| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Remont > Narzędzia > Wiertło odpowiednie do naszych potrzeb – pomagamy wybrać wiertło

Wiertło odpowiednie do naszych potrzeb – pomagamy wybrać wiertło

Wybierając wiertło powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na to, w jakim materiale zamierzamy wiercić. Kupując wiertło należy także sprawdzić rodzaj jego mocowania. Opisujemy rodzaje wierteł i ich zastosowanie.

Wiertła do metalu

Do wykonania otworu w metalu najlepiej zastosować wiertło HSS. Wiertła wykonane ze stali wysokosprawnej mają specjalnie zeszlifowane ostrze, przeznaczone do wiercenia w metalach niezależnych, takich jak: aluminium, mosiądz, cynk i miedź. Z kolei do metali szlachetnych należy używać wierteł ze stali wysokosprawnej szybkotnącej ze stopem kobaltu (HSS-E) lub wierteł powlekanych tytanem. Tytanowe wiertła umożliwiają wykonanie otworu w bardzo wymagających gatunkach stali bez zbytniego zużycia wiertła, są jednak droższe niż wiertła typu HSS.

Wiertła do betonu

Chcąc wykonać otwór w ścianie z klinkieru lub z betonu, musimy skorzystać z wiertarki udarowej lub młota udarowo-obrotowego. Z kolei w przypadku ściany z pustaków, cegły lub elementów płytowych wykonanie otworu możliwe jest bez udaru. Jeśli chcemy wykonać otwór w betonie, najlepiej do tego celu wybrać wiertło przeznaczone do wiercenia w kamieniu. Wiertła tego typu mają na swoim wierzchołku nalutowane węgliki spiekane, które ułatwiają wiercenie w znacznym stopniu.

Wiertła do szkła

Wykonanie otworu w szkle nie jest łatwe. Przede wszystkim należy pamiętać o tym, by nie używać udaru. Wybierając wiertło najlepiej zakupić wiertło specjalnie dedykowane do szkła. Do wykonania otworu w szkle warto zdecydować się na zakup wiertła diamentowego. Wiercenie w szkle wymaga schładzana powierzchni, np. wodą. Innym rozwiązaniem jest wiercenie materiału zanurzonego w wodzie.

Wśród wierteł do szkła możemy wyróżnić wiertła rurowe oraz płetwowe. Wiertła rurowe mają średnicę kilku milimetrów, co pozwala na wiercenie większych otworów. Z kolei płetwowe charakteryzują się trójkątną końcówką wykonaną ze spiekanego węglika. Wiertło płetwowe pozwala na wykonywanie otworów zarówno w szkle, jak i w ceramice.

Zobacz także: Dlaczego warto stosować szklane zabudowy balkonów?

Wiercenie otworów o dużych średnicach

Chcąc wykonać duży otwór przy pomocy wiertła o dużych średnicach musimy pamiętać o tym, że jesteśmy narażeni na działanie znacznie większych sił, niż przy standardowym wierceniu. Nowoczesne wiertarki dostępne na rynku mają specjalne zabezpieczenia, które pozwalają na blokadę wiertła. Dzięki temu osoba wykonująca otwór może utrzymać wiertarkę w dłoni. Dlatego też warto pomyśleć o dodatkowej rękojeści podczas wykonywania tego typu otworów.

Mocowanie wierteł

Kupując wiertło należy upewnić się, czy będzie pasować do naszej wiertarki. Obecnie na rynku wyróżniamy mocowanie walcowe, sześciokątne w trójszczękowych uchwytach, szybkie mocowanie SDS Plus i SDS Max oraz mocowanie za pomocą stożka Morse’a. Z powodu tak dużego wyboru, musimy zwrócić uwagę na rodzaj uchwytu trzymającego wiertła podczas jego zakupu.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Niebudek

Adwokat i doradca podatkowy. Wspólnik w Kancelarii Doradztwa Podatkowego LTC AQUILA Zarzycki Niebudek Adwokaci i Doradcy Podatkowi. W latach 2010–2013 Dyrektor Departamentu Prawnego w Kancelarii Adwokackiej w Warszawie. Ukończył WPiA na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie oraz aplikację adwokacką przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Warszawie. Specjalista w zakresie postępowań podatkowych, wielokrotnie reprezentował swoich klientów przed organami podatkowymi i sądami administracyjnymi. W zakresie bieżącego doradztwa podatkowego, prowadził procesy optymalizacji podatkowych m.in. przy projektach dotyczących skomplikowanych transakcji gospodarczych, w szczególności łączenia spółek kapitałowych, podziału przez wydzielenie oraz przekształcenia spółek kapitałowych. Uczestniczył w przeglądach prawnych i podatkowych prowadzonych pod kątem identyfikacji ryzyka i możliwości optymalizacji. Jest doświadczonym wykładowcą, działalnością szkoleniową zajmuje się od 2011 r. Jego doświadczenie szkoleniowe obejmuje ponad 400 szkoleń (ponad 2500 godzin szkoleniowych) prawnych i podatkowych m.in. z zakresu podatku dochodowego od osób prawnych, podatku dochodowego od osób fizycznych, procedury podatkowej, cen transferowych, oraz delegacji krajowych i zagranicznych. Współpracownik największych polskich firm szkoleniowych. Realizował szkolenia zarówno dla sektora prywatnego, jak i dla jednostek sektora publicznego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK