| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Remont > Dach > Jakie materiały wybrać do wykończenia pokrycia dachu?

Jakie materiały wybrać do wykończenia pokrycia dachu?

Pokrycie dachu musi być estetycznie i bezpośrednio dopasowane do otoczenia. Obecnie na rynku mamy ogromy wybór materiałów, które możemy wykorzystać do wykończenia dachu. Jednakże, nie wszystkie materiały będą odpowiadały pokryciu naszego dachu. W tym celu musimy uwzględnić wiele niezbędnych czynników, opisanych poniżej.

Nawet, jeżeli według nas dokonaliśmy dobrego wyboru materiału do wykończenia naszego dachu, nie zawsze możemy sobie pozwolić na tego rodzaju pokrycie. W tym celu, zaleca się przede wszystkim wziąć pod uwagę kąt nachylenia połaci dachowych oraz stan więźby.

1. blacha płaska – jest przeznaczona na duże połacie lub do dachów stromych,
2. cementowo-włóknowe płaty faliste - przeznaczone są do pokrycia dachów o kącie nachylenia połaci od 7º. Materiał ten nie jest elastyczny. Stosuje się go do wykończenia powierzchni płaskich,
3. bitumiczne płyty faliste – zaleca się je montować na dachach o kącie nachylenia połaci od 7 do 90º. Materiał ten jest elastyczny, dlatego stosuj się go do wykończenia powierzchni łukowej,
4. dachówki ceramiczne i cementowe – dachówki tego rodzaju należy dobrać odpowiednio do kształtu dachu. Dachówki te znakomicie pasują do tradycyjnej architektury,
5. gonty bitumiczne – układa się je na dachach o kącie nachylenia od 11 do 90º,
6. blacho dachówka – zalecane są do nachylenia połaci od 14º,
7. blacha trapezowa – pokrywa się tym materiałem dach o kącie nachylenia od 5 do 12º,
8. wióry – materiał ten jest lekki, dlatego cała konstrukcja nie musi być masywna. Prawidłowy kąt nachylenia dachu wynosi 30-45º,
9. gonty drewniane – nachylenie połaci dachu wykonanego z gonty drewnianej wynosi około 14-18º,
10. strzecha – materiał ten najkorzystniej komponuje się na dachach o nachyleniu 52º. Wykonuje się je zazwyczaj na więźbie dachowej.

Zobacz również serwis: Najem

Zgodnie z przepisami prawa, wymianę dachu należy zgłosić do starostwa/ urzędu miasta w wydziale architektoniczno – budowlanym. Następnie należy wypełnić formularz pobrany z urzędu - co najmniej na 30 dni przed rozpoczęciem wymiany dachu.

W zgłoszeniu należy precyzyjnie określić:
- sposób, zakres, rodzaj wykonywanych prac,
- termin rozpoczęcia wymiany dachu,

Do zgłoszenia trzeba także dołączyć odpowiednie oświadczenie o tym, iż zgodnie z prawem dysponujemy nieruchomością, w związku z zamiarem wykonywania prac budowlanych,

Należy pamiętać, iż jeżeli w ciągu 2 lat nie dokonamy remontu lub wymiany dachu, to zgłoszenie straci swoją ważność.

Kiedy zdecydujemy się na remont pokrycia dachu, warto skonsultować się w tej sprawie z wykwalifikowanym inżynierem-konstruktorem bądź z ekspertem ds. budowlanych. Lepiej nie podejmować samodzielnie takich decyzji. Możemy często nie zdawać sobie sprawy z powagi sytuacji. Dach, który nie jest odpowiednio zabezpieczony, może np. nie przenieść masywnego ciężaru pokrycia. Dlatego też, jeżeli dokonamy złego wyboru, możemy ponieść duże straty poprzez dalsze zniszczenia pomieszczeń w domu. 

Zobacz również serwis: Nieruchomości

reklama

Data publikacji:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Pokrycie dachu musi być estetycznie i bezpośrednio dopasowane do otoczenia. Obecnie na rynku mamy ogromy wybór materiałów, które możemy wykorzystać do wykończenia dachu.
Pokrycie dachu musi być estetycznie i bezpośrednio dopasowane do otoczenia. Obecnie na rynku mamy ogromy wybór materiałów, które możemy wykorzystać do wykończenia dachu.

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Instytut Transportu Samochodowego

Instytut Transportu Samochodowego prowadzi, koordynuje i popularyzuje badawczo-wdrożeniową działalność naukową w dziedzinie transportu samochodowego. ITS istnieje od 1952 roku i jest najstarszą tego typu jednostką badawczą w Polsce.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »