| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Remont > Poddasze > Jak ocieplić strych?

Jak ocieplić strych?

Ocieplenie stropu lub dachu to gwarancja zmniejszenia zużycia energii niezbędnej do ogrzewania pomieszczenia. Należy pamiętać, że ciepłe powietrze unosi się do góry a tym samym ucieka na zewnątrz przez nieocieplony strych.

Zasada ocieplania jest bardzo prosta im grubsza i jakościowo lepsza warstwa izolacji tym mniej wydacie na ogrzewanie. Jeżeli poddasze nie jest przeznaczone do zamieszkania wystarczy ocieplić jedynie strop.

Zupełnie inaczej wygląda sprawa z poddaszem użytkowym. W takim wypadku należy ocieplić dach i ściany a podłogę pozostawić bez dodatkowej izolacji. Najczęściej wykorzystywanymi materiałami do izolacji strychu są wełna mineralna lub włókno szklane. Przyjmuje się, że minimalna grubość warstwy ociepleniowej z wykorzystaniem wełny mineralnej to 15 cm, o ile masz taką możliwość warto zwiększyć ją do 20-25 cm.

Materiały izolacyjne dostępne są w rolkach lub arkuszach. Łatwiejsze w układaniu są izolacje pakowane w rolki.

Podczas pracy z materiałami izolacyjnymi pamiętaj o tym, aby bezwzględnie stosować maskę na twarz, okulary, rękawice ochronne oraz ubranie robocze.

Podczas izolacji stropu nie zapomnij o zabezpieczeniu znajdujących się na strychu zbiorników z wodą i rur. Z powodu braku izolacji mogą zacząć przemarzać.

Polecamy: Jak rozwiązać problemy z rurami

Istotnym elementem jest też wyprowadzenie wszystkich przewodów elektrycznych biegnących po podłodze ponad warstwę izolacyjną, w ten sposób unikniesz nadmiernego ich nagrzewania się.

Ocieplając dach upewnij się, że po rozłożeniu materiału izolacyjnego będzie on miał odpowiednią wentylację, zadbaj również o to, aby starannie zabezpieczyć go przed wilgocią. Od strony mieszkalnej izolację termiczną musisz zabezpieczyć folią paroprzepuszczalną.

Czytaj także: Jak zamontować oprawy podsufitowe

Folie te pełnią wiele istotnych funkcji: chronią przed zaciekaniem, odprowadzają wilgoć z warstwy ociepleniowej, chronią przed wiatrem materiał izolacyjny.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Cymcyk

Menedżer Komunikacji Inwestycyjnej ING TFI S.A.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »