| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Remont > Fundamenty > Jak naprawić uszkodzenie fundamentów?

Jak naprawić uszkodzenie fundamentów?

Fundamenty to solidna podstawa każdego budynku. Fundamenty są najbardziej obciążonym elementem konstrukcji , dlatego ich uszkodzenia należy naprawiać bardzo dokładnie a najlepiej po wydaniu opinii przez osoby w tym celu wykwalifikowane. Sposób naprawy fundamentów, zależy od materiału z jakiego są wykonane i oczywiście od wielkości uszkodzenia.

Stwierdzenie czy fundamenty wymagają naprawy nie jest łatwe. Znajdują się pod ziemią i to również wpływa na utrudnienia w ich naprawie. Pierwszą oznaką, że podstawa domu nie spełnia swojego zadania, są pojawiające się na ścianach rysy. Do dokładnego zdiagnozowania problemu potrzebne jest odsłonięcie fundamentów przez odkopanie fragmentu ściany. Uszkodzenia fundamentów są najczęściej spowodowane nieprawidłowym wykonaniem, użyciem złych materiałów, nierównomiernym osiadaniem, podmywaniem, działaniem chemicznych związków znajdujących się w gruncie czy rozsadzaniem przez korzenie drzew. Przed przystąpieniem do jakichkolwiek prac naprawczych powierzchnie fundamentów należy wyczyścić szczotką i umyć wodą, to również pomoże w ocenie usterki.

Pojawienie się rys na powierzchni fundamentów murowanych, kiedy występują one wzdłuż spoin, nie jest czymś bardzo groźnym, pod warunkiem że ich rozwarcie się nie powiększa. Po wyczyszczeniu powierzchni należy wtedy rysy pokryć zaprawą i obserwować czy pojawiają się nowe zarysowania. W przypadku głębszych rys, zwykłe wypełnienie może nie wystarczyć, dlatego wykonuje się dodatkowo klamry spinające pęknięte fragmenty fundamentu. Całkowicie uszkodzone cegły fundamentów murowanych mogą wymagać wymiany i wykonania żelbetowego wieńca. Po stwierdzeniu, że naprawione uszkodzenia postępują i ubytki się powiększają, należy się zwrócić o poradę do konstruktora, który może zalecić podbicie fundamentów, czyli całkowite ich pogłębienie i wzmocnienie.

Naprawy fundamentów monolitycznych betonowych lub żelbetowych przeprowadza się przez wykonanie podłużnych wgłębień prostopadle do powstałego pęknięcia. W żłobieniach układa się pręty, a następnie pokrywa zaprawą. Fundamenty prefabrykowane naprawia się podobnie jak monolityczne. Wgłębień pod pręty nie można natomiast wykonywać w bloczkach fundamentowych. Są to elementy o stosunkowo cienkich ścianach, które wypełnia się betonem. Stanowią przez to tracone deskowanie. Uszkodzenia tego rodzaju fundamentów przeprowadza się prze przyklejenie płaskowników do powierzchni bloczków. Do mocowania służą specjalne masy epoksydowe. Gdy uszkodzenia są tylko powierzchniowe, np. zmurszenia i odpryskiwanie, można je naprawić przez zastosowanie siatek zbrojących o oczkach 5–6 mm przyklejanych do fundamentów na różnego rodzaje kleje i zaprawy.

Uszkodzenia fundamentów bez żadnych widocznych na pierwszy rzut oka przyczyn, poprzez np. korzenie drzew czy wymywanie, może być przyczyną niestabilnego podłoża gruntowego. Warto wtedy zwrócić się do geologa o przeprowadzenie badań nośności gruntów, na których posadowiony jest budynek.

Polecamy artykuły

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Fundamenty są najbardziej obciążonym elementem konstrukcji , dlatego ich uszkodzenia należy naprawiać bardzo dokładnie a najlepiej po wydaniu opinii przez osoby w tym celu wykwalifikowane.
Fundamenty są najbardziej obciążonym elementem konstrukcji , dlatego ich uszkodzenia należy naprawiać bardzo dokładnie a najlepiej po wydaniu opinii przez osoby w tym celu wykwalifikowane.

Kodeks pracy 2018. Praktyczny komentarz z przykładami STANDARD89.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Kapała-Sokalska

Adwokat, właściciel Kancelarii Adwokackiej AKS

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK