| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Remont > Narzędzia > Jak wiercić otwory? Poradnik

Jak wiercić otwory? Poradnik

Jak dobrze wywiercić otwór? Przede wszystkim należy posiadać dobre i sprawne narzędzia. W zależności jakie prace chcemy wykonywać powinniśmy rozważyć czy przyda nam się wiertarko-wkrętarka czy młot udarowo-obrotowy. Istotne są również wiertła, które powinniśmy dobierać pod katem tego, w jakim materiale zamierzamy wywiercić otwór. Zobacz poradnik - jak wiercić poprawnie.

Fot. Bosch

Do samodzielnego wykonywania prac niezbędne są przede wszystkim dobre narzędzia i elektronarzędzia. W każdym domu nie może zabraknąć wiertarko-wkrętarki lub młota udarowo-obrotowego. Wiele osób ma dylemat, które z nich wybrać. Wszystko zależy od tego, do czego i jak często chcemy ich używać.

Na co dzień w domu przyda się – wiertarko-wkrętarka

Wiertarko-wkrętarka, jak sama nazwa wskazuje, jest narzędziem do wiercenia, rozwiercania bądź pogłębiania otworów, a także wkręcenia wkrętów, by skręcić np. meble. To urządzenie, przydatne w codziennych, drobnych remontach, powinno się znaleźć w każdym schowku z narzędziami. Bosch stworzył linię zieloną akumulatorowych wiertarko-wkrętarek, które idealnie nadają się do użytku domowego – są poręczne i wydajne, więc praca z nimi jest bardzo łatwa.

– Bardziej wymagający użytkownicy mogą wybrać wiertarko-wkrętarki z udarem lub wiertarki udarowe, które mają większą wydajność, więc sprawdzą się w przypadku tych, którzy często wiercą w ścianach – radzi Paweł Ostrowski, ekspert marki Bosch.

Planujesz duży remont – przyda ci się młot udarowo-obrotowy

Do prac wymagających wiercenia otworów w betonie czy cegle przydadzą się natomiast młoty udarowo-obrotowe. Przy użyciu młotów udarowo-obrotowych można też wydajnie podkuwać. Ich skumulowana moc szybko i bez problemu przezwycięży opór każdego materiału – niezależnie od siły nacisku wywieranej na narzędzie!

Gdy już zdecydujemy się na elektronarzędzie, musimy jeszcze wybrać odpowiednie do danej pracy i materiału wiertło.

Piórkowe wiertła służą do wiercenia w drewnie, koronowe – do wykonywania otworów o stosunkowo dużych średnicach, a np. wiertła widiowe – do wiercenia w betonie. Do codziennych prac można wybrać także wiertła wielozadaniowe, które sprawdzą się przy wierceniu w murze, płytkach, drewnie, cienkim metalu oraz lekkim betonie. To też optymalny wybór przy wierceniu materiałów wielowarstwowych – tłumaczy Paweł Ostrowski, ekspert marki Bosch.

Należy pamiętać o prawidłowym zamocowaniu wiertła i zwróceniu szczególnej uwagi na oś wiercenia, czyli trzymanie narzędzia w pozycji prostopadłej do wierconej powierzchni. Zapobiegnie to ewentualnym odchyłom wiertła na boki przy wykonywanej pracy. Ważne jest również dostosowanie prędkości wiercenia i siły nacisku elektronarzędzia. W przypadku młotów udarowo-obrotowych nacisk jest zbędny, ponieważ system udarowy sam wytwarza odpowiednią siłę do przewiercenia się przez materiał.

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Andrzej Wal

http://www.w-a-l.pl/

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »