od dwóch elementów. Za minimalizowanie strat ciepła, w największym stopniu, odpowiada właściwy materiał izolacyjny. W przypadku poddasza przystosowanego do warunków mieszkalnych, zalecane jest wykonanie izolacji dwuwarstwowej, której łączna grubość powinna być nie mniejsza niż 30 cm. Pierwszą warstwę wełny rozmieszcza się między krokwiami, drugą zaś montuje się tuż pod nimi. Drugim czynnikiem jest wybór materiału pokryciowego. Korzystnymi parametrami, ograniczającymi straty ciepła, charakteryzują się dachówki ceramiczne.

– Ponieważ dachówki ceramiczne należą do grupy materiałów dachowych o masie większej niż np. pokrycia z blachy, ich właściwości termoizolacyjne są również bardziej korzystne - mówi Krzysztof Omilian.

Izolacja cieplna ma za zadanie zapewnić jak najmniejsze straty ciepła i ochronić poddasze przed przegrzewaniem. Ważne jest to, żeby w okresie jesienno-zimowym zminimalizować przenikanie ciepła na zewnątrz, a latem by chronić pomieszczenie przed nadmiernym przegrzewaniem się. W tym przypadku również wiele zależy od rodzaju zastosowanego materiału pokryciowego.

– Dachówki ceramiczne nagrzewają się znacznie wolniej niż pokrycia z blachy – wyjaśnia Krzysztof Omilian.

Zobacz także: Czym ocieplić poddasze - wełna czy granulat?

Skuteczność izolacji, w pewnej mierze, zależy również od prawidłowo funkcjonującego systemu wentylacyjnego. Dotyczy to zarówno konstrukcji ścian, jak i dachu. Jeśli zdecydujemy się na zastosowanie wełny szklanej lub mineralnej, których właściwości mogą zostać osłabione przez działanie wilgoci, to będziemy musieli użyć dodatkowo materiałów chroniących przed wodą deszczową oraz parą wodną pochodzącą z pomieszczeń. Właśnie dlatego pod warstwą wełny montuje się folię paroizolacyjną, a nad nią wysokoparoprzepuszczalną membranę dachową. Oprócz tego, taki komplementarny układ, powinniśmy uzupełnić odpowiednio rozmieszczonymi dachówkami wentylacyjnymi oraz wpustem powietrza przy okapie i kalenicy. W ten sposób zoptymalizujemy efektywność izolacji cieplnej i uchronimy więźbę przed zawilgoceniem.

Polecamy artykuły

Data publikacji:

Ekspert:

Röben

Jeden z czołowych producentów ceramiki budowlanej, w tym dachówek, cegieł i płytek klinkierowych.

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Jednak  jeśli zdecydujemy się zaadaptować poddasze musimy pamiętać o tym, że pokrycie dachowe musi wtedy spełniać dodatkowe funkcje, tak by pomieszczenie było ciche i ciepłe. Co musimy uwzględnić? Fot. Röben
Jednak jeśli zdecydujemy się zaadaptować poddasze musimy pamiętać o tym, że pokrycie dachowe musi wtedy spełniać dodatkowe funkcje, tak by pomieszczenie było ciche i ciepłe. Co musimy uwzględnić? Fot. Röben

Sprawozdawczość budżetowa. Nowe rozporządzenie z komentarzem49.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Hanna Bartkowiak

Konsultant/Zespół Doradców Unijnych SmartConsulting S.K.A.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK