| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Remont > Instalacje > Jak wymienić uszczelkę w baterii z mieszaczem?

Jak wymienić uszczelkę w baterii z mieszaczem?

Wielokrotnie spotkasz się z sytuacją cieknącego kranu. Możesz wówczas skorzystać z pomocy fachowca lub życzliwego sąsiada.

A czy coś stoi na przeszkodzie, by samemu poradzić sobie z wymianą uszczelki? Zasada wymiany jest prosta - wystarczy znać kila podstawowych elementów wymiany.

Na samym początku upewnij się, że nie ma wody pod ciśnieniem w rurach – w tym celu zamknij centralny zawór wody ciepłej i zimnej. Następnie należy spuścić resztki wody z baterii wodnej. Dlatego na jakiś czas należy zostawić odkręcony kran aż do momentu, gdy z rur spłynie cała woda. Najlepiej przed tym etapem warto zaopatrzyć się w niewielkie naczynie do zebrania wody, np. miskę oraz ścierkę.

19,90 złFaktury 2014 - PDF

W większości baterii za pomocą śrubokręta należy delikatnie usunąć zaślepkę maskującą śrubę blokującą pokrętło. W sytuacji gdy ulegnie zapieczeniu należy użyć klucza nastawnego.

Najlepiej owinąć go szmatką, aby nie porysować armatury. W standardowych bateriach zaślepka niebieska oznacza wodę zimną, a czerwona - ciepłą. W bateriach z mieszaczem będzie tylko jedna zaślepka.

Baterii z dźwignią mieszacza nie powinno się naprawiać, bo efekt zawsze jest taki sam, czyli ustawiczne awarie spowodowane niemożności właściwego wyczyszczenia zabrudzeń. W takiej sytuacji należy wymienić całą baterię. W omawianej baterii należy wykręcić śrubę, którą zobaczysz pośrodku kranu, kręcąc kluczem w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara.

Niekiedy wymiana uszczelki nie jest wymagana z uwagi na źle dokręconą dławicę dlatego należy ją dokręcić. Jeśli po dokręceniu woda nadal będzie kapać wymień uszczelkę.

Zdejmij uszczelkę znajdującą się u podstawy dławicy, nałóż nową i przykręć z wyczuciem cały układ. Należy pamiętać, że nowa uszczelka musi być tego samego rodzaju co jej poprzedniczka zarówno co do średnicy jak i materiału.

Polecamy: Jak odciąć dopływ wody

Na wszelki wypadek miej zawsze dwie lub trzy uszczelki różnej średnicy, najlepiej nylonowe, gdyż są bardziej odporne, na działanie gorącej wody.

Przy okazji wymiany uszczelki warto dokonać inny zabiegów konserwacyjnych. Należy przyjrzeć się sitku, czy czasem nie nagromadził się na nim osad oraz piasek. Lepiej zrobić to teraz, bo ponowne rozkręcanie baterii wymaga ponownej wymiany uszczelki.

Kamienia można się pozbyć poprzez oddziaływanie ciepłym octem przez kilkanaście minut. Po dokręceniu wszystkich elementów należy zakręcić kran, otworzyć zawór główny. Następnie okręcić pokrętło baterii i powoli umożliwić przepływ wody do momentu ustabilizowania strumienia. Taka sytuacja wyeliminuje zagnieżdżanie się pęcherzyków powietrza w kranie.

Aktualizacja: 21.01.2011

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Czy coś stoi na przeszkodzie, by samemu poradzić sobie z wymianą uszczelki? Zasada wymiany jest prosta - wystarczy znać kila podstawowych elementów wymiany
Czy coś stoi na przeszkodzie, by samemu poradzić sobie z wymianą uszczelki? Zasada wymiany jest prosta - wystarczy znać kila podstawowych elementów wymiany

Personel i Zarządzanie189,00 zł
avatar

2013-10-02 09:53 Zgłoś

Cieknącej baterii z mieszaczem nie trzeba wymieniać koniecznie na nową. Bateria jest rozbieralna i posiada elementy wymienne. Po odcęeciu dopływów wody i jej spuszczeniu odkręcając nakretki na wężykach, można przystapić do rozbierania baterii. Najpierw zdejmujemy dwukolorową zaślepkę, odkręcamy śrubkę zabespieczającą dźwignię . Zdejmujemy dźwignię i odkręcamy wyokrąglony pierścień. Pod nim jest nakrętka dociskająca głowicę ceramiczną. W tej baterii są dwa miejsca gdzie mogą wystapić wycieki. Jeżeli wyciek występuje przez wylewkę lub pod dźwignią, to przyczyna tkwi pod głowicą. Gdy wyciek następuje u dołu baterii przyczna tkwi w uszczelnieniu ruchomej wylewki . Przy wycieku u góry przyczyną jest jedna z trzech uszczelek silikonowych na dole głowicy. Kiedy dokręcenie górnej nakrętki nic nie pomaga , należy wymienić głowicę na nową . Najlepiej z wykręconą głowicą udać się do sklepu po nową. Przy wycieku dolnym góry nie musimy rozkrecać. U dołu baterii znajduje się waski pierścień nakrecony na korpus dociskając ruchomą wylewkę. Pomiedzy pierścieniem a wylewką jest teflonowa uszczelka ślizgowa. Po odkreceniu pierścienia i zdjeciu uszczelki teflonowej trzeba zdjąć ruchomą wylewkę. Ukażą się nam na korpusie dwie gumowe uszczelki w rowkach korpusu i pomiędzy wylewką a górą korpusu druga uszczelka ślizgowa. Te dwie uszczelki gumowe są przyczyną wycieków. Są to uszczelki o przekroju okragłym lub typu simering o przekroju poprzecznym . U mojej baterii są typu simering. W sklepie hydraulicznym nie dostałem takich uszczelek , wiadomo. Oringi można dostać w innych sklepach tylko trzeba szukać mając starą z sobą dla porównania rozmiarów i wymienić na nowe. Nie dostawszy uszczelek musiałem coś wykombinować i wykombinowałem. Wyjołem uszczelki na korpus, w rowki nawinołem parę zwojów taśmy teflonowej . Wylewkę wyczyściłem wewnątrz z osadów szmatka, uszczelki przesmarowałem wazeliną i w odwrotnej kolejności złożyłem elementy baterii. Trzeba dobrze dokręcić dolny pierścień. Wylewka trochę ciężej się teraz obraca. Przymocowałem baterię do blatu i podłączyłem do instalacji wody. Nie cieknie, jak długo nie wiem ale mam czas na szukanie oryginalnych uszczelek. Zamiast taśmy teflonowej można podwinięcie wykonać z nici syntetycznych lub wyciąć waski pasek z cienkiego celulojdu np. z blistra opakowaniowego. Tam gdzie są oringi podwijanie teflonem i nićmi nie ma sensu, lepiej wyciąć pasek z plastiku. Pasek takiej długości aby przy nawinieciu nie zachodził na siebie. I to by było wszystko, co można zrobić w sprawie wycieków na baterii tego typu.

avatar

2012-09-25 11:04 Zgłoś

Do końca września trwa akcja ekologiczna znanego producenta armatury. Znalazłam tą akcję na facebooku.To idealny pomysł dla osób w trakcie remontu lub znudzonych swoim kranem:)http://pl-pl.facebook.com/OrasPolska/app_208195102528120

avatar

2012-02-26 09:42 Zgłoś

Każdy idiota potrafi odkręcić zwykłą śrubkę śrubokrętem lub sześciokątnym imbusem. Zdjąć dźwignię (dupa ci pęknie). Następnie kluczem francuskim lub żabką odkręcić korpus mieszacza. Rozłożyć mieszacz, oczyścić zabrudzenia, wytrzeć i z powrotem złożyć w odwrotnej kolejności jak rozkładałeś.Zwróć dokładnie uwagę na położenie części mieszacza przed i podczas rozbierania, aby dokładnie tak samo złożyć.Żadna filozofia, chyba, że dla kompletnych debili.

HITY INFORU

TERMINARZ

LIP26
TydzieńPWŚCPSN
2730123456
2878910111213
2914151617181920
3021222324252627
3128293031010203

Ostatnio na forum

zobacz więcej »

Narzędzia przedsiębiorcy

Eksperci infor.pl

Opti.pl

Księgowość online

Zostań ekspertem Infor.pl »