| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Remont > Instalacje > Jak odciąć dopływ wody?

Jak odciąć dopływ wody?

W przypadku gdy zauważysz wyciek wody w mieszkaniu lub w domu i nie jesteś w stanie określić, z którego miejsca ona się wydobywa, bądź jeżeli chcesz wymienić baterię lub przewód musisz dokonać ocięcia dopływu wody.

Aby dokonać odcięcia dopływu wody, potrzebujesz dużego klucza nastawnego.

W nowoczesnych instalacjach zawory odcinające umieszczone są pod każdym urządzeniem typu umywalka, wanna, zlewozmywak, prysznic. Każde z tych urządzeń ma po dwa zawory, jeden od ciepłej drugi od zimnej wody. Wyjątkiem są urządzenia typu pralka, zmywarka, spłuczka w sedesie, które mają zawór tylko zimnej wody. W starszych budynkach zawory odcinające wodę mogą znajdować się w piwnicy. Najczęściej są to stare i rzadko używane urządzenia, do zamknięcia zaworu będziesz musiał użyć dużo siły.

Dlatego niezwykle istotne jest gdy wprowadzasz się do nowego mieszkania lub domu zapoznaj się z budową instalacji hydraulicznej danego obiektu, a w przypadku awarii unikniesz niepotrzebnego stresu i zminimalizujesz ewentualne straty.

Jeżeli w twoim domu, mieszkaniu urządzenia takie jak umywalka, zlew, wanna nie mają zaworów odcinających wówczas musisz zakręcić wodę w całym domu używając do tego zaworu głównego. Zawór główny najczęściej znajduje się przy wodomierzu.

Polecamy: Jak udrożnić zatkane rury

Jeżeli posiadasz elektryczny podgrzewacz wody to odcinając wodę w całym domu nie zapomnij o wyłączeniu z sieci elektrycznej tego urządzenia.

W przypadku domów zasilanych wodą z wodociągu miejskiego główny zawór odcinający zwany zasuwą, znajduje się nieopodal domu na ulicy lub chodniku. Zawór ten zabezpieczony jest żeliwną klapką.

Jeżeli musisz dostać się do tego zaworu, wówczas odsuń klapkę płaskim wkrętakiem i przy pomocy specjalnego klucza zamknij zasuwę zaworu. Jeśli nie posiadasz takiego klucza wówczas jedynym rozwiązaniem jest kontakt z pogotowiem wodno – kanalizacyjnym. 

Czytaj także: Etapy prac

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Aby dokonać odcięcia dopływu wody, potrzebujesz dużego klucza nastawnego
Aby dokonać odcięcia dopływu wody, potrzebujesz dużego klucza nastawnego

Personel i Zarządzanie – prenumerata390.15 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

wfirma.pl

wFirma.pl jest platformą księgowości on­line udostępniającą, poza księgowością i doradztwem nowoczesne narzędzia informatyczne, niezbędne do zarządzania firmą.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK