| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Remont > Poddasze > Jak zaadaptować poddasze?

Jak zaadaptować poddasze?


Mając w domu dosyć wysokie poddasze, możemy pokusić się o wyremontowanie go do celów mieszkalnych. Jak to zrobić? Zacznijmy od najbardziej podstawowych kwestii – izolacji, instalacji i ścian.

Jeżeli chcemy zaadaptować strych w starym domu, przede wszystkim powinniśmy sprawdzić jak wygląda izolacja dachu, chroniąca przed wodą. Jeżeli dach pokryty jest dachówkami lub płytami falistymi, najczęściej pod nimi znajdziemy papę przymocowaną do poszycia. Gdy na dachu jest solidnie i szczelnie ułożona blacha płaska, zwykle izolacja jest niepotrzebna.
Obecnie jako izolację wodochronną stosuje się folię wstępnego krycia, którą układa się na krokwiach przed położeniem pokrycia. Można ją stosować także w istniejących budynkach, jeżeli dom nie ma odpowiedniego zabezpieczenia wodochronnego. Po zdjęciu pokrycia dachu, układa się folię na krokwiach lub, jeżeli to rozwiązanie nie jest możliwe bądź pożądane, można ułożyć folię od środka (przed ułożeniem ocieplenia). W tym przypadku najpierw należy zaimpregnować krokwie preparatem ognio- i grzybochronnym, a następnie po kilkunastu dniach można rozpocząć mocowanie folii do krokwi.

Jaką folię wstępnego krycia wybrać?
Zależy to od rodzaju materiału wykorzystywanego od ocieplania:
- wełna mineralna – folia o wysokiej paroprzepuszczalności (minimum 700 g/m2/24 h),
- mniej chłonne materiały – folia niskoparoprzepuszczalna.

Jej podłączenie nie powinno być skomplikowane, ponieważ piony z wywietrznikami są wyprowadzone powyżej powierzchni dachu, więc wystarczy tylko podłączyć do nich potrzebne nam rury. Zanim jednak to zrobimy, sprawdźmy, czy pion ma przynajmniej 100 mm średnicy – jest to minimum, jeżeli chcemy do niego podłączyć rurę odprowadzającą ścieki z miski ustępowej. Pamiętajmy także o odpowiednim spadku rur (tzw. podejść kanalizacyjnych) łączących piony z urządzeniami sanitarnymi – minimum 2 cm na 1 m długości. Podejście nie może być zbyt długie – maksymalnie 3 m, a w przypadku podejścia do miski ustępowej, tylko 1 m. Co jednak zrobić, jeżeli musimy je wydłużyć? Na końcu trzeba je dodatkowo napowietrzyć – za pomocą specjalnego zaworu lub przewodu podłączonego do wywiewki.

Ze względu na niewielką średnicę rurek - ok. 2 cm - ich doprowadzenie w dowolne miejsce jest dosyć proste, podobnie jak ukrycie – w podłodze, w bruzdach pod tynkiem czy glazurą. Pamiętajmy, że im dłuższa rura doprowadzająca wodę z podgrzewacza, tym dłużej, po odkręceniu kranu, będziemy czekać aż popłynie z niego ciepła woda. W przypadku, gdy posiadamy zasobnik, po podłączeniu specjalnej pompy, uzyskamy instalację cyrkulacyjną, a ciepła woda popłynie od razu po odkręceniu kranu.

Polecamy artykuły

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Art&Design Studio Projektowe Kinga Śliwa www.kingasliwa.pl
Art&Design Studio Projektowe Kinga Śliwa www.kingasliwa.pl

Personel i Zarządzanie390.15 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Gosińska

Główna księgowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK